Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zorza polarna w Finlandii

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
kilpisjärvi-zorza-polarna

Podobno nie ma 2 identycznych zórz polarnych. To spektakl równie fenomenalny, co kapryśny. Miejskie łuny świetlne zmniejszają odczucia estetyczne z oglądania zorzy, więc udaj się na odludzie. W Finlandii doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej jest Laponia, gdzie zimy zaczynają się już w październiku, a kończą nieraz nawet w maju.

Masz ochotę na narty i zorzę w Finlandii?

Wycieczka na zorzę polarną w Finlandii

Obserwacja zorzy w Finlandii możliwa jest dzięki usytuowaniu republiki za kołem podbiegunowym. Szczęściarze doświadczają możliwości oglądania aurora borealis nawet kilkukrotnie w ciągu jednego wieczoru. Pechowcom, którzy przyjechali specjalnie na polowanie na zorzę tylko na jeden zimowy tydzień, kapryśna zorza może nie ukazać się wcale mimo sprzyjających warunków i dobrych wskazań aplikacji na zorze.

Współcześni turyści nie wybierają Finlandii ze względu na zabytki. Najważniejsze są bliskość prawie nieskażonej natury i związane z nią aktywności: jazda na nartach, skuterach śnieżnych, trekkingi w rakietach, rowerowe wyprawy, przejażdżki zaprzęgami z husky lub reniferami oraz łowienie podlodowe.

Na deser zostają wycieczki na zorzę polarną, fińskie sauny, trasy saneczkowe, igloo, Mikołaj i Muminki.

A gdzie jeszcze zobaczysz zorzę polarną?

Gdzie w Finlandii zapolować na zorzę

Najładniejsze zorze polarne w Finlandii można oglądać w dzikiej i malowniczej Laponii, wyżynnym rejonie na północy kraju z oszałamiająco czystym powietrzem. Podbiegunowa kraina z Wioską Świętego Mikołaja i reniferami ma świetne statystyki zorzowe. Rocznie podczas zimowych nocy bez chmur czy gęstego śniegu specjaliści doliczyli się wystąpienia zorzy polarnej aż 200 razy.

zorza-w-finlandii

Światła północy to najczęstszy widok zimą w takich zakątkach Laponii, jak:

  • Nellim,
  • Ivalo,
  • Utsjoki,
  • Kilpisjärvi,
  • Luosto,
  • Inari,
  • Kakslauttanen.

Swoje szanse na zobaczenie zorzy polarnej w Finlandii zwiększysz, wybierając się na obserwację Zielonej Pani za miasto, w tereny z dala od łun sztucznego światła. Udanemu pokazowi sprzyjają brzegi jezior bez infrastruktury czy odosobnione wzgórza poza terenami zamieszkałymi. Na południu kraju aurora borealis ukazuje się statystycznie jedynie do 20 dni w roku.

A może Laponia na biegówkach?

Zorza wydmowa w Finlandii

Istnieje kilkadziesiąt rodzajów zorzy polarnej. Jedną z nowszych kategorii aurora borealis wyodrębnili badacze i obserwatorzy zorzy z Finlandii. To zorza wydmowa przypominająca nieco wzorki na piaskowej diunie zmieniającej się w wyniku podmuchów nadmorskiego bądź nadoceanicznego wiatru. Jej powstawanie zawdzięczamy atomom tlenu, a my widzimy na niebie kilometry zielonych fal.

Zorza wydmowa w Finlandii określona została jako woalka lub kurtyna na wysokości nawet 100 km nad Ziemią w mezosferze.

Prawdopodobnie jej długość sięgała nawet 45 km! A naukowców do badań zainspirował filmik z zorzą polarną z 2018 r. znad jeziora na południowym zachodzie kraju.

Chcesz poszukać zorzy polarnej na Islandii?

Kiedy wybrać się na zorzę do Finlandii?

Rozciągniętą południkowo Finlandię cechują długie i mroźne zimy z temperaturami dochodzącymi w grudniu i styczniu do -30°C, dużymi opadami śniegu i zachmurzonym niebem. W praktyce trwają one od października do maja. Zimowe polowanie na zorzę polarną mocno utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają warunki atmosferyczne. Kiedy zatem jechać na zorzę do Finlandii?

ruka-finlandia

Wyjazdy tego rodzaju odbywają się najczęściej we wrześniu i październiku oraz w marcu. Dni są wówczas wystarczająco długie, żeby zobaczyć interesujące nas atrakcje Finlandii, a nocami znośniejsze temperatury i bardziej klarowne niebo bez chmur, z których pada śnieg umożliwiają udane polowanie na zorzę polarną. Dla porównania w grudniu i styczniu podczas arktycznej zimy noce trwają tu nawet 20 godzin.

Sprawdź, jak się przygotować do obserwacji zorzy polarnej.

Wyprawy na zorzę w Finlandii odbywamy późnymi wieczorami i nocami, w godzinach 20-1. Najbardziej sprzyjająca pora to 22-23, kiedy księżyc jest w nowiu, a aktywność słoneczna wysoka.

Źródło.

Sprawdź wyprawy z Travelduck:

Zorza polarna Gdzie na zorze

Proponowane wyjazdy