Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Ciekawostki o zorzy polarnej. Co warto wiedzieć o zorzy

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
zorza-polarna-jak-wyglada

Zorza polarna igra z ludźmi, nie zawsze ukazując się nawet w najbardziej sprzyjających warunkach. Aby zobaczyć ten wspaniały świetlny spektakl niestety nie wystarczy pojechać zimą do północnej części Europy, udać się za miasto nocą i spojrzeć w niebo.

A może zorza w Finlandii?

Jak wygląda zorza polarna?

Kapryśna i nieprzewidywalna aurora borealis jest zjawiskiem charakterystycznym dla bieguna magnetycznego północnej półkuli ziemskiej. W teorii Northern Lights występują przez cały rok, jednak obserwacja zorzy polarnej możliwa jest podczas ciemnych, zimowych nocy, a nie letnich, tzw. białych nocy. Jej odmienność zachwyca. A jak wygląda zorza?

Kolory zorzy polarnej to głównie zielony, różowy, niebieski, a także czerwony, bordowy, żółty, fioletowy i biały. Występują w różnej intensywności, niekiedy pojedynczo, czasem się przenikając i magicznie uzupełniając. Barwy zorzy to efekt rodzaju dominującego gazu (tlen, azot, wodór, hel) i ich mieszania się oraz wysokości jej występowania.

zorza-polarna-ciekawostki

Zorza przybiera różne kształty, ukazując się częściowo zza chmur w postaci wyraźnych smug, pasm, kurtyn, aby za kilka minut zblednąć i pozostać ledwo widoczną, prawie nie do odróżnienia od światła księżyca. Pokaz zawdzięczamy natężeniu linii emisyjnych.

Dasz się skusić na wyprawę do Rosji na zorzę?

Czy zorza się porusza?

Zorza tańczy… I to tam, gdzie i kiedy sama chce. Ciekawostką o zorzy polarnej jest z pewnością fakt jej możliwego poruszania się! Szczęśliwcom, którym udało się zobaczyć aurora borealis, niekiedy dostaje się coś w bonusie - widok przesuwania się jej po niebie. Zorza zdaje się promieniować, tętnić życiem, falować, przesuwać się nad głowami. Rozprasza się i skupia, przecina przestrzeń, zmienia kształty, miga, zanika.

zorza-polarna-co-warto-wiedziec

Lud Saamów używa na co dzień szamańskich bębnów, które są tożsame z jego kulturą. Zorzę polarną określa on mianem “światła, które można usłyszeć” (Guovssahas). A to tylko jedno ze znaczeń.

Marzysz o zorzy polarnej w Islandii?

Zorza polarna - kiedy ją zobaczysz?

Wycieczki na zorzę polarną organizowane są najwcześniej w sierpniu, najpóźniej nawet w maju. “Sztywny” sezon na zorzę to okres listopad-luty. Co najmniej 2 godziny ciemności podnosi szansę na zobaczenie zorzy.

Najlepszą porą roku na nocne polowanie na zorzę jest zima, kiedy nie tylko dostrzeżemy jej przebłysk, ale prawdopodobnie zaobserwujemy cały spektakl świetlny.

Na wyprawę najlepsze będą godziny pomiędzy 18. a 1. w nocy, więc typowe sowy i nocne Marki dobrze odnajdą się w temacie wycieczek na zorzę. Potrzeba także oddalenia od wielkich miast ze sztucznym oświetleniem i prawie bezchmurnego nieba. Warstwa chmur znajduje się na ogół na wysokości 6 km nad powierzchnią Ziemi, zorza polarna z kolei - powyżej 80 km. Unikaj również pełni księżyca!

Mach ochotę na polowanie na zorzę w Norwegii?

Gdzie zorza polarna występuje najczęściej?

Miejsca do obserwacji zorzy polarnej to takie kraje i spoty, jak:

  • Islandia - ostatnimi czasy topowy kierunek podróżników. Na polowanie na zorzę na Islandii zdecydowanie polecamy lodowiec Jokulsarlon, brzeg jeziora Kleifarvatn, Park Narodowy Þingvellir, okolicę latarni morskiej Grótta w pobliżu Reykjaviku, a także Fiordy Zachodnie na północy wyspy.
  • Norwegia, a zwłaszcza jej lądowa część. Na zorzę w Norwegii koniecznie wybierzcie się do Laukvika na wyspy Lofoty do Centrum Zórz Polarnych (Polarlightcenter), na wyspę Svalbard (to już dzika Arktyka) oraz do miejscowości Tromso (jest planetarium i browar!).
  • Finlandia - tutaj wygrywa Laponia z szeregiem mniejszych spotów, takich jak Kilpisjarvi, Kakslauttanen, Utsjoki, Luosto, Nellim, Ivalo. A w tle rozrywki dodatkowe: renifery, igloo, sauna, jazda na nartach biegówkach.
  • Rosja - Murmańsk na Syberii jest lokalnym centrum do obserwacji zorzy polarnej. Do wyprawy w to miejsce zachęcają też dzika tundra, ruskie banie, jezioro Łowoziera, psie zaprzęgi, skutery śnieżne i szamani.
  • USA - Alaska z Arktycznym Parkiem Narodowym zimą to jest to! W miejscowościach w regionie (np. w Fairbanks) oprócz obserwacji zorzy polarnej doświadczymy mrozów rzędu -30 kresek i dowiemy się co nieco na temat wydobywania złota.
  • Kanada. Churchill w Zatoce Hudson to arktyczna miejscowość i stolica niedźwiedzi polarnych. Nie ma tu prawie nic, poza zorzą, misiami i białuchami, waleniami rozmnażającymi się w okolicy latem.

Zorze powstają dzięki Słońcu, a specjalistami od nich są fizycy z dziedziny magnetohydrodynamiki. Wikingowie myśleli, że zorza polarna była światłem odbijanym od zbroi bogiń Walkirii, córek Odyna, boga z mitologii nordyckiej. Warto chociaż raz w życiu wybrać się na wycieczkę na zorzę, na Islandię, do Norwegii, Finlandii bądź na mroźną Syberię.

Zobacz także inne wyjazdy travelduck.pl:

Zorza polarna Ciekawostki

Proponowane wyjazdy