Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Adventure travel - co to jest?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
co-to-jest-adventure-travel

Adventure travel to coraz popularniejsza forma spędzania urlopu i ciekawa alternatywa dla leniwego wylegiwania się na plaży. Taka forma aktywnego podróżowania daje możliwość eksploracji wspaniałych miejsc i przeżywania przygód. Czym właściwie jest trend adventure travel i skąd się wziął?

Początki turystyki przygodowej

Adventure travel ma swoje korzenie w turystyce kwalifikowanej, której definicja powstała jeszcze w latach 50. XX w. Ze względu na ograniczoną dostępność sprzętu sportowego i ogólnodostępnych środków transportu mogli sobie na nią pozwolić nieliczni. Turystyka kwalifikowana obejmowała osoby wyspecjalizowane w danej aktywności sportowej, o znacznej tężyźnie fizycznej i oczywiście z możliwościami podróżowania.

Przykłady? Taternictwo i alpinizm, speleologia, nurkowanie albo narciarstwo górskie.

Jednak z upływem czasu sprzęt sportowy zaczął pojawiać się w sprzedaży masowej, a na horyzoncie pojawiły się liczne linie lotnicze, lokalne połączenia autobusowe i kolejowe. Znacznie rozluźniła się również definicja turystyki kwalifikowanej, która teraz zyskała miano turystyki aktywnej.

Bardziej demokratyczna i dostępna forma aktywnego wypoczynku poruszyła wielu śmiałków, którzy wkrótce zauważyli w niej okazję do komercjalizacji pasji. Powstały kluby podróżnicze, wypożyczalnie sprzętu i pośrednicy podróży przygodowych. Uczestnicy wcale nie musieli być wyspecjalizowani w danym sporcie, a wakacje dla aktywnych stały się synonimem dobrej zabawy.

wyjazdy-aktywne

Turystyka przygodowa, czyli adventure travel, to rodzaj aktywnego wypoczynku, nawiązujący silnie do koncepcji turystyki kwalifikowanej. Wiąże się z nią pewne ryzyko, wysoki poziom wysiłku fizycznego, konieczność posiadania konkretnych umiejętności technicznych i chęć poszerzania wiedzy. Sam wypoczynek czynny realizowany jest najczęściej w miejscach egzotycznych, odległych, nierzadko dzikich.

Co to znaczy aktywny wypoczynek?

O ile o turystyce przygodowej lub kwalifikowanej należy mówić w kontekście wyjazdu poza miejsce zamieszkania i pracy z przynajmniej jednym noclegiem, o tyle aktywny wypoczynek może być formą spędzania czasu w ciągu jednego dnia w bliskiej okolicy domu.

Zdarza się również, że jest elementem wyjazdu rekreacyjnego. Krótkie wycieczki rowerowe w pobliżu kurortów morskich czy wspinaczka na szczyt wulkanu na Wyspach Kanaryjskich to formy urozmaicenia czasu, które kwalifikują się do miana aktywnego wypoczynku. W mieście aktywny wypoczynek przyjmuje chociażby formę spływów kajakowych po rzekach miejskich, udziału w maratonach albo pokonywania ścieżek rowerowych.

Najpopularniejsze formy turystyki przygodowej

Z kolei o adventure travel możemy mówić, gdy spełnione są przynajmniej dwa z trzech kryteriów: wyjazd opiera się na aktywności fizycznej, prowadzi do interakcji z naturą lub prowokuje wymianę kulturową. Bardzo często turystyka przygodowa jest także pretekstem do nauki języków obcych, poznawania historii albo kuchni danych regionów na świecie. Do adventure travel śmiało można zaliczyć tak lubiane podróże kulinarne!

Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy z obszaru turystyki przygodowej. O ile lepiej brzmi “jadę na trekking w Himalaje” niż “wybieram się na Costa del Sol”? Obecnie chcemy nie tyle wypocząć, ile skosztować czegoś nowego i wciąż nieosiągalnego dla innych. Poza tym kultura fizyczna jest obecnie na topie jak nigdy przedtem.

gdzie-na-kajaki

Zatem obok wycieczek trekkingowych do cieszących się popularnością form adventure travel należą również wycieczki rowerowe typu MTB oraz klasyczne, kursy kitesurfingu, wspinaczka górska i nurkowanie. Rzeszę fanów mają też sporty zimowe, dlatego aktywni turyści wybierają wyjazdy ze snowboardem, narciarstwem biegowym albo zjazdami na nartach w programie.

Adventure travel może być też niskobudżetowe. Tramping wiąże się z niskimi standardami podróży, ale za to pozwala zwiedzić najdalsze zakątki świata za niewielkie pieniądze.

Najczęściej praktykowany jest w grupach, których członkowie nierzadko mogą liczyć tylko na siebie. Backpacking natomiast to forma indywidualnej turystyki przygodowej, w której plecak jest skarbnicą wszystkiego, co może być potrzebne w podróży, a głównym celem jest poznanie mieszkańców i kultury.

Zostaje jeszcze survival, czyli ekstremalne połączenie turystyki i rekreacji, sprawdzian pod względem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i samowystarczalności. Nocowanie pod gołym niebem w dżungli to jednak wyzwanie dla prawdziwych przygodowych freaków, których na szczęście nie brakuje.

Adventure travel – dla kogo?

Dla kogo jest turystyka przygodowa? Organizatorzy wypraw typu adventure travel zawsze precyzyjnie określają w swoich ofertach stopień zaawansowania w danym sporcie lub ogólnej aktywności fizycznej. To wymogi, do których należy się stosować, żeby uniknąć nieprzyjemnych incydentów. Inaczej jest w przypadku kursów. Te kierowane są nierzadko do amatorów.

Choć mężczyźni uchodzą za sprawniejszych fizycznie, to chyba nie trzeba mówić, jak szybko rozwija się trend Solo Women Travelers, które samotnie lub w towarzystwie innych kobiet pokonują szczyty, surfują w wodach oceanów i forsują górskie ścieżki rowerowe. Adventure travel to rozrywka dla młodszych i starszych – sky is the limit!

Sprawdź wyjazdy typu adventure travel na travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy