Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Buty trekkingowe - jak wybrać idealny model

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 2 min 0
buty-trekkingowe

Stojąc w sklepie, zastanawiasz się, które buty trekkingowe wybrać? Które są najlepsze? Podpowiadamy, jakie kryteria brać pod uwagę, decydując się na konkretny model obuwia do trekkingu.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze, żeby buty do trekkingu spełniały swoją funkcję, w tym wypadku najważniejszą, czyli ochronną. Obuwie należy dobrać do rozmiaru i budowy stopy oraz do warunków pogodowych, jakie mogą panować na szlaku w Polsce czy za granicą.

Przy zakupie butów trekkingowych warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • po jakich terenach będę chodzić? Czy będą to Beskidy, Tatry, a może Alpy? Ukształtowanie terenu może przysporzyć wiele trudności podczas wyprawy trekkingowej, dlatego wybór odpowiednich butów do trekkingu jest tak istotny.
  • Jaki plecak ze sobą zabieram - ciężki i wypakowany, czy lekki? Buty trekkingowe mogą ułatwić podróż, gdy na plecach niesiesz plecak o dużej masie.
  • Czy mam dobrą kondycję na wyprawę trekkingową?
  • Czy to moja pierwsza eskapada tego typu? Buty należy dobrać tak, aby uniknąć ewentualnych otarć na skórze i wcześniej rozchodzić.

buty-na-trekking

Szukasz ciekawego miejsca na urlop? Trekking w Rumunii: Alpy Rodniańskie i Góry Marmaroskie.

Buty podejściowe czy za kostkę?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów trekkingowych. Najczęściej różnią się one wysokością cholewy. Wyróżnia się:

  • Niskie buty trekkingowe (podejściowe). Najlepiej sprawdzą się w letnie, ciepłe dni. Pasują zarówno do trekkingu w terenie, jak i do krótszych górskich wycieczek. Mimo że nie zabezpieczają kostki, zapewniają większą swobodę podczas wykonywania ruchów, pozwalają szybciej dotrzeć do celu i są lekkie. Najczęściej na buty trekkingowe podejściowe decydują się osoby, które lubią szybkie tempo marszu. Wybierając niskie buty trekkingowe, zwróć uwagę, czy są wodoodporne i czy mają dobrą przyczepność do podłoża. Tutaj idealnie sprawdzą się buty z membraną oraz buty wyposażone w tzw. climbing zone - gumę pozwalającą wspinać się np. po skałach.
  • Wysokie buty trekkingowe z dłuższą cholewką. Sprawdzą się zarówno w lecie, jak i jako buty trekkingowe na zimę. Mają wiele zalet. Nadają się na dłuższe wyprawy, nawet z obciążeniem, ponieważ stabilizują staw skokowy, są odpowiednie na wyższe partie gór i na trudne szlaki, chronią stopę nie tylko przed urazami, ale i niekorzystnymi warunkami: wodą, piaskiem czy śniegiem. Ten rodzaj butów trekkingowych jest najczęściej wybierany, ponieważ wysokie buty trekkingowe są uniwersalne. Jeżeli planujesz wspinaczki po wysokich górach, zadbaj o to, aby buty trekkingowe miały możliwość podpięcia raków.

buty-trekkingowe-zimowe

A może wyprawa na Orlą Perć w Tatrach w 2 dni?

Sandały trekkingowe - co to takiego?

Sandały trekkingowe to buty z odkrytą piętą, osłoną na palce, zapinane na rzepy. Idealnie sprawdzą się podczas amatorskich wędrówek po równym terenie. Najczęściej wybierane są na upalne dni, ponieważ zapewniają przepływ powietrza. Sandały niestety nie nadają się na górskie wycieczki oraz na deszczowe dni.

Zwróć uwagę na wnętrze sandałów do trekkingu oraz materiał, jakim jest ono wyścielone.

Ważne, aby środek miał dobre właściwości higieniczne i ograniczał ślizganie się stopy.

Sandały trekkingowe powinny mieć przyczepną podeszwę oraz możliwość regulacji długości paska, dzięki czemu dopasujesz je idealnie do stopy.

sandały-trekkingowe

Buty trekkingowe są jedną z najważniejszych – i często najdroższych - części ekwipunku, dlatego ich zakup należy dokładnie przemyśleć. Obuwie dobieraj nie tylko do budowy i rozmiaru stopy, ale również do warunków terenowych i pogodowych. Dobrze dopasowane buty do trekkingu znacząco minimalizują ryzyko kontuzji.

Znasz już Travelduck?

Trekking Buty trekkingowe

Proponowane wyjazdy