Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Dark tourism. Czarnobyl - czy warto?

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 0
budynek-czarnobyl

Jeżeli chcesz odkryć tajemnicze, historyczne miejsce, koniecznie wybierz się do Czarnobyla. To właśnie tam znajdowała się elektrownia jądrowa, która doprowadziła do katastrofy w 1986 r. Co znajduje się tam teraz? Jak wygląda sarkofag elektrowni? Co dzieje się obecnie w Prypeci, opuszczonym mieście w obwodzie kijowskim? Odpowiemy na pytanie, czy warto wybrać się na wycieczkę do Czarnobyla.

Czarnobyl, po rosyjsku Czernobyl, to miasto na Ukrainie, które nazwę zawdzięcza bylicy pospolitej, krzewowi Artemisia vulgaris, który łatwo rozpoznać po czarnym lub ciemnoczerwonym kolorze gałęzi. Niegdyś Czarnobyl kojarzony był z rośliną, a dziś z katastrofą nuklearną. Mimo że od wybuchu minęło już kilkadziesiąt lat, Czarnobyl i pobliska Prypeć stały się istnym hitem na krótki urlop.

Co się wydarzyło w Czarnobylu?

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 r.

W wyniku awarii rdzenia reaktora jądrowego bloku energetycznego nr 4 doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.

Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar do 146 000 km²! W efekcie ewakuowano 350 tys. osób.

Przyczyną tragedii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej był szereg zbiegów okoliczności, m.in.:

  • nieplanowane opóźnienie testu bezpieczeństwa,
  • brak kompetencji,
  • niewiedza o wadach reaktorów typu RBMK.

Były one wykorzystywane w radzieckich elektrowniach już od lat 60. XX w. Nie spełniały norm bezpieczeństwa obowiązujących w państwach zachodnich. Były ekonomiczne, ale niebezpieczne.

Do katastrofy doszło podczas eksperymentu, którego celem było zwiększenie bezpieczeństwa elektrowni w sytuacji awaryjnej. Test miał pokazać, jak długo po ewentualnej awarii elektrownia będzie w stanie produkować energię na potrzeby swojej własnej pracy. Ze względu na eksperyment wyłączono wiele działających systemów bezpieczeństwa, test przeprowadzono nocą i zbyt mocno obniżono moc reaktora.

mural-w-prypeci

Eksperyment rozpoczęto dokładnie o godz. 1:23. Z powodu błędów test wymknął się spod kontroli. Minutę później ciśnienie pary wodnej doprowadziło do pierwszej eksplozji. Następnie doszło do zapłonu wykorzystywanego w elektrowni grafitu. W ten oto sposób do atmosfery dostało się najwięcej radioaktywnego pyłu.

Po wybuchu pożaru grafitu na miejsce katastrofy przybyła straż pożarna całkowicie nieświadoma konsekwencji i niebezpieczeństwa. W niedługim czasie strażacy dostali choroby popromiennej, która objawiła się poprzez poparzenia, krwawe wymioty i utratę przytomności. Dopiero rano 27 kwietnia profesor Borys Legasow zarządził natychmiastową ewakuację pobliskiej ludności, w tym z miasta Prypeć.

Legasow nakazał ugasić pożar poprzez zrzucenie z wojskowych śmigłowców kilka tysięcy ton piasku, boru, dolomitu, gliny i ołowiu na reaktor. Mimo to nie udało się opanować pożaru. Wypompowano wodę znajdującą się w zbiornikach pod reaktorem. Reaktor zabezpieczono także "betonową poduszką". O wybuchu miejscowa ludność dowiedziała się dopiero 36 godzin po wybuchu...

Z powodu wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zginęło wielu ludzi. Oczywiście bezpośrednimi ofiarami byli pracownicy zakładu oraz członkowie ekip ratowniczych, którzy otrzymali śmiertelne dawki promieniowania. Katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na życie 600 tys. osób, także mieszkańców zanieczyszczonych terenów w okolicach Czarnobyla oraz na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

Skutki katastrofy dotknęły ponad 10 milionów osób, w tym 3,2 miliona w samej Ukrainie. W Polsce, która dowiedziała się o wybuchu w Czarnobylu 2 dni później, proponowano chronić ludność poprzez podanie dużej dawki jodu w celu zablokowania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu. Wobec niedostępności tabletek jodowych podjęto niekonwencjonalną decyzję o wykorzystaniu w tym celu płynu Lugola.

szkola-w-prypeci

Czarnobyl - kto chce tam jechać?

