Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Nie tylko Lego, Carlsberg, piłka ręczna i Gang Olsena - Dania

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 5 min 0
legoland

Królestwo Danii na Półwyspie Jutlandzkim to państwo nordyckie, w skład którego wchodzą również Wyspy Owcze oraz Grenlandia. Tak nam dalekie, a jednak bliskie chociażby ze względu na zbieżność kuchni duńskiej i polskiej. I te szalenie mroczne kryminały... Przyjrzyjmy się bliżej Danii!

aarhus-grafiti

Zobacz na własne oczy, jak wygląda Most nad Sundem w Danii:

 

Atrakcje Danii

Usytuowana na Półwyspie Jutlandzkim Dania to kraj nizinny, niezbyt lesisty, porośnięty wrzosowiskami, z prawdopodobnie 406 wyspami i najwyższym szczytem (Mollehoj/Møllehøj) wzniesionym jedynie na prawie 171 m n.p.m.

bulbjerg

Co warto zobaczyć w Danii? Atrakcje kraju klocków LEGO to przede wszystkim:

 • wyspa Bornholm na Bałtyku (majorka Północy), słoneczna, z plażami Dueodde, Balka i Hullehavn, lasem Almindingen z żubrami, idealna na rowerową wycieczkę z wędzonym śledziem w tle z wędzarni w Svaneke. Są tu 4 warowne kościoły w kształcie rotundy, ruiny zamku Hammershus, punkt widokowy na wzgórzu Bokul w miasteczku Gudhjem, centrum nauki Naturbornholm w Aakirkeby, wzgórza Hammerknuden z wąwozem, jeziorem i 2 latarniami morskimi. Koniecznie spróbujcie lokalnych dżemów z przydrożnych, bezobsługowych budek, skąd bierze się towar i zostawia odliczoną kwotę.
 • Wyspa Zelandia (Sjælland) z Kopenhagą, której nazwa wywodzi się od tamtejszej populacji fok. Na największej wyspie Danii znajdziemy chociażby siedzibę słynnego festiwalu muzycznego, Roskilde nad fiordem z katedrą i Muzeum Łodzi Wikingów oraz Naestved na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego z Bazyliką Św. Piotra. Zelandia przyciąga ponadto czystymi plażami, jeziorami, lasami, ścieżkami rowerowymi i szlakami na wycieczki konne.

skagen

 • Białe klify na wyspie Mon, czołowa krajobrazowa atrakcja Danii. Møns Klint na Bałtyku od góry porastają bukowe lasy, a woda pod nimi do złudzenia przypomina sielankowe zatoczki śródziemnomorskie.
 • Duńska Riwiera z piaszczystymi plażami. To obszar wybrzeża nad cieśniną Sund pomiędzy Kopenhagą a Helsingør. W miejscu dawnych osad rybackich wyrosły imponujące rezydencje bezpośrednio przy plaży, usytuowane chociażby przy słynnej Drodze Plażowej - Strandvey. Na obszarze duńskiej riwiery warto zobaczyć jezioro Esrum Sjo, pałac Fredensborg Slot z pięknymi ogrodami oraz renesansowy zamek o tej samej nazwie, Muzeum Karen Blixen w Rungsted, muzeum sztuki współczesnej Louisiana w Humblebak, najstarszy park rozrywki na świecie Bakken w Parku Leśnym Dyrehaven w Klampenborgu.

gedser

 • Zamek Frederiksborg w Hillerød (właściwie jedyna atrakcja turystyczna miasta) usytuowany na jeziorze na 3 wysepkach. To stosunkowo blisko od Kopenhagi. Obecnie mieści następujące muzea: Muzeum Narodowo-Historyczne, Muzeum Pieniądza, Północnozelandzkie Muzeum Ludowe.
 • Zamek Kronborg w Helsingør nad Sundem na malowniczym cyplu. Początek jego historii datuje się na 1420 r. i wiąże się z królem Erykiem Pomorskim. W “Hamlecie” to zamek Elsynor, obecnie - Muzeum Morskie.
 • Ribe, najstarsze duńskie miasto, jedno z najbardziej wiekowych na terenie całej Skandynawii. Zobaczycie tutaj katedrę, ratusz, ruiny zamku królewskiego, Kościół Świętej Katarzyny, Muzeum Zabawek i Muzeum Sztuki. Brukowane uliczki i senna atmosfera sprzyjają niespiesznym wycieczkom i szwendaniu się po atrakcjach Ribe.
 • Dom rodzinny Hansa Christiana Andersena i późniejszy, oba w Odense.
 • Skagen - dawna osada rybacka i miasto portowe, a obecnie kurort. Na przylądku Skagens Grenen z niebezpiecznymi prądami morskimi spotykają się Morze Północne z Bałtyckim. Punkt ten oddalony jest od najbliższego parkingu o ok. 3 km, ale odległość tę można przebyć na rowerze. Latem na trasie jeżdżą… traktory z pasażerskimi przyczepami. Plaże są tutaj piaszczyste bądź kamieniste. Obejrzyjcie wędrujące wydmy Råbjerg Mile, słynny kościół św. Wawrzyńca - "kościół pod piaskiem" (Den Tilsandede Kirke), a raczej pozostałą po jego rozebraniu wieżę z tarasem widokowym oraz latarnię morską.
 • Podziemne muzeum Hjemsted Altertumspark w Skærbæk.
 • Park Safari w Givskud.
 • Park wodny AquaDome Lalandia w Billund.
 • Aarhus z tęczowym muzeum ARoS Aarhus Kunstmuseum, dzielnicą Latinerkvarteret, Muzeum Starego Miasta Den Gamle By, Moesgaard Museum (MoMu), letnią rezydencją duńskiej rodziny królewskiej Marselisborg.

aros-art-museum-aarhus

Dania: Legoland Billund

Duński Legoland w Billund powstał w 1968 r., przypomina miasteczko i pozostaje największym obiektem typu Legoland na całym świecie (powierzchnia wynosi 123 tysiące m²). “Leg godt” to po duńsku “Baw się dobrze”. A więc do dzieła! 1-dniowy bilet kosztuje ok. 243 PLN, podczas zakupu biletów do Legolandu przez internet oszczędzasz 18%.

Park rozrywki nie tylko dla dzieci składa się w całości z kultowych już klocków LEGO. Podobno jest ich aż 65 milionów! Poszczególne strefy tematyczne zapowiadają, jakiego rodzaju atrakcji można się spodziewać. Dodatkowo podzielono je na wiek, wzrost oraz zainteresowania dzieci.

legoland-billund

Jest i kolejka górska o wysokości ponad 30 m, spływ łódką typu canoe, przejażdżka Jeepem po świątyni, szkoła jazdy, miniatury znanych budowli, kina (także 4D), karuzele, akwarium z rekinami, można obejrzeć spektakle z aktorami, czy pokazy z rycerzami na koniach, albo powalczyć z ninja. Nowe atrakcje w Legolandzie powstają regularnie, warto zaproponować dzieciom taką formę rozrywki dla całej rodziny.

Kopenhaga, stolica Danii

Na porządne zwiedzenie interesujących miejsc i zabytków Kopenhagi potrzeba nieco więcej niż długiego weekendu. Podczas wędrówki po klimatycznym mieście zwracajcie uwagę na pomniki, rzeźby i fontanny bardziej lub mniej ukryte na uliczkach stolicy. Słynny pomnik Syrenki Edvarda Eriksena w porcie jest symbolem Kopenhagi.

grundtvigs-church-kopenhaga

Jakie atrakcje Kopenhagi warto zobaczyć?

 • W tutejszym Muzeum Narodowym znajdują się srebrna runiczna Fibula z Værløse z III w., wózek z Trundholm, oryginalny stragan z narkotykami, autentyczny dom wiktoriański z 1890 r.
 • Pałac Amalienborg, zwłaszcza w momencie zmiany warty honorowej.
 • Narodowe Oceanarium Den Bla Planet.
 • Zamek Królewski Christiansborg z kościołem zamkowym.
 • Zamek Rosenborg.

rosenborg-castle-kopenhaga

 • Planetarium Tycho Brahe.
 • Ogrody Tivoli - wielki park rozrywki z ogrodem istniejący od 1843 r.
 • Kanał Nyhavn (Nowy Port) z kolorowymi fasadami kamienic i turystyczną przystanią.
 • Luterańską katedrę Marii Panny.
 • Kościół Świętego Mikołaja.
 • Stolica Danii połączona jest z Malmö w Szwecji słynnym Mostem nad Sundem.
 • Ogrody botaniczny i zoologiczny.

atrakcje-kopenhagi

Czym jest duńskie hygge?

Filozofia hygge jest bezpośrednio powiązana z faktem, że Duńczycy są najszczęśliwszym narodem świata. Jak zdefiniować hygge?

møllestien-aarhus

To połączenie skandynawskiego stylu, feng shui, zadbanego domowego zacisza i wszystkiego, co sprawia przyjemność, daje człowiekowi radość i przynosi spokój ducha. Zapewnia poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa, to celebracja małych przyjemności, po prostu szczęśliwa codzienność i wcale nie muszą to być rzeczy ogromnego kalibru, acz drobiazgi. Bycie online w hygge jest passe, odłóżcie komórki!

