Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Windsurfing w Polsce - gdzie wybrać się na windsurfing?

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 3 min 2
windsurfing-w-polsce

Windsurfing to sport łączący elementy żeglarstwa i surfingu. Polska jest idealnym miejscem na windsurfing. Nieważne czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, czy wybierzesz polskie morze, czy jezioro - możesz uprawiać windsurfing wszędzie. Sprawdź, gdzie można pływać z deską w Polsce.

Sporty wodne w Polsce

Jeżeli masz za sobą kurs windsurfingu i wiesz, co to hals, wiatr offshore, freeride czy freestyle, możesz spokojnie wybrać się na wakacje nad polskie morze lub jezioro. Jeśli jednak jest to pierwszy raz ze sportami wodnymi, nie musisz się martwić.

W wielu miastach w Polsce znajdziesz szkoły windsurfingu, a dzięki kursowi z instruktorem nauczysz się panować nad deską i ciałem. Sporty wodne to atrakcja dla całej rodziny. Planujesz aktywne wakacje? Gdzie zatem wybrać się na windsurfing? Przedstawiamy najpopularniejsze kierunki w Polsce wybierane przez windsurferów.

A może studencki obóz windsurfingowy w Chałupach?

Windsurfing na polskim wybrzeżu

Gdy myśli się o windsurfingu w Polsce, na myśl od razu przychodzi Półwysep Helski. Rozległe płycizny Zatoki Puckiej, mocne, zachodnie wiatry, piaszczyste dno, czysta woda i fale to idealne warunki zarówno dla początkujących, jak i zawodowych windsurferów. Krótko mówiąc, Półwysep Helski uważany jest za polską stolicę windsurfingu i kitesurfingu.

W okolicy znajduje się wspaniała baza noclegowa oraz liczne szkoły windsurfingowe, dzięki czemu Hel jest idealny dla pasjonatów sportów wodnych. Jeżeli windsurfing nie będzie możliwy ze względu na złe warunki pogodowe, zawsze możesz wybrać się na zwiedzanie, np. latarni morskiej na Przylądku Rozewie czy portu rybackiego w Kuźnicy.

windsurfing-hel

Windsurfing możesz uprawiać w okolicach Świnoujścia, Dziwnowa i Międzyzdrojów. Te miejsca z pewnością będą mniej oblegane przez turystów, dzięki czemu spokojnie można cieszyć się deską oraz otaczającą przyrodą.

Masz dzieci? Oto windsurfing dla dzieci w Chałupach.

Górskie jeziora idealne na deskę i żagiel

Jeżeli kochasz polskie góry, a jednocześnie chcesz podczas wakacji popływać na desce, wybierz jezioro. Na południu kraju będzie zdecydowanie mniej tłoczno, a warunki windsurfingowe równie dobre, jak nad polskim morzem czy na Mazurach.

Najatrakcyjniejszym akwenem uznawanym za centrum windsurfingu na południu Polski jest Zalew Rybnicki z 550 ha powierzchni. Sezon windsurfingowy trwa tu najdłużej w Polsce: od kwietnia do października, a temperatura wody nie spada poniżej 15 kresek. Na windsurfing z widokiem na polskie góry możesz wybrać się też nad Jezioro Rożnowskie, które powstało po wybudowaniu zapory na Dunajcu. W okolicy znajduje się wiele atrakcji, a w Znamirowicach możesz wypożyczyć sprzęt pływający.

Windsurfing na Pojezierzu Mazurskim

Miłośnicy windsurfingu, a szczególnie osoby początkujące, z pewnością docenią warunki, jakie oferuje Pojezierze Mazurskie. Na jeziorach czuć delikatne podmuchy wiatru, wokół spokój i cisza. To idealne miejsce na naukę windsurfingu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Na deskę polecamy wybrać się nad Jezioro Roś w okolicy miejscowości Pisz. Zbiornik wodny jest stosunkowo głęboki (maksymalna głębokość to ponad 30 m), jednak w większości nie przekracza 15 m. Brzegi jeziora są płaskie i niskie, dzięki czemu można bezpiecznie wejść z deską windsurfingową do wody.

A może windsurfing na Mazurach?

Windsurfing na Kujawach?

Choć może to być zaskakujące, windsurfing można również uprawiać na Kujawach. Z deską polecamy wybrać się nad Zalew Koronowski położony w dolnym odcinku rzeki Brdy w pobliżu miejscowości Koronowo. Musisz wybrać się do Pieczyska, dzielnicy Koronowa, gdzie znajduje się największa baza sportów wodnych z kilkoma przystaniami. Ten akwen wodny świetnie nadaje się zarówno dla początkujących sportowców, dzieci, jak i zaawansowanych windsurferów.

windsurfing-mazury

Wypróbuj spoty na Mazowszu

Jeżeli mieszkasz w centralnej Polsce, nie musisz daleko jechać, aby znaleźć miejsce na windsurfing. Fani deski i innych sportów wodnych mogą wybrać się nad Zalew Zegrzyński lub Sulejowski. Nad brzegami tych akwenów powstają liczne porty, stanice wodne oraz domki wypoczynkowe.

A może Pojezierze Iławskie?

Na windsurfing możesz wybrać się również nad jezioro rynnowe Jeziorak położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jest to najdłuższe i zarazem szóste pod względem powierzchni jezioro w Polsce. W okolicy znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Kursy windsurfingu

Jeżeli chcesz nauczyć się pływać na desce, wybierz się do miejscowości Chałupy, położonej w powiecie puckim w województwie pomorskim lub Zegrze w województwie mazowieckim. W okolicy znajduje się wiele szkółek sportów wodnych. Dzięki instruktorom dowiesz się, z jakich elementów składa się sprzęt do windsurfingu oraz jak utrzymać się na desce.

Wiesz, że Bałtyk jest idealny na kajta?

Obozy sportowe

W każdym większym mieście w Polsce organizowane są obozy windsurfingowe. Na obóz wyjeżdża się najczęściej na Hel lub do Chałup, ale również nad jezioro Białe na Lubelszczyźnie. Tego typu imprezy organizowane są zarówno dla dorosłych, studentów, jak i dzieci w różnym wieku, niezależnie od stopnia umiejętności, odpowiednio dobranych w mniejsze grupki.

windsurfing-dla-dzieci

Tygodniowy obóz windsurfingowy to świetna okazja do odbycia szkolenia windsurfingowego, najczęściej można także dokupić drugi turnus. Bezpieczne zajęcia realizowane są na profesjonalnym sprzęcie po min. 4 h dziennie, w grupie z doświadczonym instruktorem.

Polska zapewnia odpowiednie warunki do nauki oraz doskonalenia umiejętności windsurfingowych. Nieważne, czy wybierzesz południe czy północ kraju - wszędzie znajdziesz spoty na deskę. Jeżeli jesteś osobą początkującą, wybierz się nad Zatokę Pucką lub Jezioro Śniardwy.

Sprawdź, gdzie pojechać z travelduck.pl:

Windsurfing Nad jeziorem Nad morzem

Proponowane wyjazdy