Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wakacje w Bułgarii - Słoneczny Brzeg, Złote Piaski i okolice. Znakomite plaże, klimatyczne miasteczka i obłędne jedzenie

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 7 min 0

Bułgaria to miejsce, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych wczasowiczów. Oprócz malowniczych plaż gęsto zdobiących wybrzeże Morza Czarnego oferuje także przepiękne miejsca do zwiedzania, wspaniałą przyrodę, smakowitą kuchnię i bałkańską gościnność.

W tym tekście przybliżymy nieco dwa najpopularniejsze bułgarskie kurorty: Słoneczny Brzeg i Złote Piaski oraz ich okolice. Podpowiemy, co warto tam zobaczyć, gdzie można uprawiać sporty wodne, a gdzie najlepiej się wybrać, jeśli oprócz plażowania lubisz też trochę pozwiedzać.

Europejskie Las Vegas czyli Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg (bułg. Слънчев бряг, Slănčev briag) jest największym i zarazem najstarszym bułgarskim kurortem położonym na wschodzie kraju nad Morzem Czarnym, a dokładnie w Zatoce Burgas. To najbardziej nasłonecznione miejsce w całej Bułgarii. Przy 8-kilometrowej plaży znajduje się ok. 600 hoteli i restauracji o różnym standardzie oraz bogata infrastruktura do uprawiania sportów wodnych i szeroko rozumianej rozrywki.

plaze-bulgaria

Ze względu na to, że Słoneczny Brzeg jest miejscowością typowo turystyczną i bardzo młodą (liczy niespełna 100 lat) nie ma tam zabytków. Z powodzeniem można ich szukać w pobliskich: Nesebyrze, Sozopolu i Burgas.

Nesebyr - Perła Morza Czarnego i miasto 40 cerkwi

Nessebar, Nesebyr oraz Neseber - wszystkie nazwy są poprawne. Określane mianem Perły Morza Czarnego miasto od 1983 r. figuruje na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Oprócz zwiedzania warto wybrać się tam też z powodu doskonałej bazy do uprawiania sportów wodnych.

sporty-wodne-bulgaria

Ze Słonecznego Brzegu do Nesebyr (ok. 3 km) można się dostać taksówką wodną lub mini tramwajem.

W Nesebyr można poczuć klimat minionych epok. Klimatyczne, wąskie uliczki, mury obronne i domy pamiętające dawne czasy to coś, co wielu podróżników przyciąga w te rejony.

nesebyr-bulgaria

Oto miejsca, które szczególnie polecamy w czasie wycieczki do Nesebyr:

 • przesmyk ze Starym Młynem - miasto składa się z dwóch wyraźnie oddzielonych od siebie części: starej i nowoczesnej, łączy je przesmyk. Część antyczna była dawniej wyspą. Z przesmyku rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże i znajduje się na nim Stary Młyn. Pochodząca z przełomu XVIII i XIX w. budowla jest symbolem miasta Nesebyr.
 • Muzeum Archeologiczne, w którym znajdziesz ekspozycje poświęcone historii miasta.
 • Ruiny antycznego teatru - to w dużej mierze rekonstrukcja budowli z czasów panowania greckiego w Bułgarii. Ruiny są ogólnodostępne i często odbywają się w nich różnego rodzaju wydarzenia artystyczno-kulturalne. Z kamiennej widowni oprócz sceny można podziwiać piękny widok na Morze Czarne.
 • Bizantyjskie Łaźnie z VI w. Po ogromnej obejmującej podziemną sieć wodociągów konstrukcji został niewielki fragment, który warto zobaczyć.
 • Nesebyrskie cerkwie. W Nesebyr znajduje się najwięcej cerkwi w przeliczeniu na mieszkańca w całej Bułgarii. Przy czym obecnie jest ich 40, w przeszłości było ich o 20 więcej! Szczególnie polecamy obejrzeć: cerkiew Pantokratora z turkusowymi zdobieniami; Sweti Stefan cerkiew z przepięknym ikonostasem i biskupim tronem; Sweti Spas – cerkiew obronną nad morzem; Stara Metropolija wzniesiona na przełomie IV i V w. - to największa świątynia w regionie.

monastyr-nessebar

Poza zabytkami miasto ma do zaoferowania też parki rozrywki wodnej, w tym największy aquapark w Bułgarii - Aquapark Paradise w Nesebyr. Można tam skorzystać z wielu atrakcji: basenów, biczy wodnych, fontann, wodospadów, zjeżdżalni i tuneli.

Sozopol - drewniane Stare Miasto

Do słynącego z przepięknej XVIII-wiecznej starówki Sozopolu można dotrzeć łodzią ze Słonecznego Brzegu lub Nesebyru (w ramach zorganizowanej kilkugodzinnej wycieczki). To, co zachwyca w Sozopolu, to drewniane domy zbudowane w bardzo charakterystycznym stylu Odrodzenia Bułgarskiego. Obecnie znajdują się w nich restauracje, muzea i kawiarnie.

bulgaria-sozopol-starowka

Oprócz spaceru po brukowanych uliczkach starówki warto wybrać się do muzeów: Archeologicznego i Etnograficznego. To ostatnie znajduje się w drewnianym budynku i zarówno na zewnątrz, jak i od środka wspaniale się prezentuje.

Zamek Ravadinovo - nowoczesne średniowiecze

Niespełna kilka kilometrów od Sozopolu można zobaczyć przedziwny architektoniczny twór. Znajdujący się w środku pól uprawnych budynek o nazwie Ravadinovo powstał 20 lat temu. Należy do prywatnej osoby, która wymarzyła sobie średniowieczny zamek.

ravadinovo-bulgaria-1

To dosyć okazała posiadłość z fontanną, oranżerią i wspaniałą roślinnością. Jest nawet fosa! Co więcej w zamku Ravadinovo można przyjemnie spędzić cały dzień. Są tam: winiarnia, mini zoo, kawiarnia, restauracja, a niedaleko znajduje się aquapark.

Burgas - gratka dla miłośników muzeów i brama do bułgarskiej riwiery

Lecąc na urlop do Słonecznego Brzegu, z pewnością wylądujesz w Burgas. Polecamy jednak nie traktować go jedynie jako przystanku. Warto poświęcić temu miastu chwilę uwagi. Znajdują się tam 3 ciekawe muzea, przepiękny teatr i super słone jeziora.

burgas-bulgaria-morze

Burgas leży nad morzem, ale nie jest kurortem. Są tu 3 wyjątkowe jeziora lagunowe. Zbiorniki te charakteryzuje zasolenie zbliżone poziomem do Morza Martwego (pozyskuje się stamtąd sól). Dzięki tak wysokiemu stężeniu NaCl kąpiele w wodach burgaskich jezior (panwi solnych) mają działanie terapeutyczne. Ponadto obszar, na którym znajdują się jeziora, jest parkiem narodowym, gdzie można spotkać wiele endemicznych (nie występujących nigdzie indziej) gatunków zwierząt i roślin.

W czasie pobytu nad panwiami solnymi (np. w okolicy jeziora jezioro Atanasovsko) koniecznie skorzystaj z darmowego SPA! Nałóż na wybrane części ciała solne błoto, odczekaj 10-15 minut i spłucz wodą z jeziora. Tego rodzaju zabieg z pewnością poprawi kondycję skóry i ulży w przypadku bólów reumatycznych.

W mieście warto poświęcić chwilę na muzea: etnograficzne (zwane Domem Brakalova), archeologiczne i Muzeum Historii Naturalnej (jedyne takie na całym wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii) oraz Park Nadmorski z miejską plażą.

Plaże Słonecznego Brzegu i okolic

Plaża w Słonecznym Brzegu jest ogólnodostępna, jednak w większości zaanektowana przez okoliczne hotele. Ustawione w równe rzędy szpalery leżaków i parasoli dostępne są dla gości oraz osób, które zapłacą za ich użytkowanie.

plaze-sloneczny-brzeg

Na szczęście można znaleźć fragmenty mniej “ustrukturyzowane” i odpocząć na własnym kocyku. Równolegle do plaży biegnie promenada z barami, restauracjami oraz sklepami z pamiątkami.

Jeżeli interesujesz się sportami wodnymi, koniecznie wybierz się na plaże w Burgas.

bulgaria-burgas-plaze

Z kolei malutkie i bardziej spokojne plaże znajdziesz w miasteczku Sweti Włas - kilka kilometrów ze Słonecznego Brzegu.

plaze-bulgaria-urlop

Jeżeli szukasz mniej tłocznych miejsc na wypoczynek nad Morzem Czarnym, z pewnością przypadną Ci do gustu plaże miejskie w Nesebyrze. Szczególnie ciekawa jest ta znajdująca się przy starym mieście - kamienista Bunata. Równie warte polecenia są także plaże: Nesebyr South Beach, Olimpijska i Spectrum.

Z kolei w Sozopolu oprócz typowych hotelowych plaż z leżakami są przepiękne dzikie i ustronne miejsca.

Złote Piaski - druga perła riwiery bułgarskiej

Podążając na północ od Słonecznego Brzegu wzdłuż czarnomorskich plaż, trafisz do kolejnego miasta-kurortu, słynnych na cały świat z powodu przepięknych plaż i bogatego życia nocnego Złotych Piasków. Nazwa została zaczerpnięta z legendy, według której zakopany na jednej z tamtejszych plaż piracki skarb zamienił się w złoty piasek.

bulgaria-zlote-piaski

W Złotych Piaskach (bułg. Златни Пясъци, Złatni Piasyci) można się wylegiwać na szerokiej na 100 m i długiej na 3,5 km przepięknej plaży. Miejsce to może poszczycić się świetnym zapleczem hotelarsko-rozrywkowym i ogromnym nowoczesnym parkiem wodnym Aquapolis. Warto wybrać się w rejs po Morzu Czarnym lub zapisać się na lekcję surfingu.

surfing-bulgaria

Niestety w Złotych Piaskach wszystko zostało zaprojektowane w celu zapewnienia rozrywki, to typowy kurort, w którym próżno szukać zabytków. Na zwiedzanie i poszukiwanie prawdziwego oblicza Bułgarii najlepiej wybrać się do znajdujących się w pobliżu miast takich jak: Balczik, Sweti Konstantin i Sweta Elena, Warna oraz Aładży.

Białe Miasteczko - chwila oddechu od zatłoczonych kurortów

Bałczik czyli Białe Miasteczko to wyjątkowo malownicze miejsce na bułgarskiej riwierze. Miasto będące jednym z najstarszych w regionie wzniesiono na wapiennych skałach, których biel przepięknie kontrastuje z błękitem Morza Czarnego i zielenią wszechobecnej roślinności.

balczik-zamek

W Bałcziku można wypocząć na pięknej plaży oraz wybrać się na zwiedzanie letniej posiadłości rumuńskiej Królowej Marii Aleksandry Wiktorii Koburg, Królewskiego Parku oraz ogrodu botanicznego. W pobliżu Pałacu w Bałcziku są hotele, które powstały w odrestaurowanych młynach.

balczik-bulgaria

Sweti Konstantin i Sweta Elena: zielone miasteczko, wakacyjna miejscówka komunistycznych dygnitarzy i Kamienny Las

Sweti Konstantin i Sweta Elena to znajdujące się 10 km na południe od Złotych Piasków najstarsze uzdrowisko w Bułgarii. Oprócz wspaniałego mikroklimatu i bajecznych plaż znajduje się tam wybudowany w XII lub XIV w. męski monastyr. Inną równie ciekawą atrakcją jest Evksinograd - wzniesiony w XIX w. neobarokowy pałac. Będąca pierwotnie własnością księcia Battenberga budowla (letnia rezydencja rodziny królewskiej) w czasach komunizmu stała się ulubionym miejscem wypoczynku polityków, w tym również polskich.

Oprócz pałacu wrażenie robi również olbrzymi egzotyczny ogród. Miejsce to jest dostępne dla turystów. Ma bazę noclegową i restaurację.

bulgaria-ogrody

Kolejną atrakcją w pobliżu Sweti Konstantin i Sweta Elena jest Kamienny Las. To osobliwe miejsce, w którym można podziwiać kilkadziesiąt formacji skalnych, ich wiek datowany jest na 50 mln lat! Według niektórych panuje tam niezwykła energia Ziemi. Podobno przebywanie w Kamiennym Lesie wpływa kojąco zarówno na ciało jak i duszę - warto się przekonać 😉 Na miejscu można spotkać osoby, które dokładnie wskażą kamień “leczący” konkretną dolegliwość.

Aładża - klasztor skalny i jaskinie

Aładża znajduje się 3 km od Złotych Piasków - w związku z tym to absolutny must see w czasie urlopu nad Morzem Czarnym. Aładża to wykuty w skale klasztor, ma dwa poziomy, na których znajdują się refektarz, kaplica, krypta z bezimiennymi nagrobkami, kuchnia z jadalnią i pokoje - cele mnichów. Budowę, a raczej kucie w wapiennej 25-metrowej skale monastyru zostało ukończone w XII w.

Oprócz Aładży trzeba zobaczyć katakumby, do których dociera się wytyczoną przez las, półkilometrową ścieżką. Porośnięte gęstwiną bluszczy i innych równie bujnych roślin katakumby, prawdopodobnie były używane przez pierwszych chrześcijan.

Z klasztorem Aładża związanych jest kilka legend, m.in. ta o wielkim bogactwie ukrytym wśród skał oraz z wędrującym duchem mnicha Rim Papa, który za każdym razem, gdy kogoś spotka, zadaje pytanie o życie, po czym zamyka oczy i znika. Podobno będzie tak robił, dopóki istnieje klasztor.