Warto być w zgodzie ze sobą i z otoczeniem, ciepło i swobodę odnajdywać w prostych czynnościach, zwyczajach i przedmiotach. Klimat tworzą ludzie, brak pośpiechu, blask świec, wzajemność, niespieszne cieszenie i dzielenie się pysznym posiłkiem, obecność, nastrój, przestrzeń, spokój.

plaze-danii

Kuchnia duńska

Sycące i odżywcze dania kuchni duńskiej robione są z lokalnych produktów, z uwzględnieniem skandynawskich tradycji, ekologii oraz z widocznymi wpływami kuchni kontynentalnej. Zupy jedzone są tutaj rzadko (czasochłonne przygotowanie), typowy obiad składa się z ryb w każdej postaci (ewentualnie mięsa, drobiu, dziczyzny), ziemniaków i warzyw w occie.

dunska-kuchnia

Do najpopularniejszych duńskich potraw należą:

 • kanapki smørrebrød z chleba razowego,
 • biksemad - smażone mięso, ziemniaki, cebula, podawane z marynowanymi burakami i jajkiem sadzonym na wierzchu,
 • frikadeller - mielone z mięsa wołowego oraz wieprzowego,
 • pieczony schab serwowany z ciemnym sosem,
 • śledzie w śmietanie i koperku lub marynowane w zalewie na słodko,
 • ciasteczka maślane.

Wszystko popija się piwem bądź sznapsem, a w okresie bożonarodzeniowym masowo pija się grzane wino, czyli glögg, tak lubiane na terenie całej Skandynawii.

kopenhaga

Ciekawostki o Danii

Co warto wiedzieć o Danii?

dania

 • Duńczycy zużywają najwięcej świec na świecie.
 • Rządzi tutaj piłka ręczna, sport narodowy.
 • Poczucie równości społecznej jest dość istotne. Nie wypada się przechwalać, ani zbytnio wywyższać.
 • To bardzo dobrze rozwinięte państwo uchodzące za bezpieczne i spokojne.
 • Duńczycy pracują jedynie 33 godziny tygodniowo.
 • Najhuczniej świętuje się tutaj urodziny.
 • Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się już 23. grudnia, a choinki zdobią przede wszystkim miniaturki duńskich flag.
 • Największy pożar w historii Kopenhagi miał miejsce w 1728 r. i trwał 3 dni.

aarhus-dania

Informacje praktyczne o Danii

Stolica Danii: Kopenhaga.

Waluta Danii: korona duńska (DKK = 100 øre).

Ludność Danii: 5,6 miliona Dunek i Duńczyków. Mieszkańcy są radośni, ciekawi świata, pozytywni, aktywni, lubią się ruszać, porządnie zmęczyć, zwłaszcza na rowerze czy w wodzie. Właśnie rower jest najpopularniejszym środkiem transportu, nawet wśród zwiedzających Danię turystów.

Język w Danii: język duński to język urzędowy w kraju, w którym mieszkańcy posługują się również angielskim, niemieckim i szwedzkim. Na Wyspach Owczych wciąż używa się farerskiego, a na Grenlandii - grenlandzkiego.

Flaga Danii: biały krzyż na czerwonym tle.

flaga-danii

Ceny w Danii: jest drogo.

Regiony Danii: wyróżniamy Jutlandię Północną, Południowo-Wschodnią, Zachodnią, Jutlandia Wschodnią, a także Fionię, Zelandię Północną oraz Południową wraz z wyspami Lolland, Falster, Mon i Bornholm.

blokhus

Sąsiedzi Danii

Mapa Danii pokazuje, że kraj ma jedynie 2 sąsiadów. Na północnym-wschodzie to Szwecja i szybkie połączenie przez cieśninę Sund, na południu z kolei Niemcy. Do Królestwa Danii należą również Grenlandia i Wyspy Owcze. Powierzchnia Danii jest 7 razy mniejsza niż Polski - to jedynie 43 tysiące km².

saltum

Pogoda w Danii

Klimat Danii możemy określić jako umiarkowany ciepły z łagodnymi, krótkimi zimami i stosunkowo chłodnymi oraz wilgotnymi latami, na co bezpośredni wpływ ma wpływ morza. Średnia temperatura powietrza w ciągu doby w lipcu w Danii wynosi jedynie ok. 17°C. Śnieg jest tutaj rzadkością.

bulbjerg-frøstrup

Zobacz Skandynawię na wycieczce z travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy