Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Diabeł tasmański wraca!

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 1 min 0
diabel-tasmanski

Bohater kreskówek o silnym nacisku szczęki i miłej fizjonomii obecnie w naturalnym środowisku występuje jedynie w najmniejszym stanie Australii, na wyspie Tasmania. Wszystko może się zmienić dzięki działaniom współpracujących naukowców na czele z Aussie Ark.

Gdzie jest diabeł tasmański?

Diabeł tasmański zniknął z powierzchni Australii kontynentalnej ok. 3 tys. lat temu najprawdopodobniej z dwóch powodów: wybicia przez myśliwych zwierząt będących jego potencjalnym pożywieniem oraz zakaźnego raka jamy ustnej. Obecnie żyje w Tasmanii. Naukowcy uważają, że reintrodukcja diabłów tasmańskich pomoże odnowić naturalne ekosystemy niszczone przez inwazyjne gatunki.

australia-diabel-tasmanski

A może wyprawa do Australii i Nowej Zelandii?

Chris Hemsworth i diabeł tasmański

Współpraca Aussie Ark, Global Wildlife Conservation i Wild Ark przy projekcie DevilComeback  z udziałem aktora Chrisa Hemswortha z żoną owocuje stopniowym wypuszczaniem od marca 2020 r. młodych, zdrowych diabłów tasmańskich, które adaptują się do życia na wolności. W ogrodzonym rezerwacie-sanktuarium Barrington Wildlife Sanctuary w Barrington Tops w Australii uroczy padlinożercy są nieograniczeni.

Trzymajmy kciuki za sezon lęgowy, przypadający na luty! Jeśli wszystko się powiedzie, z czasem diabły tasmańskie (Sarcophilus harrisii) będą mogły opuścić wyznaczony dla nich teren i na nowo “osiedlą” się na terenie Australii kontynentalnej.

tasmania

Ciekawostki o diable tasmańskim

Bajka o diable tasmańskim zaznajomiła nas nieco z tym australijskim gatunkiem. Poniżej kilka ciekawostek o diable tasmańskim:

  • to największy mięsożerny torbacz.
  • Jest zagrożony wyginięciem.
  • Nie jest groźny dla ludzi czy płodów rolnych.
  • Ma szczęki o potężnej sile.
  • W naturalnym środowisku jest okrutny.
  • Pomaga regulować populację lisów i dzikich kotów polujących na gatunki endemiczne.

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

News

Proponowane wyjazdy