Warna - nie tylko lotnisko

varna-bulgaria

Warna, podobnie jak Burgas, bywa traktowana jako miejsce przelotowe. A szkoda, ponieważ to miasto, w którym można ciekawie spędzić trochę czasu. Poza tym doskonale będą czuły się tam osoby, które lubią turystyczny gwar, plażowanie i zwiedzanie.

W Warnie szczególnie polecamy następujące atrakcje:

 • Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy - jest drugą (pierwszy jest sobór Aleksandra Newskiego w Sofii) co do wielkości budowlą sakralną w Bułgarii. Jej liczne zdobienia i przebogaty ikonostas robią duże wrażenie.
 • Płanczad Nezawimost. To centralny punkt Warny. Wokół placu z fontanną znajdują się sklepy i restauracje serwujące przysmaki bułgarskiej kuchni. Spacer uliczkami odchodzącymi od placu to okazja do poobserwowania codziennego życia Warny.
 • Mauzoleum Władysława Warneńczyka. To właśnie w Warnie został zamordowany przez tureckich żołnierzy król Polski, którego ciała nigdy nie znaleziono. W związku z tym w XV w. powstało wiele teorii spiskowych na temat śmierci, a nawet późniejszego życia króla.
 • Muzeum Archeologiczne. Znajduje się w nich imponująca kolekcja ikon oraz pamiętające czasy Imperium Rzymskiego fragmenty term, które swego czasu były największe na świecie.
 • Park Nadmorski.
 • Muzeum Morza Czarnego.
 • Muzeum Medycyny w Warnie - powstałe w budynku dawnego prywatnego szpitala. Można w nim obejrzeć dokładnie stare narzędzia chirurgiczne, zioła lecznicze, a nawet uszkodzone czaszki z X w.

Pogoda w Bułgarii - kiedy jechać nad Morze Czarne?

Bułgarskie wybrzeże jest bardzo popularną urlopową destynacją nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny (koszt wakacji all inclusive na 7 dni zaczyna się od 800 PLN), ale też pogodę. W sezonie rzadko pada, temperatury nie spadają poniżej 25°C, a woda w Morzu Czarnym jest idealna do kąpieli.

Jeżeli nie przepadasz za tłumami wczasowiczów, wybierz się na wakacje do Bułgarii poza sezonem. We wrześniu i październiku jest nadal ciepło (około 22°C) i zdecydowanie mniej tłoczno.

varna-bulgaria-ceny

Złote Piaski to wyjątkowo dobre miejsce na urlop z dziećmi. Plaża jest tam bardzo szeroka z łagodnymi zejściami do morza. Ponadto została wyróżniona Błękitną Flagą za bogatą infrastrukturę oraz troskę o środowisko naturalne.

Bułgarska nadmorska kuchnia - co zjeść?

Kuchnia na bułgarskiej riwierze niestety w dużej mierze podporządkowana jest turystom, dlatego aby zjeść lokalnie, trzeba poszukać niewielkiej knajpki lub popytać miejscowych, gdzie się stołują. Z pewnością warto zjeść coś w klimatycznym Sozopolu, gdzie można konsumować, jednocześnie napawając się wspaniałymi widokami na otwarte Morze Czarne.

kuchnia-bulgaria

Z kolei w Warnie warto wstąpić na obiad do Captain Cook Fish and Beef Restaurant, która znajduje się na przycumowanym w porcie starym żaglowcu. To dosyć oryginalne miejsce słynące ponoć z wyśmienitych dań kuchni śródziemnomorskiej. Ucztowanie w otoczeniu antyków z widokiem na zatokę z pewnością zapadnie na długo w pamięć. W Warnie koniecznie trzeba też spróbować wyśmienitego lokalnego wina!

wino-warna

Jak przystało na nadmorskie miejscowości, koniecznie trzeba skosztować ryb i owoców morza - te są z pewnością świeże, a to już więcej niż połowa kulinarnego sukcesu!

owoce-morza-bulgaria

Świeże owoce to obowiązkowy punkt urlopu w słonecznej Bułgarii. Do woli (i w przystępnych cenach) można się rozkoszować słodkimi arbuzami, melonami, winogronami, granatami i innymi orzeźwiającymi przysmakami.

arbuzy-bulgaria

Złote Piaski i Słoneczny Brzeg wraz z okolicznymi miastami i miasteczkami to wyjątkowe miejsca na urlop. Oprócz gwarantowanej upalnej bezdeszczowej pogody oferują feerię zabytków, ciekawostek i smaków.

Sprawdź ofertę wyjazdów na Bułgarską Riwierę na travelduck.pl

Proponowane wyjazdy