Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Noc Muzeów 2021 r. - kiedy i co warto zobaczyć?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
noc-muzeow-w-polsce

Noc muzeów w tym roku przypada z 15 na 16 maja. Ze względu na pandemię warto zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo i zachowywać społeczny dystans. Jak wiadomo z poprzednich edycji, to wydarzenie kulturalne ściąga tłumy widzów, w związku z czym przed muzeami z pewnością ustawią się długie kolejki.

Osoby, które nie chcą wychodzić z domu, będą mogły wziąć udział w Nocy Muzeów on-line. Noc Muzeów zazwyczaj trwa w godzinach: 18-01. w nocy.

W tym roku w wydarzeniu nie weźmie udziału Poznań, natomiast Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się 21 maja.

Europejska Noc Muzeów: co to jest?

Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, podczas którego muzea i inne instytucje kultury są dostępne dla widzów w godzinach nocnych, a wstęp na większość wystaw jest darmowy, ewentualnie opłata jest symboliczna. Oprócz ekspozycji organizowane są wówczas różnego rodzaju wydarzenia, warsztaty, zajęcia, itp.

Kiedy odbyła się pierwsza Noc Muzeów?

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Niemczech w Berlinie w styczniu 1997 r. Ponieważ impreza cieszyła się ogromną popularnością, w ślad za Berlinem poszły inne europejskie państwa, w tym także Polska. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 r. w Poznaniu. Od tego czasu wydarzenie to cyklicznie organizują również inne miasta, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Lublin.

Noc Muzeów - Warszawa

Stolica ma do zaoferowania aż 180 miejsc, które wezmą udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

15 maja 2021 r. w Warszawie szczególnie warto zajrzeć:

  • do Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ oczom zwiedzających zostaną udostępnione nie pokazywane do tej pory miejsca.
  • Na Plac Defilad - aby obejrzeć ekspozycję starych autobusów.
  • Do Muzeum Narodowego, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie wystawy stałe i czasowe oraz skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem po ogrodowych galeriach.
  • Do Zachęty.

Noc Muzeów w Lublinie

Lublin przygotował w tym roku wiele atrakcji. Dla zwiedzających udostępnione zostaną m.in. Galeria Labirynt, Ogród Botaniczny UMCS, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Dworek Wincentego Pola, Muzeum Józefa Czechowicza, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Na szczególną uwagę zasługuje propozycja Galerii Labirynt - oprowadzanie z latarkami po głośnej wystawie pt. “Nigdy nie będziesz szła sama”. Start o 22. - warto się wybrać.

noc-muzeow-lublin

Wrocławska Noc Muzeów

Noc Muzeów we Wrocławiu będzie realizowana wyłącznie w formie wirtualnej od piątku do niedzieli. Będzie można obejrzeć on-line wystawy w Muzeum Miejskim, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Teatru, Muzeum Przyrodniczym i Muzeum Narodowym.

Inne miasta, które przygotowały bogatą ofertę dla zwiedzających, to: Rzeszów, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Bydgoszcz oraz Szczecin.

Gdzie szukać informacji o harmonogramie Nocy Muzeów w poszczególnych miastach?

Na stronach internetowych miast co roku udostępniane są szczegółowe plany przebiegu Nocy Muzeów, często z interaktywną mapą. Miasta uruchamiają również specjalnie linie telefoniczne, dzięki którym można zasięgnąć informacji, ponadto w czasie Nocy Muzeów środki komunikacji miejskiej kursują częściej niż zazwyczaj.

noc-muzeow-warszawa

Tego rodzaju impreza to świetna okazja do spędzenia wieczoru, a nawet całej nocy w nietuzinkowy sposób. Jeżeli w swoim mieście nie masz już nic do zobaczenia, bo wszystko widziałeś/widziałaś, może warto wybrać się na nocne zwiedzanie do innego miasta albo państwa?

News

Proponowane wyjazdy