Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandzkie elfy, trochę historii i garść ciekawostek

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
islandia-owce-elfy-historia

Zebraliśmy garść interesujących faktów o Islandii, które pozwolą na lepsze zrozumienie specyfiki tej malowniczej wyspy. Dowiesz się m.in.: czemu Islandczycy wierzą w elfy, czy Islandia jest idealnym miejscem do życia oraz dlaczego język islandzki jest wyjątkowy.

Chcesz zobaczyć zorzę polarną na Islandii?

Mieszkańcy Islandii: szczęście i Coca-Cola

Liczba ludności na Islandii to około 340 tys. Co ciekawe ludzi jest tam dwa razy mniej niż owiec. Mieszkańcy krainy lodu i ognia są potomkami nordyckich Wikingów, którzy przez wieki żyli w odosobnieniu od reszty świata, dzięki temu posługują się językiem, który nie uległ zmianom od 1000 lat.

Średnia życia na Islandii jest najdłuższa w skali świata! Kobiety żyją tam około 84 lat, natomiast mężczyźni o 4 lata krócej. Nic dziwnego, ponieważ populacja tego wyspiarskiego państwa uważana jest za jedną z najszczęśliwszych na Ziemi.

coca cola na islandii

Może wpływa również na to fakt, że Islandczycy bardzo dużo czytają. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się tam najwięcej książek i gazet, a odsetek analfabetyzmu jest bliski zeru. Szczęściu może sprzyjać też Coca-Cola, ponieważ pije się jej tam najwięcej na świecie.

Nie bez wpływu na długowieczność Islandczyków są również tradycje związane ze sportem. Aktywność fizyczna to ważny element życia mieszkańców wyspy. Do dyspozycji mają liczne siłownie, kluby fitness, baseny i często organizowane eventy sportowe. Co ciekawe większość pływalni jest darmowa. Kąpieli można też zażywać w gorących rzekach i jeziorach.

islandia-ciekawostki

Marzysz o Islandii? Eksploracja wyspy w 9 dni!

Islandzkie elfy

Na Islandii wierzy się w elfy, mimo że nie każdy mieszkaniec wulkanicznej wyspy się do tego przyzna. Elfy (po islandzku Huldufólk) to "ukryci ludzie". Są prawie niewidoczni, ponieważ chowają się pod skałami albo zastygniętą lawą.

Wiara w istnienie tych fantastycznych stworzeń ma realny wpływ na codzienne życie Islandczyków. Nie należy jednak rozumieć tego jako umiłowanie magii i czarów, bardziej jako ukłon w stronę natury, którą na wyspie szanuje się ponad wszystko.

Kilka lat temu zrobiło się bardzo głośno o sądowym zakazie (wnioskowała o niego grupa ekologiczna Friends of Lava) budowy drogi z Reykjaviku na półwysep Alftanes, ponieważ musiałaby przebiegać przez teren, na którym znajduje się kościół elfów. 

Znana jest również historia dotycząca budowy pola golfowego. Pracownicy zaczęli ulegać częstym wypadkom, a sprzęt awariom. Szybko znaleziono wytłumaczenie dla tej sytuacji - pole tworzono w miejscu, z którego usunięto głaz będący schronieniem elfów. Po przeprosinach skierowanych do “ukrytych ludzi” budowa zakończyła się bez usterek.

islandzkie-elfy

Czy naprawdę Islandczycy wierzą w elfy?

Islandia - ciekawostki historyczne

Obecnie Islandia jest jednym z najlepiej prosperujących państw w Europie. Nie zawsze jednak było tam tak sielankowo i idyllicznie. Pierwsi osadnicy nierzadko cierpieli głód, a niesprzyjająca islandzka aura nie ułatwiała egzystencji.

Historia Islandii to przede wszystkim saga o zabijaniu… Każdy kolejny zdobywca wulkanicznej wyspy musiał najpierw kogoś zamordować, aby wspiąć się na szczyty władzy. Mimo wszystko wieści o krainie, w której “zamiast rosy z traw spływa masło” szybko obiegły Skandynawię.

Prowadzono szeroko zakrojoną akcję promocyjną, aby przyciągać nowych osadników. Jedno z takich haseł brzmiało “zwierzęta pasą się tam same zimą, (…) są tam ryby w każdej rzece i jeziorze (…), ludzi nie nękają ataki królów i złoczyńców.” Rezultat był taki, że pod koniec X w. emigracja z Norwegii na Islandię była tak duża (podobno liczba ludności w pewnym momencie przekroczyła 40 tys.), że ówczesny król norweski nakazał każdej osobie opuszczającej kraj płacić za wyjazd.

Stopniowo wyspa zaczęła się zaludniać, ale tylko na krawędziach. Tzw. interior, czyli centralna część, do dziś jest terenem raczej niechętnie zamieszkiwanym ze względu na surowszy klimat i bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, a co za tym idzie także dużo wyższe ceny towarów i usług.

islandia-atrakcje

A może wycieczka na Islandię i Wyspy Owcze?

Prohibicja w Islandii

Z ciekawszych smaczków dotyczących Islandii warto jeszcze przytoczyć historię związaną z prohibicją. Kraina lodu była jednym z niewielu krajów na świecie z ustawowym zakazem spożywania alkoholu, który został wprowadzony w wyniku referendum! W 1915 r. oficjalnie zabroniono picia oraz produkcji napojów wyskokowych. Nie było to jednak najlepsze posunięcie, ponieważ w pewnym momencie prohibicja niemal doprowadziła Islandię do bankructwa.

Czemu? W tamtych czasach jednym z głównych importerów islandzkich ryb była Hiszpania, która zagroziła wprowadzeniem embargo na handel z wyspiarzami, jeżeli ci nie zaczną kupować hiszpańskiego wina. Rezultat był taki, że w 1935 r. zniesiono zakaz, od tej pory można się było raczyć nie tylko wspaniałym merlotem, ale także mocniejszymi trunkami.

Islandia to nie tylko magiczne miejsce ze względu na wulkany, wodospady, fiordy i lodowce. To bardzo ciekawy kraj o burzliwych dziejach, w którym mieszkają przyjaźni i szczęśliwi ludzie.

Wyjedź z nami na Islandię:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy