Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Dzieci w domu. Ciekawe zabawy angażujące całą rodzinę

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 2 min 0
z-dziecmi-w-domu

Z różnych powodów musimy czasem zostać dłużej w domu z dziećmi. A to choroba, a to ferie, a to kwarantanna. Chcemy wtedy urozmaicić dzieciom czas, aby nie miały ani chwili na nudę. Sprawdź nasze propozycje na wspólne spędzanie czasu

Eksperymenty w kuchni

Gotowanie wypełnia wiele naszego czasu, dlatego warto spróbować gotowania z dziećmi. Jest to dobra forma spędzania wspólnych chwil, a także lekcja gotowania dla najmłodszych. Możecie zrobić kanapki wyglądające jak zwierzęta, spaghetti z warzywami lub kolorowe i zdrowe sałatki. Polecamy wspólne lepienie pierogów i robienie deserów. Zabawa "ciastem" sprawi dzieciom (i nie tylko!) wiele radości.

gotowanie-z-dziecmi

Czas wolny - z dzieckiem na balkonie

Ogrodnictwo to świetna forma przebywania z dziećmi na dworze. Nieważne czy masz duży dom z ogrodem, czy mały balkon - rośliny możesz siać i sadzić wszędzie, a gdy zaczną kiełkować, sprawią wiele radości dzieciom.

Wystarczy trochę ziemi, doniczki i nasiona. Dzięki temu nauczysz dzieci dbania o rośliny.

To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni dziecka i umiejętności współdziałania w grupie.

Czas na polskie góry - z dziećmi na wakacje!

Nauka poprzez zabawę

Bawiąc się z dziećmi w domu, możemy jednocześnie uczyć pociechy, np. czytania. Kamienne litery to doskonały sposób na zabawę i naukę przy wykorzystaniu naturalnych elementów przyrody. Takie rozwiązanie pozwoli wprowadzić dziecko w świat sylab, spółgłosek czy samogłosek. Wystarczy na kartce papieru narysować literę, którą wypełnić można kamieniami lub ewentualnie ciecierzycą, grochem, fasolą.

ksiazki-dla-dzieci

Masa plastyczna: piankolina, masa mydlana lub masa solna

Zabawa masami plastycznymi z domowego przepisu sprawi dzieciom wiele radości. Tego typu zabawy pobudzają wyobraźnię i rozwijają myślenie twórcze. Wszystkie składniki do stworzenia mas znajdziesz w kuchni. Do zrobienia piankoliny wystarczy: 1 kg mąki ziemniaczanej, opakowanie pianki do golenia i płyn do mycia naczyń. Z masy mydlanej przygotujecie własne mydełka, a z masy solnej kreatywne prace.

Z dziećmi nad morze i nad jeziora!

DIY - domowe robótki

DIV to modne, kreatywne i samodzielne tworzenie różnych rzeczy: biżuterii, dekoracji czy nawet mebli. Razem z dziećmi możecie stworzyć kolczyki z frędzlami i koralikami oraz biżuterię i choinki z makaronu. Do zrobienia kolczyków możesz wykorzystać też masę perłową. Koszt materiałów to zaledwie kilka złotych, a ile to dla nich frajdy!

Podczas zabaw stwórzcie tablicę korkową, która będzie jednocześnie tablicą wspomnień z wakacji i przypominajką. Idealnie sprawdzi się do przypinania wspólnych zdjęć z godzin Waszej zabawy.

zabawki-dzieciece

Majsterkowanie

Majsterkowanie dla dzieci jest niezwykłą inspiracją i pozwala poczuć się niczym dorosły. To idealne ćwiczenia dla dłoni i bardzo atrakcyjna zabawa dla dziecka. Wystarczy kilka śrubek, lekki młotek (może być zabawkowy) i nakrętki. Materiałem do wkręcania i wykręcania śrubek może być owinięty taśmą styropian.

Większe dzieci mogą majsterkować wraz z rodzicami przy rowerze lub odnawianiu mebli.

Aktywny czas z dziećmi w domu

Podczas kilkudniowego pobytu w domu z dziećmi można bawić się w tradycyjne zabawy: w chowanego, baba-jaga patrzy czy ciepło-zimno. Odpowiednia dawka ruchu sprawi, że dzieci będą lepiej spać, a także poprawią umiejętności poznawcze i społeczne. Będąc z dziećmi w domu, urządźcie konkurs taneczny, tor przeszkód i grajcie w siatkówkę. Tablica wyników pozwoli na zdrową rywalizację i bicie rekordów.

zabawy-z-dziecmi

Planszówki - zabawa dla małych i dużych

W gry planszowe uwielbiają grać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Planszówki sprawiają, że dzieci szybciej zapamiętują informacje, uczą się nowych rzeczy, podejmowania samodzielnych decyzji oraz pracy w grupie. Nieważne jakie gry wybierzesz, edukacyjne, terapeutyczne, czy towarzyskie - wszystkie świetnie sprawdzą się podczas wolnych dni w domu z dziećmi.

W planszówki można też z powodzeniem grać na nadbałtyckich plażach.

Domowe eksperymenty naukowe - zabawa z dziećmi w domu

Domowe eksperymenty naukowe pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć, nieraz trudne, zagadnienia z chemii czy fizyki. Czasami w szkole nie ma czasu na wykonywanie eksperymentów. Robienie doświadczeń w domu jest niezwykle interesujące! Proponujemy takie eksperymenty, jak gumowe jajo (z użyciem jajka i octu), ciecz nienewtonowska (woda, mąka ziemniaczana, barwnik) czy kolorowe, wodne wulkany.

zabawki-dla-dzieci

Plastyka - malowanie na papierze, szkle lub ciele

Malowanie to coś, co dzieci uwielbiają. Z czasem zwykłe, papierowe kolorowanki mogą stać się nudne. Wykorzystując farby akrylowe, malujcie kamienie, piórka lub naturalne zdobycze. Polecamy też stworzyć własny witraż. Koszt zestawu farb do szkła to ok. 40 PLN. Rysowanie na ciele to też zabawa na sto dwa! Można w ten sposób ćwiczyć wyobraźnię, pobudzać kreatywność dziecka i uczyć liter lub cyfr.

Spędzanie wolnego czasu z dziećmi w domu wcale nie musi oznaczać siedzenia przed telewizorem czy komputerem. Warto uczyć dzieci gospodarności, wydobywać z nich talenty, np. plastyczne oraz dzielić się swoimi pasjami, takimi jak ogrodnictwo czy majsterkowanie. Wyżej wymienione propozycje pozwolą Wam na aktywne i ciekawe spędzanie wspólnego czasu w domu.

A na deser - podróż po Bieszczadach.

Inspiracje Z dziecmi Z rodzina

Podobne artykuły

Proponowane wyjazdy