Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czy Islandczycy wierzą w elfy?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
elfy-na-islandii

Elfy to istoty ceniące prywatność i ekstrawagancki ubiór. A te, które mają skrzydła, otacza świetlista aura. Przypominające posturą kilkuletnie dziecko krasnoludy są utalentowanymi rzemieślnikami i mrukami nie lubiącymi towarzystwa. Z kolei trolle to samotnicy zaszywający się w jaskiniach i majestatycznych lodowcach. Islandia to nie tylko urzekająca naturalnym pięknem kraina lodu i ognia, to też wyjątkowo przyjazne miejsce dla fantastycznych istot.

Chcesz skorzystać z okazji zobaczenia zorzy na Islandii?

Prym w tej magicznej wyliczance wiodą elfy, ponieważ przysparzają najwięcej problemów, szczególnie ekipom budowlanym.

Nie raz zdarzyło się, że jakiś projekt musiał być zmodyfikowany ze względu na protesty mieszkańców, którzy stawali w obronie elfickich siedlisk zagrożonych zniszczeniem.

Skąd się wzięła wiara w to, że ludzkie życie mogą komplikować stworzenia, których nawet nie można zobaczyć?

Myślisz o trekkingu na Islandii?

Kim są islandzkie elfy?

Huldufólk czyli “ukryci ludzie” są nieodłączną częścią islandzkiego folkloru. To istoty, które od wieków mają silną pozycję w mitach i sagach - zarówno elfy, jak i ogry, trolle, krasnoludy i wszystkie inne stworzenia, które trudno spotkać w rzeczywistym świecie.

Elfy mieszkają w ogromnych głazach oraz pod lawą. Niechętnie pokazują się komukolwiek, ale na Islandii łatwo spotkać osobę, która twierdzi, że co najmniej raz w życiu spotkała przedstawiciela elfickiego gatunku.

islandia-elfy-wulkany

Elfy nie są złośliwe, ale nie puszczą płazem żadnej sytuacji, która narusza ich spokój. Dla Islandczyków elfy są przede wszystkim strażnikami przyrody, szczególnymi wzorami dla ludzi do naśladowania w tej kwestii.

Dawniej elfy pełniły dodatkowo funkcje psychologiczną. Jako zawsze dobrze ubrane istoty, które były niezależne (np. nie musiały handlować wyłącznie z Danią), żyły w dostatku i dobrobycie. Były więc uosobieniem spełnionych marzeń często cierpiących głód i niewygody mieszkańców wulkanicznej wyspy.

Chcąc wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu “ukrytych ludzi”, koniecznie trzeba pojechać do Hafnarfjörður. To miasto w południowo-zachodniej części wyspy, które uważane jest za elfią stolicę Islandii. Z kolei w okolicach Strandakirkja na południu można zobaczyć piękne, maleńkie elfie domki.

A może Islandia w 9 dni?

Ogniska dla elfów i szkoła elfów

Islandczycy kultywują tradycję palenia noworocznych ognisk, przy których zbierają się tłumnie, aby śpiewać piosenki o elfach. Jest to obrzęd silnie związany z legendą, według której właśnie w tym czasie “ukryci ludzie” wychodzą ze swych skrytek, żeby przenieść się w inne miejsce, istnieje więc szansa na ich zobaczenie. Światło ognia oraz zapalanych również na tę okazję świec ma ułatwić im podróż. Ogniska pali się co roku w Sylwestra i 6 stycznia.

Kolejną ciekawostką związaną z elfami na Islandii jest Álfaskólinn. To islandzka szkoła elfów mieszcząca się w stolicy, Reykjaviku. Można w niej nauczyć się rozróżniania aż 13 rodzajów elfów, dowiedzieć się co nieco o innych magicznych istotach, takich jak trolle, krasnoludy czy ogry. Wertowanie bogato ilustrowanych książek pełnych magii jest przemiłą przygodą dostępną również dla turystów.

reykjavik-elfy

Lubisz off road? Na Islandii jeździ się wspaniale!

Po zakończeniu 5-godzinnego kursu każdy jego uczestnik jest zapraszany na spacer w poszukiwaniu elfów. Nie ma egzaminów, jest za to certyfikat i poczęstunek w postaci naleśników oraz kubka pysznej, gorącej kawy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Islandczycy wierzą w elfy, ale uogólniając, należy powiedzieć: nie, Islandczycy nie wierzą w elfy. W większości po prostu nie zaprzeczają ich istnieniu, szanują tradycję, mity oraz panujące przekonanie, że wchodząc na teren tych istot, należy szanować ich przestrzeń.

Sprawdź oferty:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy