Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najlepsze spoty na kitesurfing jesienią: Brazylia

Karolina Pchełka
Karolina Pchełka
Przeczytasz w 7 min 0
kitespoty-w-brazylii

Brazylia – kraina karnawałowej samby, soczyście zielonych lasów deszczowych, światowej klasy piłki nożnej, wyjątkowej architektury, dziewiczych plaż kokosowych i jeden z najlepszych na świecie kierunków kitesurfingowych.

Sezon w Brazylii rozpoczyna się w październiku i trwa aż do stycznia. Wśród tutejszych wiatrów dominuje side-shore ułatwiający powrót na ląd i zapewniający doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu. Sezonowe prognozy pogody gwarantują aż 98% wietrznych dni, dlatego wyprawy kite do Brazylii zyskują coraz więcej  sympatyków.

Ze względu na położenie geograficzne Brazylia zapewnia nie tylko doskonałe warunki wiatrowe przez cały rok, ale też odpowiednią temperaturę do surfowania z latawcem. Najlepsze spoty to te najbliżej równika, a więc północno-wschodnie wybrzeże ciągnące się przez 4 stany: Rio Grande do  Norte, Ceará, Piauí i Maranhão. Turkusowe laguny ukryte wśród wydm i wyjątkowe fale – Brazylia zaprasza na kite!

Spot w Maranhão

Naszą podróż rozpoczniemy od Atins, niewielkiej wioski rybackiej położonej w stanie Maranhão w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najpiękniejszych Parków Narodowych na świecie, Lençois Maranhenses. Teren usiany okresowo zalewanymi wydmami usytuowany jest w delcie rzeki Preguiças.

Odpływ odsłania turkusowe laguny, w których adepci kitesurfingu mogą bezpiecznie trenować freeride i freestyle. Doświadczeni kajciarze również znajdą tu coś dla siebie – na styku laguny z oceanem tworzą się fale idealne do wave ridingu. Warto pokusić się o wyprawę w głąb lądu i powrót drogą morską. Dotarcie do odosobnionych plaż zapewniają lokalsi. Za opłatą przetransportują kitesurferów i latawce terenówką lub tzw. buggy.

maranhao-spot-kite-brazylia

Do Atins możesz wybrać się bez pianki. Temperatura powietrza przez cały rok oscyluje wokół 28-38°C, a termometry wodne wskazują 26-28 kresek.

Dowiedz się, jak zacząć przygodę z kitesurfingiem.

Kitesurfing w stanie Ceará

Nizinne wybrzeże Ceará charakteryzuje się suchym, podrównikowym klimatem i ubogą roślinnością. Wybierając ten stan na destynację kitesurfingową, poczujesz się jak na gorącej pustyni, porośniętej sukulentami i niewielkimi, kolczastymi zaroślami.

Ta część Brazylii to nie tylko ciepłe wody Atlantyku, ale też ogromny wybór wyjątkowych spotów położonych w okolicy Jericoacoara, Tatajuby, Paracuru i Cumbuco.

Poznaj więcej kite destynacji Ameryki Południowej!

Wydmy Jericoacoara na kite’a

Jericoacoara, lepiej znana jako Jeri to nadmorski kurort z dziewiczą plażą otoczoną wydmami, jedną z najpiękniejszych na świecie. Odkryta stosunkowo niedawno, bo w latach 80., przez windsurferów szukających wiatru i fal.

Odosobniona lokalizacja sprawia, że plaża nie jest uczęszczana przez turystów. Dostaniesz się na nią tylko drogą lądową, po pokonaniu jeepem wyboistej trasy z Fortalezy. Niedogodność podróży wynagrodzą wspaniałe warunki do uprawiania kite’a – mocny, stabilny wiatr side-on-shore, okazjonalnie zmieniający kierunek na nieco bardziej prostopadły względem brzegu on-shore.

W sezonie od lipca do lutego w Jeri siła wiatru waha się w granicach 25-35 w. przy temperaturze wody 25-27°C. Spotkanie kitesurfera niezadowolonego z warunków pogodowych w Jeri jesienią graniczy więc z cudem.

Główna plaża Jericoacoara zarezerwowana jest dla windsurferów, jednak w okolicy znajdziesz wiele równie interesujących miejscówek do podziwiania niesamowitych, brazylijskich zachodów słońca z poziomu deski z latawcem. Zamelduj się w tętniącym życiem kulturalnym Jeri i zorganizuj wyprawę kitesurfingową po jego obrzeżach!

jericoacoara-spot-kitesurfing-ameryka-poludniowa

Znasz ofertę wypadu na kitesurfing do Jericoacoara?

Préa dla początkujących i zaawansowanych

Podczas gdy główna plaża Jeri jest niedostępna dla kajciarzy, niedaleka miejscowość Préa kusi wspaniałą laguną i szkółkami kitesurfingowymi dla początkujących. Spot ma wydzielone dwa obszary: ten dla niedoświadczonych adeptów i drugi, gdzie zaawansowani mogą trenować freestyle i w najlepsze ostrzyć fale.

Wiatr wieje tu ze stałą prędkością między 20 a 35 w., dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kitesurfingiem, uważaj na silne off-shory. Idealne warunki wiatrowe do uprawiania freeride'u odbijają się na tutejszej florze – w drodze na plażę Préa zwróć uwagę na wyjątkowe, rosnące niemal poziomo drzewa.

Czytaj także: przygotowanie kondycyjne do kitesurfingu.

Zachody na Wydmie Słońca

Plaża Duna do Por do Sol przyciąga tłumy turystów. Część podziwia wyczyny tutejszych kajciarzy w ciągu dnia, inni pojawiają się dopiero wieczorem, by z Wydmy Słońca obserwować jego spektakularny zachód. Tuż za piaszczystym wzniesieniem tworzy się niewielka laguna połączona z oceanem, oferująca najlepszy widok na zmierzch dla kitesurferów ceniących sobie spokój i przestrzeń.

Na plażę Duna do Por do Sol dotrzesz pieszo. Tuż przy linii brzegowej wiatr może być nieco porywisty, jednak im dalej na zachód, tym spokojniejsza tafla i bezpieczniejsze warunki dla początkujących kitesurferów.

Kitesurfing w Guriú

Guriú to kolejna nieskomercjalizowana wioska leżąca na wschód od Tatajuby. Płaska tafla zachęca do uprawiania kitesurfingu na każdym poziomie zaawansowania. Jeśli jesteś początkującym kajciarzem albo trenujesz freestyle, koniecznie zaznacz Guriú na trasie swojej wyprawy kite.

brazylia-spoty-na-kajta

Plaża Lagoa de Guriú to około pół godziny drogi z Jeri. Dotarcie do laguny nie jest łatwe, ale dostarcza niesamowitych wrażeń. Po krótkiej przeprawie promem czeka Cię spacer wśród lasów namorzynowych, które wiodą ku płaskiej i płytkiej wodzie.

Wiatr dopisuje przez 95% dni sezonu zimowego, wiejąc z mocą do 35 w. Takie warunki w połączeniu z przypływem mogą być ryzykowne dla adeptów kitesurfingu. Wysoka woda może też utrudniać, a nawet uniemożliwiać powrót Lagoa de Guriú.

Pewnym pocieszeniem niech będzie fakt, że pływy off-shore sprzyjają treningowi freestyle’u, a mieszkańcy na bieżąco dostarczają kitesurferom zimne napoje i świeżo grillowane ryby.

Poznaj najlepsze europejskie kite spoty.

Tatajuba rajem dla kitesurferów

Zwiedzając wybrzeże Ceará, warto również pokusić się o wyprawę kitesurfingową do niewielkiej wioski rybackiej, Tatajuby, gdzie czas płynie wolniej, a kajciarze na każdym etapie zaawansowania ostrzą fale.

Odpływ zapewnia idealne warunki do bezpiecznej nauki pływania na kajcie. Płaska woda zaczyna się po przejściu ok. 100 m w głąb wody, sprzyjając podejmowaniu pierwszych prób w technice freeride przy akompaniamencie mocnego, stabilnego wiatru wiejącego nawet do 50 km/h.

ceara-kitespot-brazylia

W czasie przypływu ogromne pole do popisu (dosłownie!) mają zaawansowani kitesurferzy. Laguna znacząco się poszerza, a fale przybierają na sile. Przy wietrze o prędkości do 37 w. do wody powinni wchodzić jedynie doświadczeni zwolennicy ostrzenia i freestyle’u. Woda w tym czasie podnosi się na wysokość nawet 2 m.

Jeśli obawiasz się ryzykownych pływów i zmiennego kierunku wiatru, przenieś się na zachodnią część plaży, dalej od wioski – niewielka laguna zapewnia idealnie płaską taflę i bezpieczne warunki do nauki kitesurfingu w Brazylii.

Kajciarze testujący wodę wokół Tatajuby z pewnością nie zmarzną, nawet bez pianek. Temperatura wody i powietrza w tym rejonie to ponad 26 kresek przez cały rok.

Na kitesurfing w czasie chłodnych miesięcy? Czemu nie! Oto najlepsze zimowe destynacje.

Wycieczka do Lagoa da Torta

Jeśli nie masz ochoty dojeżdżać na plażę terenówką, wybierz się do Lagoa da Torta. Tutejsza laguna kryje się pośród wydm i jest popularną destynacją wśród miejscowych szukających ucieczki przed szkwałami na plażach Tatajuby. Idąc za przykładem lokalsów, sprawdzaj jednak prognozy - może się okazać, że akurat tego dnia w lagunie Torta wiatr jest bardziej porywisty, niż gdziekolwiek w okolicy.

Tajemnice Paracuru

Na północny-wschód od Fortalezy w Brazylii znajduje się niewielkie miasteczko oferujące nie tylko doskonale przemyślaną infrastrukturę, ale także wspaniałe, piaszczyste plaże, dzięki którym przyciąga uwagę kitesurferów z całego świata.

Nazwę jednego z najlepszych spotów kite w Brazylii, Paracuru, w rdzennym języku tupi tłumaczy się jako “Jaszczurze Morze”. Tutejsze wody, wbrew nazwie, nie są jednak ojczyzną gadów. Planując urlop w Brazylii, powinieneś jednak przyzwyczaić się do widoku jaszczurek wygrzewających się na plażach, gdzie będziesz rozkładać latawiec.

brazylia-kite-jaszczurki

W Paracuru odnajdą się zarówno profesjonaliści, jak i początkujący kitesurferzy. Doświadczeni znajdą sporo przyjemności w ostrzeniu fal na wzburzonym oceanie, natomiast adepci mogą stawiać swoje pierwsze kroki na desce z latawcem w bezpiecznych lagunach o płaskiej wodzie. Swoją przygodę z kajtem warto rozpocząć przy wsparciu jednej ze szkół kitesurfingu, których w Paracuru jest pod dostatkiem.

Sezon kite’a w Paracuru rozpoczyna się w sierpniu i kończy w styczniu. Wówczas możemy liczyć na doskonałe warunki wiatrowe (95% wietrznych dni przy prędkości wiatru 18-30 w.) i piękną pogodę.

Wybierając się na wyprawę kitesurfingową na północno-wschodnie wybrzeże Brazylii jesienią, warto zaznaczyć w kalendarzu jedną z najważniejszych kitesurfingowych imprez sportowych - ParacuruKitePower. Emocje w listopadzie gwarantowane!

Rafy i fale Quebramar

W promieniu kilku kilometrów od głównej plaży w Paracuru znajdują się mniejsze, jednak równie bajeczne spoty kite. Jednym z nich jest Quebramar, kuszący falami i malowniczymi rafami koralowymi.

W zależności od pory dnia Quebramar oferuje idealnie płaską taflę w lagunach powstałych między rafami albo wzburzoną wodę z falami sięgającymi do nawet 3 m.

W czasie odpływu w spocie w Quebramar poćwiczysz freeride i freestyle. Warunki będą również sprzyjać nauce jazdy na kajcie, Mocny, stały wiatr i ciepła woda, a do tego zachwycające rafy tworzące naturalną barierę między laguną i otwartym oceanem kuszą kitesurferów z całego świata.

W czasie przypływu boczne rafy są skutecznie zalewane, jednak najwyższa z nich, oddalona od brzegu o 100 m, blokuje wpływ niekorzystnych dla początkujących adeptów kitesurfingów silnych wiatrów on-shore. Wówczas otwierają się jednak możliwości dla profesjonalistów - ostrzenie fal z latawcem to niesamowita dawka emocji.

Wybierając się na wyprawę kite w te okolice jesienią, możesz zrezygnować z ocieplających pianek, jednak zabierz ze sobą obuwie ochronne. Koralowce, choć piękne (!), potrafią boleśnie ranić stopy.

A może Afryka? Podpowiadamy, gdzie najlepiej się wybrać na kajta na Czarnym Lądzie.

Kitesurfing nad Curu River

Spot kitesurfingowy nad Curu River to synonim swobody, zdrowej dawki wariactwa i dobrej zabawy. W miejscu, gdzie rzeka wpada do oceanu, tworzy się niesamowita przestrzeń dla kitesurferów. Płaska woda sprzyja technikom freeride i freestyle, a także pierwszej próbie sił z deską i latawcem. Biała, piaszczysta plaża, pozbawiona zdradliwych skał i raf to dobry pomysł na pierwszą wyprawę kitesurfingową do Brazylii.

To jedna z mniej typowych destynacji kite - u styku Curu River i oceanu zderzają się prądy płynące od rzeki i te oceaniczne, odczuwalne podczas przypływu. Przy jednoczesnych on-shore i off-shore sprawdzi się zwłaszcza deska typu twin tip, która umożliwia surfowanie w dwóch kierunkach. Odpływ sprawia, że wiatr traci na mocy, dlatego w sprawie optymalnych warunków do uprawiania kitesurfingu najrozsądniej radzić się mieszkańców.

