Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Biebrzański Park Narodowy

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
biebrzanski-park-narodowy-losie

Największy park narodowy w Polsce, pod względem powierzchni również plasuje się w czołówce europejskiej. Usytuowany jest w Kotlinie Biebrzańskiej w Podlaskiem z siedzibą w osadzie Osowiec-Twierdza. Możemy się tutaj wybrać m.in. na wyprawę rowerową szlakiem Green Velo oraz na spływ kajakowy po Biebrzy.

Gdzie na weekend? Biebrzański Park Narodowy zaprasza!

Biebrzański Park Narodowy - nieco faktów

Już w okresie międzywojennym stworzono rezerwaty Czerwone Bagno i Grzędy. W 1989 r. powstał Biebrzański Park Krajobrazowy. Biebrzański Park Narodowy to chronologicznie 18 (ze wszystkich 23) park narodowy w Polsce utworzony w 1993 r. Leży on w województwie podlaskim w dolinie Biebrzy, dopływu Narwi. Jest największym parkiem narodowym w kraju. Powierzchnia Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje aż 592,23 km².

Jak pokazuje mapa Biebrzańskiego Parku Narodowego, graniczy on bezpośrednio z Litwą oraz Białorusią. Obszar obejmuje także kilka enklaw, takie jak miejsca, gdzie kwitną łąki, prowadzone są uprawy, znajdują się tam wyspy mineralne oraz mieszkają ludzie.

A może dzień w Narwiańskim Parku Narodowym?

Zwierzęta w Biebrzańskim Parku Narodowym

Żyjące w Biebrzańskim Parku Narodowym m.in. na mokradłach niektóre gatunki ptaków i zwierząt są w innych rejonach kraju i kontynentu realnie zagrożone wyginięciem. Podobnie rośliny. Tak unikalne ekosystemy i naturalne siedliska są niemożliwe do znalezienia gdzie indziej. Miłośnicy birdwatchingu w dolinie Biebrzy będą mieli co robić.

Cała powierzchnia Biebrzańskiego Parku Narodowego to od 2010 r. ostoja ptaków IBA. Dolinę obejmuje również sieć Natura 2000.

Park jest cenioną ostoją dla wielu gatunków spośród ptactwa wodno-błotnego o znaczeniu międzynarodowym, łącznie to 271 gatunków.

Zaobserwujemy tutaj nawet ptaki charakterystyczne jedynie dla regionów tajgi czy tundry. Warto wymienić bataliona z logo parku, żurawia, puchacza, sowę błotną, kszyka, orlika krzykliwego, wodniczkę czy rybitwy.

rybitwa-biebrzanski-park

W Biebrzańskim Parku Narodowym żyje mniej więcej 400 sztuk łosi. Poza tym na terenie Kotliny Biebrzańskiej spotkać można 48 gatunków ssaków, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 400 motyli oraz 36 ryb. Imponująca liczba, a to w dużej mierze dzięki zróżnicowaniu szaty roślinnej, wilgotnym terenom rzecznym, bagnom, bogactwu geologicznemu i rozmiarowi parku.

Co powiesz na wycieczkę do Dzukijskiego Parku Narodowego rowerem?

Rośliny Biebrzańskiego Parku Narodowego

Szalenie różnorodna i naturalna flora Biebrzańskiego Parku Narodowego zachwyca bogactwem i kolorami. Wprawieni fani wycieczek krajobrazowych wypatrzą wiele odmian orchidei (króluje obuwik pospolity). Jednymi z ciekawszych roślin na tych terenach są również rosiczki, gnidosze królewskie, żurawiny, widłaki, wełnianeczki alpejskie, szachownice kostkowate, niebielistki trwałe, tłustosze zwyczajne czy też skrzypy pstre.

W szerokiej dolinie Biebrzy znajdują się unikatowe Bagna Biebrzańskie. Tylko tutaj zaobserwujemy rozległe, niezniszczone i nieosuszane torfowiska oraz bagna, zbiorowiska wodne, mechowiskowe i leśne, a także szuwary. Wypatrzymy zanikające już wszędzie indziej w Polsce takie relikty, jak wierzba lapońska i brzoza niska.

motyl-biebrzanski-park

Znasz Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej?

Logo Biebrzańskiego Parku Narodowego

Okrągłe logo Biebrzańskiego Parku Narodowego zawiera jednocześnie jego znany symbol. W kołach współśrodkowych dominują zieleń oraz biel. W zewnętrznym przeczytamy nazwę parku w towarzystwie kłosów traw, wewnętrzne natomiast zawiera bataliona z podniesionymi skrzydłami. Ten ptak wędrowny należy do rodziny bekasowatych. Jego inne nazwy to biegus bojownik czy bojownik zmienny.

Batalion to rozpoznawalny symbol Biebrzańskiego Parku Narodowego. W Polsce jest pod ścisłą ochroną gatunkową, grozi mu osuszanie bagien i łąk. Okres lęgowy w parku spędza jedynie kilka par. Podobno nie istnieją dwa samce bataliona o identycznym ubarwieniu. Od czasu wyznaczenia przez królową Elżbietę nagrody za dostarczenie takich osobników nie było na nią chętnego.

logo-biebrzański-park.png

A może luksusowe noclegi w Puszczy Noteckiej?

Atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego

Co ciekawego poza bogactwem zwierząt i roślin znajdziemy na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego?

  • 459,5 km szlaków turystycznych,
  • 223,2 km tras na spływy kajakowe m.in. rzekami Biebrzą czy Wissą oraz kanałami Augustowskim i Rudzkim,
  • 65,7 km szlaków na wyprawy rowerowe i odcinek trasy Green Velo,
  • 13 km trasę dla miłośników jazdy konnej,
  • 157,6 km szlaków dla piechurów,
  • 29,2 km ścieżek edukacyjnych, głównie dla dzieci i młodzieży,
  • Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt,
  • Twierdzę Osowiec w osadzie Osowiec-Twierdza.

A może masz ochotę na rowerową eksplorację Biebrzańskiego Parku na trasie szlaku Green Velo?

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

Feralny kwietniowy tydzień w 2020 r. uświadomił nam po raz kolejny, do czego doprowadza ludzka bezmyślność, szczególnie podczas długotrwałej suszy i braku zapasów wody. Wypalanie traw spowodowało pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego, który pochłonął aż 5,3 tys. hektarów terenów leśnych i bagiennych łąk. Nieodwracalne straty i ogromne spustoszenie na skalę nie tylko regionalną to ekologiczny kataklizm.

Skoordynowane działania jednocześnie przeszło 500 osób (oprócz strażaków również żołnierzy i ratowników) wymagały ogromnego wysiłku. Fizycznych oraz przyrodniczych kosztów pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie da się nawet oszacować.

Poznaj wyjazdy Travelduck:

Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy