Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czym jest zorza polarna. Kolory zorzy. Jak fotografować zorzę?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
jak-fotografowac-zorze

Zorza polarna to wyjątkowe zjawisko, które można obserwować w kilku miejscach na świecie. Kolorowe efekty na niebie zobaczymy w Skandynawii, Rosji, Laponii, na Grenlandii i oczywiście na Islandii. Co warto wiedzieć o zorzy polarnej, w jakich kolorach najczęściej występuje, czy telefon wystarczy, aby dobrze ją sfotografować? Poznaj cechy zorzy polarnej!

Marzysz o zobaczeniu zorzy w Islandii?

Zorza polarna - definicja

Zorza to widoczny na niebie efekt wchodzenia cząsteczek słonecznych w pole magnetyczne. Zjawisko to funkcjonuje w wyższych warstwach ziemskiej atmosfery, gdzie dochodzi do jonizacji owych cząsteczek. Intensywność efektów na niebie zależy w dużej mierze od aktywności słonecznej oraz przyspieszenia tych cząsteczek.

jak-wyglada-zorza

Zorza polarna występuje w porze nocnej. Jednak aktywność Słońca nie jest regularna, nawet gdy panuje ciemność, a na niebie nie ma ani jednej chmury, zorza polarna może się nie pojawić. Jak sama nazwa wskazuje zorza polarna występuje zazwyczaj na biegunie powyżej szerokości geograficznej 60° (aurora borealis) na północy i poniżej szerokości geograficznej 60° (aurora australis) na południu kuli ziemskiej.

A może wyprawa na zorzę do Rosji?

Jakie kolory ma zorza polarna?

Kolory zorzy w dużej mierze zależą od wysokości, na jakiej występują oraz od rodzaju gazu. Azot świeci w kolorach bordo i purpury, natomiast tlen na zielono i czerwono. Wówczas gdy cząsteczki azotu i tlenu zderzają się ze sobą, dają kolor żółty. Gazy, które zaliczamy do lżejszych, np. hel i wodór, świecą w odcieniach fioletu i niebieskiego.

zorza-w-kanadzie

Zorza polarna przybiera kształt łuków, kurtyn, promieni oraz szeroko rozciągających się pasm. Efekty świetlne obserwowane na niebie są skutkiem różnych intensywności linii emisyjnych.

Chcesz zobaczyć zorzę polarną w Finlandii?

Jak fotografować zorzę - krótki poradnik

  1. Statyw to podstawa. Bez względu na to, czy robisz zdjęcia profesjonalnym aparatem, czy telefonem, statyw na pewno Ci się przyda. Dzięki niemu zdjęcia nie będą poruszone ani rozmazane. Statyw pozwala na wydłużenie czasu naświetlania zdjęcia, co zdecydowanie ułatwia fotografowanie w trybie nocnym. Im dłuższy czas ekspozycji, tym zdjęcie będzie lepiej doświetlone.
  2. Postaw na tryb manualny. Robienie zdjęć w trybie manualnym pozwala dopasować ustawienia parametrów aparatu lub telefonu do panujących warunków. Skup się przede wszystkim na ustawieniu czasu naświetlania, przysłony oraz czułości ISO.
  3. Czułość ISO. To jeden z elementów trójkąta ekspozycji funkcjonującego w fotografii tradycyjnej. Za pomocą tego parametru możemy ustawić wrażliwość sensora na światło. Im wyższy parametr, tym matryca będzie lepiej reagowała na wiązki światła. W przypadku fotografowania zorzy polarnej należy ustawić jak najmniejszą czułość ISO, co pozwoli na zredukowanie niechcianych szumów na zdjęciu do minimum.

Po zastosowaniu się do wyżej wspomnianych zasad fotografowanie zorzy polarnej staje się prostsze. Jeżeli podróżując na Islandię lub do innego miejsca, w którym występują podobne efekty świetlne, nie zabierzesz ze sobą aparatu - nie martw się! Fotografowanie telefonem to nic złego. W dzisiejszych czasach zdjęcia zorzy polarnej telefonem też są możliwe.

swiatla-polnocy-islandia

Norwegia na zorzę?

Ostatnim, kluczowym elementem jest lokalizacja. Aby robić zdjęcia zorzy polarnej, warto udać się w miejsce oddalone od sztucznego światła. Wybierając lokalizację, pamiętaj, by zorza polarna była urozmaicona ciekawym pierwszym planem - dzięki temu zyskasz genialny efekt. Ważne są również warunki pogodowe, najlepsze do fotografowania zorzy polarnej jest bezchmurne niebo.

Efekty świetlne, które są widoczne na niebie podczas zorzy polarnej, to często główny cel podróży na Islandię. Proces powstawania tego niesamowitego zjawiska nie jest aż tak skomplikowany, jak się wydaje. Nie ma nic lepszego niż obserwowanie i fotografowanie zorzy polarnej z kubkiem gorącej kawy lub herbaty w doborowym towarzystwie!

Polecamy wyjazdy z travelduck.pl:

Zorza polarna Ciekawostki

Proponowane wyjazdy