Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Polsce. 5 najlepszych szlaków, którymi warto popłynąć

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0
gdzie żeglować w Polsce

Miłośnicy żagli szukają adrenaliny, niecodziennych wrażeń i widoków oglądanych z nowej perspektywy. Chociaż w Polsce z żeglugą kojarzą się głównie Mazury, wodząc palcem po mapie, znajdziesz także wiele innych, zachwycających szlaków wodnych, które polecają się na wodne eskapady. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto żeglować w Polsce?
 2. Czym wyróżnia się Wielka Pętla Wielkopolski?
 3. Gdzie znajduje się Pętla Raduńska?
 4. Czym wyróżnia się słynny Szlak Wielkich Jezior Mazurskich?
 5. Czy można żeglować na Jeziorze Solińskim?
 6. Co oferuje Zachodniopomorski Szlak Żeglarski?

Dlaczego warto żeglować w Polsce?

Żeglarstwo daje nieopisane poczucie wolności i możliwość podziwiania naturalnego piękna polskich wód z całkiem nowej perspektywy. Zależnie od chęci i nastroju możesz traktować tę formę rekreacji jako sportowe wyzwanie i przepływać kolejne szalki, bijąc własne rekordy, lub spokojny wypoczynek, dający okazję do delektowania się szumem wody i słodkim lenistwem na pokładzie jachtu. 

Żegluga w Polsce zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Wszystko za sprawą położenia geograficznego naszego kraju. Dostęp do morza, rozległe jeziora i gęsta sieć rzek zapewniają warunki sprzyjające żegludze śródlądowej i morskiej. Z roku na rok rozbudowuje się także żeglarska infrastruktura. Pojawiają się nowe mariny i porty, a w ich pobliżu także punkty gastronomiczne, sklepy i bazy noclegowe. 

Wielka Pętla Wielkopolski

Ciekawą nitką jest Wielka Pętla Wielkopolski, znana też jako Pętla Wielkopolsko-Lubusko-Kujawska. Ścieżka jest szlakiem żeglugi śródlądowej i ma niemal 700 km. Obejmuje dwie największe rzeki regionu: Wartę i Noteć, liczne kanały, np. Bydgoski, Warta-Gopło i Kanał Górnonotecki oraz połączone z nimi jeziora umiejscowione we wschodniej Wielkopolsce. Przepłynięcie całej trasy zajmuje 2-3 tygodnie, ale oczywiście możesz podzielić ją na mniejsze etapy i nie opływać całej pętli od razu.

Wielka Pętla Wielkopolski ma swój początek w Kostrzynie nad Odrą i prowadzi przez trzy województwa: wielkopolskie (356,5 km), lubuskie (167,9 km) i kujawsko-pomorskie (153,5 km). Jest dobrze skomunikowana z innymi drogami wodnymi, a wielką jej zaletą jest bardzo rozbudowana infrastruktura. Do dyspozycji żeglarzy są mariny, miejsca przeznaczone do tankowania, sklepy i przystanie, w których można bezpiecznie cumować łódź, by wyruszyć na eksplorację pobliskich atrakcji. 

Droga jest tak długa, że jej przepłynięcie to doskonała okazja do zobaczenia dużej części całej Wielkopolski i przekonania się o jej różnorodności. Pokonując kolejne odcinki, zobaczysz zurbanizowany Poznań, ale też naturalne obszary Puszczy Noteckiej czy Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

szlaki-zeglugowe-w-polsceZdjęcia: Jakub Flis; 777 S / Unsplash

 

Pętla Raduńska

Daj się ponieść nurtowi i ruszaj na Pętlę Raduńską. To droga wodna, która płynie przez dziesięć kaszubskich jezior. Ma kształt pętli i możesz ją zacząć na dowolnym odcinku. Wiatry wieją tu wzdłuż osi rynny.

Kółko Raduńskie ma 60 km i jest idealną propozycją dla miłośników odpoczynku w ciszy i spokoju – na tamtejszych wodach jest zakaz użytkowania motorówek i skuterów wodnych. Zaletą trasy Raduńskiej są wysokie brzegi, które stanowią ochronę przed każdym załamaniem pogody, oraz urocze zatoczki i komfortowe kąpieliska – z dużymi, czystymi i strzeżonymi plażami. Na trasie znajdzie się też coś dla miłośników łowienia ryb – są to specjalne miejsca do wędkowania i ciche przystanie. Trzeba jednak pamiętać, że wędkowanie możliwe jest wyłącznie po wykupieniu zezwolenia na łowienie na terenie Jezior Raduńskich.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

W zestawieniu najpiękniejszych tras żeglarskich nie może zabraknąć rozsławionego na skalę europejską unikatu – Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nitka znajduje się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w północnej Polsce. To prawdziwa perełka wśród wszystkich wodnych nitek w Europie – nie ma na naszym kontynencie drugiego tak pięknego, rozległego i zróżnicowanego szlaku wodnego. 

