Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Dlaczego przywozimy prezenty obcym dzieciom?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
dawanie-prezentow-dzieciom-na-zanzibarze

Wybierasz się na wakacje np. do Afryki, Chin lub Indii i pakujesz do walizki kredki, piórniki, zabawki oraz inne drobiazgi po to, aby wręczyć je na miejscu dzieciom, które z pewnością poproszą Cię o prezent lub pieniądze. Twoje działanie to gest dobrej woli i chęć pomocy, jednak na dłuższą metę takie zachowania są bardzo szkodliwe.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że cukierek czy niewielka kwota pieniędzy nie zrobi dziecku krzywdy, a tym bardziej nie przyczyni się do demoralizacji całej społeczności.

Kredki na Zanzibarze

Zanzibar jest przytłoczony masową turystyką, rocznie pojawia się tam ponad milion turystów - to bardzo dużo zważywszy na niewielkie rozmiary tego wyspiarskiego państwa. Osoby, które tam podróżują wyrobiły szkodliwy nawyk przywożenia podarunków zanzibarskim dzieciom. W rezultacie dzieci zamiast iść do szkoły, przesiadują w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów prosząc ich o różne rzeczy, od cukierka po pieniądze.

zanzibar-wakacje

Zostały nauczone, że zawsze coś dostaną, więc są bardzo konsekwentne i wytrwałe w swoich prośbach. Takie zjawisko powoduje, że dzieciaki przyzwyczajają się do żebrania, uczą się, że szybko można coś zdobyć. Dając maskotkę niestety przyczyniasz się do utrwalania postawy roszczeniowej i pogłębiania patologii w danej społeczności. Długofalowo działa to tak, że młodzi ludzie nigdy z tej ulicy nie schodzą, nie kształcą się ani nie uczą żadnego zawodu, ich sposobem na życie staje się żebranie.

Dzieci, które wyrobią w sobie nawyk - łatwego zarabiania na ulicy - nie mają motywacji do zmiany swojego życia, edukacji. Zostają na ulicy i najczęściej są rekrutowane do grup przestępczych.

Okaleczanie dzieci dla zarobku

W wielu krajach rozwijających się działają zorganizowane grupy przestępcze wykorzystujące dzieci do żebrania od turystów. Kilka lat temu w Indiach rozpracowano szajkę dorosłych, którzy okaleczali dzieci - m.in. obcinając im zdrowe kończyny tylko po to, aby zwiększyć szanse na większy “zarobek” - niepełnosprawne dzieci wzbudzają większe współczucie.

Podróżując do Chin - czyli kraju, który w dalszym ciągu jest zaliczany do grupy państw rozwijających się - nie ulegaj mylnemu wrażeniu, że osoby, które żebrzą na ulicy to autentycznie ludzie w potrzebie. Szczególnie jeśli mają widoczne skaleczenia, poparzenia lub brak kończyn - nogi najczęściej są powiązane lub podkulone. To członkowie zorganizowanych grup przestępczych.

👁️‍🗨️ Przeczytaj: Czym jest fair travel i dlaczego warto świadomie podróżować?

Pomagać czy nie?

pomaganie-na-wakacjach

Pomaganie jest trudne. Nie ma uniwersalnego przepisu na to, jak najlepiej pomóc komuś, szczególnie w czasie gdy podróżujesz. Ale zamiast przywozić z Polski walizki pełne zeszytów i długopisów, kup te rzeczy na miejscu w lokalnych sklepach. Wspieranie miejscowego handlu to dużo lepszy pomysł niż rozdawanie dzieciom cukierków na ulicy.

Pamiętaj, że przyjeżdżając do danego kraju pomagasz, ponieważ wspierasz go tym, że płacisz przewodnikom, kupujesz pamiątki na targach, kupujesz owoce w okolicznych sklepach. Nie musisz dodatkowo obdarowywać dzieci, które do Ciebie podejdą - a będzie ich podchodzić wiele.

kupowanie-lokalnych-rzeeczy

Jeżeli chcesz realnie pomóc nawiąż kontakt z fundacją lub organizacją charytatywną, zdobądź wiedzę dotyczącą tego, co w danym miejscu jest potrzebne. Pomóż zgodnie z własnym sumieniem i zasobnością portfela a przede wszystkim w możliwie najbardziej skuteczny sposób.

Ciekawostki News

Proponowane wyjazdy