Dark tourism, czyli czarna turystyka, to nowa forma podróżowania, która z roku na rok zyskuje więcej zwolenników. Na czym polega? To wycieczki do miejsc historycznie związanych z tragedią oraz śmiercią wielu ludzi. Niewątpliwie takim właśnie miejscem jest Czarnobyl. Katastrofa jądrowa, jaka miała miejsce w 1986 r. wciąż owiana jest tajemnicą, co przyciąga turystów z całego świata.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego turyści wybierają tę formę turystyki, można stwierdzić, że kieruje nimi ciekawość. Czarnobyl i związana z nim katastrofa owiane były tajemnicą. Po wypadku ZSRR próbowało zatuszować niedoskonałości i ukryć prawdę związaną z wybuchem. Dlatego też turyści, decydujący się na wycieczkę do Czarnobyla, chcą odkryć całą prawdę i poczuć wyrzut adrenaliny.

Ponadto wycieczki do miejsc związanych z tragedią są o wiele ciekawsze niż oklepane kierunki turystyczne, jak Chorwacja czy Grecja. Ludzie podróżują do Czarnobyla w celach edukacyjnych, aby poznać historię i uczcić pamięć ludzi, którzy zginęli. Podczas wycieczki do Czarnobyla poznasz fakty i mity związane z tym miejscem, historię oraz konkrety związane z ówczesną technologią i budownictwem.

Wiele osób podróżuje do Czarnobyla, aby obcować z naturą oraz fotografować dzikie zwierzęta, które według przekonań mogą być zmutowane. Co oczywiście nie jest prawdą. Takie osoby można nazwać turystami przyrodniczymi, podróżują oni do tajemniczych miejsc, aby poznać florę i faunę, która przeżyła napromieniowanie.

Efekt "czarnobylomanii" można zauważyć chociażby w mediach społecznościowych - na Instagramie czy Facebooku. Osoby, które zdecydowały się na wycieczkę do Czarnobyla, chętnie publikują zdjęcia i informacje, o tym, gdzie obecnie się znajdują. "Czarnobylomanię" nasilił miniserial "Czarnobyl" stworzony  przez Craiga Mazina, emitowano go na HBO.

maska-gazowa-prypec

Czy warto jechać do Czarnobyla?

Czarnobyl to miejsce, które fascynuje turystów, ale jednocześnie wywołuje obawy. Mimo że od katastrofy jądrowej minęło ponad 30 lat, nadal panuje przekonanie, że promieniowanie w Strefie Wykluczenia jest niebezpieczne dla ludzkiego życia. Nic bardziej mylnego. Wiele organizacji międzynarodowych, w tym Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że obecnie promieniowanie nie zagraża życiu ani zdrowiu ludzi.

Większe niebezpieczeństwo związane jest ze stanem budynków, np. w Prypeci. Mają one już swoje lata, są zniszczone i w żaden sposób niezabezpieczone.

Ale bez obaw. Zwiedzając z przewodnikiem, nic Ci nie grozi. Zawsze warto jednak mieć na uwadze stan techniczny budynków i omijać miejsca, które wyglądają, jakby miały runąć.

Niewątpliwie największą “atrakcją” Czarnobyla jest odwiedzenie elektrowni jądrowej, w tym fatalnego reaktora nr 4, który obecnie przykryty jest wielkim sarkofagiem. Kolejnym obowiązkowym punktem podczas wycieczki jest wizyta w mieście Prypeć, które miało być domem dla pracowników elektrowni oraz ich rodzin. Te socjalistyczne miasto zachwyca typową dla okresu i miejsca architekturą, np. wielkopłytowymi szarymi blokami.

Będąc w Prypeci, warto odwiedzić:

  • hotel Polesie, gdzie niegdyś zakwaterowano specjalistów i wojskowych, wysłanych do przeprowadzenia akcji ratunkowej,
  • dom kultury Energetyk, w którym spotykali się mieszkańcy miasta,
  • wesołe miasteczko - niesamowity opuszczony park rozrywki,
  • szkołę, gdzie są stare fotografie.

Obecnie miasto Prypeć jest niemalże skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej.

Odpowiadając na pytanie, czy warto jechać do Czarnobyla, trzeba zdecydowanie powiedzieć - TAK! Widok reaktora, który uległ awarii oraz opuszczonego, smutnego miasta Prypeć zapada w pamięć na długo. Ponadto z biegiem czasu otaczająca przyroda oraz budynki zmieniają się, ulegają zniszczeniu. Warto więc zobaczyć Czarnobyl i Prypeć jak najszybciej, gdy jeszcze najbardziej przypominają miejsca z lat 80. XX w.

szkola-muzyczna-prypec

Dark tourism to intrygująca i modna forma turystyki. Podróże z "dreszczykiem" przyciągają ludzi na Ukrainę: do Czarnobyla, Prypeci i okolic, a przy okazji do nie całkiem dalekiego Kijowa. Pozwalają poznać prawdę o katastrofie, spotkać się z ludźmi, których dotknęła wielka tragedia oraz odkryć tajemnicę.

 Sprawdź ofertę Travelduck: Czarnobyl, Kijów, Lwów, trekking na Zakarpaciu (9 dni)

Czarnobyl Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy