Bohater kreskówek o silnym nacisku szczęki i miłej fizjonomii obecnie w naturalnym środowisku występuje jedynie w najmniejszym stanie Australii, na wyspie Tasmania. Wszystko może się zmienić dzięki działaniom współpracujących naukowców na czele z Aussie Ark.
Gdzie jest diabeł tasmański?
Diabeł tasmański zniknął z powierzchni Australii kontynentalnej ok. 3 tys. lat temu najprawdopodobniej z dwóch powodów: wybicia przez myśliwych zwierząt będących jego potencjalnym pożywieniem oraz zakaźnego raka jamy ustnej. Obecnie żyje w Tasmanii. Naukowcy uważają, że reintrodukcja diabłów tasmańskich pomoże odnowić naturalne ekosystemy niszczone przez inwazyjne gatunki.

A może wyprawa do Australii i Nowej Zelandii?
Chris Hemsworth i diabeł tasmański
Współpraca Aussie Ark, Global Wildlife Conservation i Wild Ark przy projekcie DevilComeback z udziałem aktora Chrisa Hemswortha z żoną owocuje stopniowym wypuszczaniem od marca 2020 r. młodych, zdrowych diabłów tasmańskich, które adaptują się do życia na wolności. W ogrodzonym rezerwacie-sanktuarium Barrington Wildlife Sanctuary w Barrington Tops w Australii uroczy padlinożercy są nieograniczeni.
Trzymajmy kciuki za sezon lęgowy, przypadający na luty! Jeśli wszystko się powiedzie, z czasem diabły tasmańskie (Sarcophilus harrisii) będą mogły opuścić wyznaczony dla nich teren i na nowo “osiedlą” się na terenie Australii kontynentalnej.

Ciekawostki o diable tasmańskim
Bajka o diable tasmańskim zaznajomiła nas nieco z tym australijskim gatunkiem. Poniżej kilka ciekawostek o diable tasmańskim:
- to największy mięsożerny torbacz.
- Jest zagrożony wyginięciem.
- Nie jest groźny dla ludzi czy płodów rolnych.
- Ma szczęki o potężnej sile.
- W naturalnym środowisku jest okrutny.
- Pomaga regulować populację lisów i dzikich kotów polujących na gatunki endemiczne.
Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl: