Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jak wybrać buty trekkingowe do pieszych wycieczek latem?

Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Przeczytasz w 4 min 0
buty-trekkingowe-lato

Z definicji trekking wymaga takich akcesoriów, które wytrzymają nawet najtrudniejsze warunki terenowe i klimatyczne. Dostosowane do tras i potrzeb buty trekkingowe mogą przesądzić o sukcesie lub porażce całej wyprawy. Jakie obuwie będzie najlepsze na trekking latem?

Trekking to sport, który nie wymaga wielu akcesoriów i gadżetów. Warto jednak pamiętać, że sprzęt trekkingowy, czyli kije trekkingowe, rower trekkingowy (jeżeli wolisz tę opcję od wersji pieszej) i obuwie, które wybierzesz, powinny być jak najlepszej jakości. Nie mogą zawieść, gdy będziesz wędrować górskimi szlakami. Bez względu na to, czy planujesz trekking w Himalajach, Dolomitach, czy trekking w Tatrach, zaopatrz się w odpowiednie buty.

Odpowiednie buty trekkingowe, czyli jakie?

Buty trekkingowe są jak opony samochodowe. Trzeba dobierać je do pory roku, dbać o nie i konserwować. Inna jest przyczepność i specyfika nawierzchni. Tak samo jest z obuwiem trekkingowym. Całosezonowe mogą sprawdzić się, gdy trekkingiem nazywasz marsz po miejskim parku. Kiedy jednak niczym niezwykłym nie jest dla ciebie trekking w Gruzji, Tatrach czy Alpach, weź ze sobą właściwe dla sezonu buty trekkingowe: letnie lub zimowe.

Chcesz zdobyć Orlą Perć w 2 dni?

Lekkość obuwia trekkingowego

Po letnie buty trekkingowe możesz sięgać w tej samej chwili, gdy termometr w miejscu, w którym ruszasz na wyprawę, wskazuje kilkanaście stopni powyżej zera.

Latem i wiosną, by chronić się przed przegrzaniem, a stopy przed nadmiernym poceniem, modzelami czy innymi mechanicznymi uszkodzeniami, na wyprawę trekkingową zapakuj bardziej "wakacyjną” odmianę butów. Są lżejsze od zimowych, ale też muszą zapewnić bezpieczeństwo w czasie wędrówki po górskich szlakach o zróżnicowanej nawierzchni.

Letnie buty trekkingowe zapewniają również właściwe ułożenie nóg oraz amortyzują, np. w czasie stawiania stóp na kamieniach, skałach, korzeniach czy szutrze. Choć zwolennicy tak zwanej starej szkoły górskiej uważają, że jedyne słuszne buty nawet przy największym upale to te, które sięgają powyżej kostki, śmiało można kupić niższe obuwie.

buty-trekkingowe-letnie1

Pod hasłem “but górski” nie zawsze musi kryć się ciężki trep ze sznurowaniem do połowy łydki. Wbrew obiegowej opinii nie tylko cholewka stabilizuje stopę w taki sposób, aby nie przekręcała się wzdłuż osi podłużnej. Nie pomoże wysoka, sznurowana cholewka, jeżeli wewnątrz buta stopa będzie miała zbyt wiele luzu i będzie się swobodnie obracać.

Za bezpieczeństwo stawów w czasie górskich wędrówek odpowiada właściwe usztywnienie pięty w bucie. Ta część obuwia, jeżeli jest poprawnie skonstruowana, dba o to, by stopa w czasie chodzenia zawsze była ustawiona równolegle do podłoża.

“Zdrowa” dla stopy część piętowa buta trekkingowego musi mieć sztywną konstrukcję wszytą w zapiętki. Zwykle ma ona formę półkola i wykonana jest z pozwalającego stopie oddychać tworzywa sztucznego. Tak naprawdę to część piętowa buta, a nie cholewka jest pasem bezpieczeństwa dla stawów skokowych.

Jedziesz na trekking w Bieszczady?

Podeszwa w letnich butach trekkingowych

Kluczem do sukcesu letniego trekkingu są buty trekkingowe wyposażone w stosunkowo twardą, dobrze amortyzującą podeszwę. Dzięki niej przyjemny dla stóp będzie nie tylko trekking po mniej wymagających leśnych duktach, ale i wyprawa po kamienistych szlakach czy trudnych do chodzenia piargach.

Jeżeli nastawiasz się na krótkie wypady po stosunkowo łatwych trasach w Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach, latem możesz założyć tańsze półbuty z bardziej miękką podeszwą, zapewniającą lepszą przyczepność niż półbuty z twardą podeszwą. Nie nadają się one jednak do kilkudniowych wypraw z ciężkim plecakiem.

Bagaż ważący kilkanaście kilogramów zmienia (unosi) środek ciężkości, przez co niskie buty z miękką podeszwą stają się nie tyle niekomfortowe, co po prostu niebezpieczne dla stawów.

Masz już ubezpieczenie kosztów leczenia?

Jak szukać letnich butów trekkingowych?

Wybór idealnych butów trekkingowych warto rozpocząć od zadania sobie kilku pytań:

  • gdzie najczęściej wybierasz się na wyprawy trekkingowe? Wolisz wędrówki po bieszczadzkich szlakach czy trekking w Alpach? Tatry to najwyższe góry, w jakie się wybierasz, czy trekking w Himalajach to dla ciebie całkiem zwyczajna sprawa?
  • Jak oceniasz swoją formę?
  • Jak długo ma trwać trekking? W trasie chcesz spędzić kilka dni, więc zabierzesz ze sobą ciężki plecak, namiot i inne akcesoria trekkingowe czy będzie to jednodniowa eskapada bez zbędnego obciążenia?
  • Planujesz tylko wędrówkę czy chcesz też pojeździć na rowerze?
  • Lubisz łączenie turystyki pieszej z rowerem trekkingowym? A może nie dopuszczasz myśli, by w wymagającym terenie część trasy pokonać na dwóch kółkach?

Interesuje Cię obóz dla dorosłych w Tatrach?

Buty trekkingowe a maszerowanie z obciążeniem

Trekking z dużym plecakiem mocno nadwyręża stawy nóg. Po całodniowym wysiłku, zwłaszcza w wyższych partiach gór, gdy trzeba iść po wyślizganych skałach, nietrudno o skręcenie czy inny uraz. Gdy zamierzasz wybrać się na trekking po wymagających bezdrożach z cięższym niż zwykle plecakiem, nawet przy upałach postaw na buty z cholewką za kostkę.

Na rynku dostępne są modele z cholewką wykonaną z oddychających materiałów, które dobrze wpływają na termoregulację, ale i stabilizują podatny na kontuzje staw skokowy. Ważne, aby wybrana przez Ciebie para miała także odpowiednio wyprofilowaną tylną część buta. To dzięki niej stopa nie ma zbyt dużo luzu i jest mniej narażona na skręcenia czy zwichnięcia.

trekking-buty-na-lato

Obuwie trekkingowe z wysoką cholewką będzie także doskonałym wyborem, gdy chcesz zdobyć wysokie góry, a w czasie wędrówki pogoda może zmieniać się od letnich upałów do jesiennych podmuchów.

Buty do letniej wędrówki z dużym obciążeniem w wysokich górach muszą charakteryzować się także sztywną (zwykle również grubą, ale nie zawsze idzie to w parze), dobrze amortyzującą podeszwą. Zapewnia ona komfort stopie (nie ugina się), w czasie wchodzenia na małe stopnie skalne. Obuwie trekkingowe z wysoką cholewką i grubą podeszwą to strzał w dziesiątkę, gdy szlak letniej wyprawy trekkingowej wiedzie przez lodowce i moreny lodowcowe.

Co powiesz na wędrowne warsztaty geologiczne dla dorosłych w Sudetach?

Buty do trekkingu rowerowo-pieszego

Jeżeli preferujesz łączenie wypraw rowerowych i pieszych, zaopatrz się w buty o sztywniejszej podeszwie. W czasie jazdy na rowerze trekkingowym podparcie stopy jest wówczas znacznie stabilniejsze, a jazda, zarówno na podjazdach, jak i zjazdach, daje większą pewność. Buty do pieszo-rowerowej turystyki powinny mieć podeszwę kompatybilną z systemami pozwalającymi na wpięcie się w rower. Takie połączenie staje się dodatkowym systemem bezpieczeństwa.

Buty trekkingowe na intensywne piesze wyprawy

Zdecydowanie lżejsze buty podejściowe bez cholewki są dobrym wyborem dla wysportowanych osób, które lubią szybsze marsze. Ultralekkie materiały, z których są wykonane te akcesoria trekkingowe pozwalają na poruszanie się w bardzo dobrym tempie. “Podejściówki” sprawdzają się u każdego na krótkich, łatwiejszych dystansach.

Doświadczeni fani trekkingu z bardzo dobrą kondycją zakładają je, gdy idą nawet w wysokich partiach gór po skałach. Zdecydowana większość modeli podejściowych ma tzw. “climbing zone”, czyli fragment podeszwy pod palcami z bardzo przyczepną gumą, pozwalającą precyzyjnie stawać na stopniach skalnych. Trzeba mieć jednak wyrobione mięśnie nóg, dobrą koordynację i doświadczenie, aby w takim obuwiu nie zrobić sobie krzywdy.

Lekkie podejściówki są także dobrym wyborem, kiedy w czasie wędrówki wspomagasz się teleskopowymi kijkami trekkingowymi. Takie połączenie akcesoriów trekkingowych sprawia, że możesz wędrować naprawdę szybko i sprawnie!

Lżejsze i krótsze niż klasyczne trapery buty podejściowe czy te do biegów górskich są wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Nie oznacza to jednak, że w każdych okolicznościach chronią stopy przed zamoczeniem. W przypadku obuwia trekkingowego bez cholewki woda z głębszej kałuży czy rosa łatwo dostaje się od góry.

Mokre stopy to nie tylko dyskomfort, ale i często przyczyna urazów. Buty podejściowe nie są też najlepszym rozwiązaniem, gdy zamierzasz wędrować po piargach czy szutrze. Taka nawierzchnia bardzo męczy nogi, którym nie pomaga wyższy but i grubsza podeszwa.

Bez względu na wysokość cholewki letnie buty trekkingowe muszą być po prostu wygodne. Ruszając na wyprawę trekkingową, także latem trzeba mieć skarpetki. Warto pamiętać, by nie kupować rozmiaru “na styk”. Letnie obuwie trekkingowe powinno być dobrze oddychające, wodoodporne i na dość grubej, sztywnej, tłumiącej kroki podeszwie.

A może trekking w Rumunii: Alpy Rodniańskie i Góry Marmaroskie?

Podeszwa powinna także, jak opona samochodowa, dobrze “kleić się” do podłoża, dzięki podgumowaniu i bieżnikowi. W wysokich górach nawet latem można trafić na oblodzone szlaki, a trasy w niższych partiach, po nagłej, letniej burzy potrafią zmienić się w ślizgawkę. Na obuwiu nie warto oszczędzać, wysokiej klasy tworzywa są gwarantem większego komfortu, skuteczniej zabezpieczają stopy przed kontuzjami oraz są dużo trwalsze od budżetowych odpowiedników.

Sprawdź wyjazdy Travelduck z trekkingiem w roli głównej:

Trekking letni Buty trekkingowe Gdzie na trekking Poradnik

Proponowane wyjazdy