Dno rzeki i oceanu w spocie nad Curu River nie jest zdradliwe i zaskakuje gładkością, dlatego surferzy często decydują się na wskoczenie do wody bez obuwia ochronnego. Nie przez przypadek jednak obszar ten słynie z połowów - tutejsi rybacy łowią nie tylko ryby, ale też kraby, których populacja jest tutaj wyjątkowo duża.

kitesurfing-w-brazylii

Skorupiaki zazwyczaj wyczuwają zagrożenie i odpływają od ostrzących fale kitesurferów, jednak na wszelki wypadek zabierz ze sobą buty na deskę.

Jeśli nie Brazylia, to co na kajta? Zapraszamy na egzotyczny Mauritius!

Lagoinha dla estetów

Lagoinha rozciąga się po zawietrznej stronie Paracuru, oferując najszersze i najbardziej błękitne laguny otoczone piaskowymi wydmami. Wokół zatoki znajduje się skalista, naturalna bariera, po której przekroczeniu dotrzesz na główną plażę, gdzie królują freeride i tafla stwarzająca warunki do nauki kitesurfingu.

Warunki wiatrowe nad brazylijskim Lagoinha utrzymują się na stabilnym poziomie 18-30 w. przy sprzyjającym side-shore i doskonałej pogodzie. Lutar, Europa (Do boju, Europejczycy!)!

A może marzą Ci się Antypody? Sprawdź australijskie kite spoty.

Kosmopolityczne Cumbuco na kitesurfing

Cumbuco to malownicza wioska rybacka położona zaledwie pół godziny drogi od Fortalezy. Miasteczko było prawdopodobnie jednym z pierwszych miejsc na Ceara, które zostało odkryte i zaadoptowane przez kiterów. Stały wiatr, kokosowe plaże i szerokie laguny stały się siłą tego miejsca, przekształcając wioskę w kosmopolityczne miasteczko tętniące życiem nocnym i oferującym wyjątkowe spoty kitesurfingowe.

Główna plaża Cumbuco to 4 km białego wybrzeża usianego palmami kokosowymi, narażonymi na kontakt z nieco wzburzonym oceanem. W czasie odpływu laguna jest pełna adeptów pobliskich szkół kitesurfingowych, którzy uczą się łapać grab i próbują sił w swoich pierwszych raley. Wraz ze wzrostem poziomu wody fale stają się mocniejsze i wyższe, zachęcając do freestyle’owych sztuczek: S-band i oldschool’owych, efektownych dark slide.

Lagoa de Caiupe to przeciwieństwo Praia da Cumbuco - idealnie płaska woda z zapewnionym startem z plaży jest stworzona do pierwszych treningów jazdy na fali i wymyślnego freestyle’u. W sezonie w lagunie pojawia się wielu profesjonalistów, dających niesamowite kitesurfingowe show.

brazylia-kitesurfing

Masz ochotę na wyjazd grupowy na kite'a do Brazylii?

Kitesurfing z podróżą w czasie

Ostatnią brazylijską destynacją, którą weźmiemy pod lupę, jest Galinhos, mała wioska rybacka w stanie Rio Grande do Norte. Mimo iż tutejsze plaże leżą na szlaku latawców, to miejsce, o którym zapomniał czas. Brukowane i piaszczyste uliczki, po których mieszkańcy przemieszczają się wozami zaprzężonymi w konie czy osły, prowadzą do dziewiczych plaż o turkusowych, ciepłych wodach.

Galinhos to właściwie długi, piaskowy półksiężyc, z jednej strony otoczony Oceanem Atlantyckim, a z drugiej ujściem rzeki Aratua, co czyni tę małą wioskę rybacką idyllicznym miejscem do uprawiania kitesurfingu. Dostaniesz się tam łodzią bądź terenówką, której niestraszna wyprawa przez wydmy.

Laguna Galinhos to dobre miejsce zarówno do rozpoczęcia swojej przygody z kitesurfingiem, jak i trenowania trików pod okiem instruktorów tutejszych szkół kitesurfingowych. Side-shore oraz side-on-shore stwarzają doskonałe warunki do próbowania swoich sił w raily, nauki wysokich skoków czy zwrotów z downloop’em.

Temperatura wody w tym rejonie Brazylii przez cały rok utrzymuje się na poziomie 26-28˚C, podczas gdy termometry zewnętrzne pokazują średnio o 10 kresek więcej. Wiatr jest równie sprzyjający - w sezonie od lipca do stycznia jego prędkość osiąga maksymalnie 35 w. Czy istnieje więc lepsze miejsce do uprawiania kitesurfingu niż Brazylia?

Zobacz również, gdzie możesz pojechać z Travelduck:

Kitesurfing

Proponowane wyjazdy