Trasa składa się z jezior i kanałów i każdego roku ściąga tłumy prawdziwych wilków morskich. Po tych zajmujących ponad 100 km wodach poruszają się głównie statki Żeglugi Mazurskiej oraz żeglarze jachtów żaglowych i motorowodnych. Na swoim kursie można też napotkać kajakarzy, windsurferów, użytkowników rowerków wodnych, wędkarzy oraz turystów pływających zwykłymi łódkami wiosłowymi.

Głównym atutem Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są malownicze tereny i rozbudowana baza hotelowo-gastronomiczna, a sercem mazurskich wód jest Giżycko z portami na jeziorze Niegocin i Kisajno.

wielkie-jeziora-mazurskie-1

Zdjęcie: Mateusz Butkiewicz / Unsplash

Odbywając przygodę na Szlaku Wielkich jezior, warto nie tylko żeglować po tamtejszych wodach, ale też zatrzymywać się w portach. Najważniejsze i najciekawsze z nich to:

 • Ruciane Nida, 
 • Ryn, 
 • Mikołajki, 
 • Giżycko, 
 • Sztynort,
 • Węgorzewo. 

Takie przystanki będą jedyną okazją, by poznać piękne mazurskie miasta, wziąć udział w miejscowych festiwalach oraz podziwiać dziewicze tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego i rezerwaty przyrody. Jeśli będziesz mieć szczęście, w okolicy jeziora Śniardwy uda Ci się zobaczyć beztrosko biegające dzikie konie, a w innych częściach szlaku dostrzeżesz siedliska unikatowych ptaków – kormorana (symbol regionu), perkoza dwuczubego, łyski, czapli i łabędzia niemego.

Jezioro Solińskie

Miejscem sprzyjającym wypoczynkowi jest też żegluga po Jeziorze Solińskim. To strefa ciszy, na której obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Akwen nazywany jest „bieszczadzkim morzem” i ze względu na swoje położenie, stanowi kompromis pomiędzy wyjazdem w góry lub nad wodę. Jezioro Solińskie położone jest na północny-zachód od Bieszczad. Jest sztucznym zbiornikiem wodnym i ma powierzchnię niemal 20 km². 

jezioro-solinskie-zeglarstwo

Zdjęcie: NISZOgen / Unsplash

Żegluga po solińskich wodach jest krajobrazową ucztą, ale nie należy do najłatwiejszych. Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową i występują na niej liczne zatoczki – ujścia strumieni. Wieją tam często zmieniające się wiatry, a pod wodą kryją się niebezpieczne przeszkody. Wzdłuż brzegu jeziora dostępne są liczne ośrodki żeglarskie i przystanie jachtowe – właściwie w każdej z nich można wypożyczyć sprzęt pływający: kajaki, łódki, rowery wodne, a nawet jachty.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Jedną z najpiękniejszych dróg wodnych w Polsce jest też Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Ta licząca 380 km sieć portów jachtowych opływa Zalew Szczeciński i zachodnią część morskiego wybrzeża. Część tej nitki znajduje się na trasie, którą można przepłynąć z Berlina do Skandynawii. 

Zachodniopomorskie wody zapewniają doskonałe warunki dla miłośników żeglarstwa – nawet tych, którzy nie mają doświadczenia i pływają tylko okazjonalnie w ramach rodzinnych wypadów wypoczynkowych. 

Zobaczysz tam zachwycające krajobrazy i będziesz mieć okazję zatrzymać się w przystaniach położonych zarówno nad rzekami, jeziorami, jak i nad zalewem i morzem – ta różnorodność sprawi, że Twoja podróż będzie jeszcze ciekawsza i bardziej emocjonująca. Odległość między przystaniami nie przekracza 20-30 mil, czyli kilku godzin żeglugi, więc w każdej chwili możesz schronić się do portu, np. w przypadku nagle zmieniającej się pogody. 

Przybrzeżna infrastruktura z roku na rok jest coraz większa i lepiej wyposażona. Jest to efekt rosnącego zainteresowania szlakiem zachodniopomorskim, który ma transgraniczne położenie i jest w naturalny sposób powiązany z europejską siecią śródlądowych i morskich dróg wodnych.

Sprawdź wyjazdy na żagle z TravelDuck.pl:

 

Nad jeziorem Nad morzem Zeglarstwo Rejsy Z rodzina Patent żeglarski

Proponowane wyjazdy