Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Plaże na Islandii. Idealne na niespieszne spacery

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
diamentowa-plaza-islandia

Plaża diamentowa i czarna plaża w Vik to dwie najsłynniejsze i jednocześnie najpiękniejsze plaże na Islandii.

Plaże na Islandii - zachowaj ostrożność

Na Islandii jest niemal zerowa przestępczość i nie występują drapieżniki - można więc uznać, że to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Nic bardziej mylnego. Kraina lodu i ognia ma swoje sposoby na podniesienie poziomu adrenaliny nawet u największych śmiałków. To malownicze miejsce na mapie Europy broni się siłami natury, które są tam nie tylko trudne do przewidzenia, ale również bardzo gwałtowne.

Piękne plaże, które kuszą nieziemską urodą, to też niebezpieczne miejsca. Ale spokojnie, zagrożone są jedynie osoby nie przestrzegające zasad i nie respektujące potęgi matki natury. Najwięcej ofiar na swoim koncie ma jedna z najpopularniejszych na Islandii czarnych plaż: Reynisfjara, wtóruje jej pobliska Kirkjufjara.

Masz już ubezpieczenie kosztów leczenia?

czarna-plaza-islandia

Mimo licznych tabliczek z ostrzeżeniami dotyczącymi niebezpieczeństwa związanego z podchodzeniem zbyt blisko wody (opisanych chyba we wszystkich możliwych językach) co roku na plaży ginie co najmniej jedna osoba. Z czego to wynika? Najczęściej z brawury oraz niestety z chęci zrobienia super zdjęcia (głównie selfe). Na Reynisfjara nie ma dnia, żeby przynajmniej kilka osób nie zostało zmoczonych przez gwałtownie wymywające kamienisty brzeg fale.

Dasz się skusić na 10-dniowy trekking na Islandii?

Diamentowa plaża

Diamond Beach to diamentowa plaża na południowym wschodzie Islandii oddalona o 500 m od laguny przy lodowcu Jökulsárlón. Plaża jest wypełniona przepięknie oszlifowanymi kamieniami - kawałkami czarnej lawy (idealnie gładkie i owalne kształty), które nieziemsko kontrastują z rozrzuconymi gęsto bryłami błękitnego, przezroczystego lub niebieskiego lodu (odrywającymi się od Jökulsárlón) i białymi bałwanami rozbijających się o brzeg fal Morza Norweskiego.

diamond-beach-islandia

Widok zapiera dech - dosłownie. Diamentowa plaża ma swoją islandzką nazwę Breiðamerkursandur, która nie jest raczej powszechnie używana.

Jeżeli masz wolną chwilę i pragniesz zobaczyć więcej kryształowych cudów, możesz pojechać na zachód i po delikatnym zboczeniu z drogi trafisz na 2 kolejne diamentowe plaże: Fjallsárlón oraz Breiðárlón.

Chcesz spróbować off roadu na Islandii?

Czarna plaża w Vik: Reynisfjara

Tak naprawdę czarna plaża w Vik wcale nie jest w Vik, ale kilka kilometrów od miasta. Plaża rozciąga się pomiędzy szpiczastymi, majestatycznie wystającymi z oceanu skałami a kremową, bazaltową grotą Hálsanefshellir.

IMG_20200306_132414

Na plaży, która jest jedną z najniebezpieczniejszych na Islandii, zachwyca kontrast czerni pięknie oszlifowanych przez wodę czarnych kamieni z bielą fal i grotą z naturalnie zdobionym wejściem w kolorze piaskowca, iście geometrycznym. Dodatkowe wrażenie robi leżący na jej obmywanych wodą czarnych kamieniach śnieg.

Co ciekawe na plaży zobaczymy dużo szczątków ryb wyrzuconych na brzeg. Ich ciała są spuchnięte od słońca i często mocno niekompletne z powodu stołujących się tam ptaków.

plaze-islandia

Jeszcze raz ostrzegamy: spacerując islandzkimi plażami, bezwzględnie stosuj się do zakazów umieszczonych na tablicach informacyjnych, nie podchodź blisko fal i miej oczy dookoła głowy!

Sprawdzisz, czy mieszkańcy Islandii wierzą w elfy?

Dyrhólaey niedaleko Vik

Dyrhólaey to wulkaniczne skały, które tworzą zjawiskowe klify wysokie na ponad 100 metrów. Z klifów rozciągają się niesamowite widoki nie tylko na ocean, ale również na wyłaniające się z toni formacje skalne, w tym iglice i stanowiący największą atrakcję w tym rejonie powstały w wyniku erozji most skalny - cypel - olbrzymi łuk.

Dyrhólaey-islandia

Na ścianach klifów mieszkają liczne w tym rejonie ptaki. Podobno co roku okoliczni mieszkańcy przychodzą na plażę Dyrhólaey, aby zebrać jaja morskich ptaków. Zbieranie odbywa się od maja do czerwca. To okres lęgowy mew, nurzyków i maskonurów. Warto wiedzieć, że w tym czasie obszar Dyrhólaey jest zamknięty dla ruchu turystycznego.

A może Islandia i Wyspy Owcze?

Czarna plaża Sólheimasandur i wrak samolotu

W 1973 r. na południu Islandii na czarnej plaży Sólheimasandur rozbił się samolot Douglas Dakota C-117. Na szczęście nikt z siedmioosobowej załogi nie ucierpiał. Wrak maszyny nie jest ani strzeżony, ani ogrodzony. Można wejść do kabiny, zrobić zdjęcia, a nawet zostawić na nim swoje inicjały lub zostawić wlepkę, co niestety często robią turyści. Mało tego - zdarza się, że skaczą po skrzydłach lub ustawiają się na nich do zdjęć grupami.

Sólheimasandur-islandia

Wrak Douglas Dakota C-117 mimo rabunkowej polityki turystycznej jest w zaskakująco dobrym stanie, niemniej można przypuszczać, że za kilka lat niewiele z niego zostanie, dlatego warto go zobaczyć, póki jeszcze jest na co popatrzeć.

Plaże Islandii zachwycają i są wspaniałymi miejscami do spacerów, co prawda raczej krótkich, ponieważ bliskość morza lub oceanu w połączeniu z gwałtowną i kapryśną wyspiarską aurą nie sprzyjają długim przechadzkom. Wybierając się na islandzkie plaże - niezależnie od pory roku - zawsze miej na sobie ubranie chroniące od wiatru i wilgoci, wygodne buty i nakrycie głowy.

Zobacz nasze wyjazdy:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy