Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Odpowiedzialne podróżowanie. 10 przykazań rozważnego turysty

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 5 min 0
odpowiedzialny-turysta

Podróże to chętnie podejmowany temat na wielu spotkaniach. Mają uczyć, cieszyć, otwierać  na inne kultury i ludzi. Warto mieć informacje, dzięki którym unikniemy niepotrzebnych kłopotów po drugiej stronie świata. Jak podróżować? O tym przeczytacie poniżej!

1. Turystyka oparta na wiedzy

Znane jest przysłowie “Kto pyta, nie błądzi”, jednak równie aktualne będzie “Kto czyta, nie błądzi”. Przeczytanie i zebranie maksimum potrzebnych wskazówek na temat kraju do którego zmierzamy, mieszkańców i ich zwyczajów jest jednym z najważniejszych punktów bezpiecznego podróżowania. Bez podstawowej wiedzy nie trudno o faux pas lub o znalezienie się w kłopotliwej, czy wręcz groźnej sytuacji.

przed-podroza

Do zebrania informacji przydatne będą książki, poradniki, czasopisma, zdjęcia oraz internet. Warto też chodzić na popularne obecnie spotkania z podróżnikami, którzy chętnie dzielą się cenną wiedzą zdobytą w czasie swoich wypraw. Dzięki temu nie zdziwisz się, gdy w Szwecji zaraz po przekroczeniu progu domu jego gospodarz poprosi cię o zdjęcie butów, ani wtedy, gdy oberwiesz pomidorem w trakcie La Tomatiny w Walencji.

Warto pamiętać, że wiele zachowań uznawanych w naszym kraju za standardowe, w innych, szczególnie egzotycznych państwach, może być niedopuszczalych. Należy także zwrócić uwagę na regiony kulturowe w danym kraju. Tak jak Kaszuby różnią się od zimowej stolicy Polski, tak inne tradycje mogą obowiązywać na północy czy południu danego państwa.

A jak będzie podczas trekkingu w Rumunii?

2. Turysto! Pamiętaj o bagażu

W zależności od kraju do którego podróżujesz, panujących tam warunków atmosferycznych i planowanej aktywności, dobrze spakuj bagaż. Istnieją miejsca, do których nieprzygotowani, po prostu nie wejdziemy, np. Bazyliki św. Piotra w Watykanie, jeżeli nasze ramiona będą odsłonięte, a nogi będzie zakrywać jedynie minispódniczka lub krótkie spodenki.

Poza strojem i sprzętem zawsze warto mieć przy sobie odpowiednie kosmetyki, artykuły higieniczne oraz niezbędne leki. Podróżując do egzotycznych krajów, trzeba zadbać chociażby o środki owadobójcze. Ważne też będą sprawne sprzęty elektroniczne oraz ładowarki do nich. W niektórych państwach będą potrzebne odpowiednie przejściówki pozwalające na naładowanie akumulatorów.

jak-sie-spakowac

3. Czego nie wolno przywozić z wakacji

Co należy spakować, podróżując do danego państwa? Już wiemy. Jednak nie wszystko możemy przywieźć z powrotem do ojczystego kraju. Próba przewozu niektórych pamiątek może zakończyć się interwencją służb czy wysoką grzywną. Z wakacji nie wolno przywozić:

 • wytworów z rogu nosorożca, kości słoniowej i kości hipopotamów,
 • czaszek i skór niedźwiedzi,
 • wyrobów z węży należących do rodziny dusicieli,
 • wyrobów z krokodyli,
 • kości i skóry z dzikich kotów,
 • skóry antylop i zebr,
 • skorupy żółwi i wyrobów z nich wykonanych,
 • roślin pod ochroną oraz ich cebulek czy bulw,
 • produktów z ryb jesiotrowatych,
 • antyków bez odpowiedniego pozwolenia.

Niezależnie od intencji pewne produkty w wielu krajach są zakazane i kilkugodzinne tłumaczenie się celnikom na granicy, może przynieść marne skutki. Nawet niewinny zakup popularnego w danym kraju produktu może skończyć się źle w momencie próby przewozu.

Dlatego wracając do 1 wskazówki naszego dekalogu turysty - przed wyjazdem do jakiegokolwiek państwa, należy najpierw dowiedzieć się, co możemy ze sobą zabrać i z jakimi pamiątkami możemy bezpiecznie wrócić.

wspomnienia-z-podrozy

Sprawdzisz wyjazd do afrykańskiej Ugandy?

4. Zaplanuj budżet

Czy da się podróżować bez pieniędzy? Na pewno znajdą się tacy, którzy powiedzą, że tak. Przecież można podróżować stopem, otrzymać jedzenie za dorywczą pracę lub przenocować u nieznajomych. Ale czy zawsze? Nie dajmy się nabrać na opowieści o podróżach bez pieniędzy w ogóle.

Niezależnie od standardu naszej wycieczki, czy to wakacje w jednym z droższych hoteli, czy wyjazd pod namiot, nie możemy zapominać o przeznaczonej na ten cel sumie pieniędzy. Jeżeli marzymy o podróży planowanej na bieżąco bez większego przygotowania, nie dziwmy się, kiedy kolejna osoba, która zdecyduje się “pomóc” i przetransportuje nas z punktu A do punktu B, zażąda od nas pieniędzy.

Planując jakąkolwiek podróż, nawet niskobudżetową, zawsze powinniśmy uwzględnić dodatkowe koszta lub odłożyć pewną sumę na trudne do przewidzenia sytuacje.

Organizując budżet, należy uwzględnić nocleg, wyżywienie, dojazd, dodatkowe wycieczki czy atrakcje, pamiątki oraz ubezpieczenie. Równie ważne będzie posiadanie dodatkowych pieniędzy na czarną godzinę. Jeżeli chcemy uchronić się przed kradzieżą, w podróży nie powinniśmy trzymać pieniędzy w jednym miejscu - w torebce, nerce, kieszeni. Warto podzielić sumę na liczbę dni i każdego dnia chować pieniądze w kilka miejsc.

pieniadze-na-podroze

Chcąc podróżować po wielu krajach, należy również pamiętać o wymianie waluty. Trudno nam będzie w Niemczech czy na Ukrainie zapłacić w złotówkach. Jeżeli do wyjazdu mamy dużo czasu, można znaleźć najlepszy punkt wymiany walut i obserwować kurs. Niekiedy trafiają się naprawdę dobre okazje na wymianę polskiej waluty na euro, dolary czy funty.

Polujesz na wycieczkę do Czarnobyla na Ukrainie?

5. Drożej nie znaczy lepiej

Niezapomniane wakacje nie muszą wiązać się z najwyższym standardem. Często samodzielnie zaplanowane podróże mogą okazać się wspaniałą przygodą i okazją do poznania kraju od strony lokalsów. Niezależnie od wymarzonego standardu zawsze trzeba zacząć od wskazówki nr 4. Dlaczego? Ponieważ czasem warto odpuścić nocleg w 5- czy 4* hotelach na rzecz dodatkowych wycieczek fakultatywnych.

Przyznajmy, że nie każdy jest łowcą okazji. Jeżeli potrafimy szukać tańszych lotów, hoteli i często podróżujemy, możemy nie tylko sprawić sobie wycieczkę na wysokim poziomie, ale też przeznaczyć resztę pieniędzy na poznanie kultury, tradycji i mieszkańców danego miasta. Jeżeli jednak planujemy podróż z dnia na dzień, a ceny odstraszają - spróbujmy znaleźć rozwiązanie.

podrozowanie-samolotem

Istnieje wiele stron, gdzie ludzie z różnych krajów oferują nocleg w swoim domu, w zamian za nocleg w naszym lub niewielkie pieniądze. Szukając takich okazji, nie dajmy się nabrać i wybierajmy tylko sprawdzone oferty. Ta sama wskazówka dotyczy dodatkowych wycieczek. Czasem warto wykupić coś na miejscu, aby mieć pewność, że rozmaite atrakcje, o których czytamy w internecie, na pewno są dostępne.

Jeżeli jednak decydujemy się na wycieczkę all inclusive, warto dobrze zapoznać się z daną ofertą i w miarę możliwości porównać ją z innymi. Niekiedy wybierając tego typu opcję, płacimy za przelot lub przejazd, nocleg w hotelu i wyżywienie. Bardzo często za ubezpieczenie lub wycieczki na miejscu trzeba po prostu dopłacić, i to całkiem sporo.

A może kobieca wyprawa do Indonezji?

6. Odkrywaj nieznane

Każdy z nas ma takie miejsca, do których może wracać. I przy każdym powrocie odnajdzie lub zobaczy coś nowego. Podróżując po świecie, warto urozmaicić wycieczki i wyjść poza dobrze znany, utarty szlak. Oczywiście nikt nie mówi o zwiedzaniu niebezpiecznych dzielnic lub miejsc, których zwyczajnie trzeba unikać.

Na przykład podróżując po Maroko, koniecznie trzeba pojechać na tamtejszy targ i zobaczyć mnogość kolorowych przypraw, torebek z frędzlami, chust czy pięknych mis i talerzy.

marakesz-zwiedzanie

Zwiedzanie Lwowa poza czerwonym tramwajem urozmaici podwórko ozdobione zabawkami. Lepszym wspomnieniem po powrocie może okazać się rozmowa z tubylcami, wypita kawa na rynku, zapach perfum na chustce z francuskiej perfumerii, niż oglądana w pośpiechu kolejna budowla, pełna turystów z całego świata.

7. Poznaj język

Jeżeli należysz do poliglotów, z pewnością masz szczęście. Perfekcyjne władanie kilkoma językami to marzenie wielu osób. Zdecydowanie ułatwia  podróżowanie i pozwala na śmiałe prowadzenie rozmów. Jeśli jednak znajomość języków obcych ogranicza się do jednego, przed podróżą postaraj się nauczyć chociaż kilku słów w danym języku.

Nie wszędzie można posługiwać się angielskim. Dlatego przed wyjazdem warto poświęcić nieco wolnego czasu na poznanie podstawowych słów i zwrotów w języku państwa, do którego się wybierasz. Przydatne mogą okazać się:

 • przywitania i pożegnania,
 • pozdrowienia,
 • pytania o drogę i ewentualne odpowiedzi na nie,
 • pytania o godzinę,
 • pytania o ceny,
 • zwroty przydatne w restauracji, w tym zamawianie posiłku i prośba o rachunek.

Nie wstydź się mówić w języku, który znasz słabo, pamiętaj, że jest to zawsze i wszędzie mile widziane!

nauka-jezykow

Zawsze możesz zabrać ze sobą słowniczek lub rozmówki, które z pewnością okażą się nieocenione w wielu sytuacjach. Dzisiejsza technologia pozwala również na szybkie tłumaczenie wypowiadanych zdań np. przy użyciu telefonu komórkowego.

Masz ochotę na wakacje w Portugalii?

8. Podróżowanie z dzieckiem

Podróżowanie z dzieckiem dla niektórych osób jest nierealne lub przynajmniej mocno niekomfortowe. Oczywiście podróżując z kilkutygodniową lub kilkumiesięczną pociechą, trzeba będzie zrezygnować ze wspinaczki na najwyższą górę lub raftingu na rwącej rzece.

Dodatkowo, coraz więcej miejsc noclegowych wyposażonych jest w dodatkowe akcesoria dla najmłodszych, jak łóżeczko czy przewijak. Wiele hoteli ma specjalne sale do zabaw dla dzieci oraz animatorki, dzięki którym dziecko będzie pod profesjonalną opieką na czas wycieczki dla dorosłych czy zwykłego leżakowania na plaży. Szukając odpowiedniego miejsca, warto zapytać o różne oferty, aby wybrać najlepszą dla siebie i swojego potomstwa.

9. Podróżowanie z psem

Jeżeli planujesz zabrać swoje zwierzę na wakacje, musisz się do tego przygotować. Warto zacząć od znalezienia odpowiedniego środka transportu, aby zminimalizować stres i niepokój zwierzęcia. Trzeba też zadbać o transporter lub specjalne pasy dla czworonożnego przyjaciela.

Wiele hoteli, do których można przyjechać z psem lub kotem, ma przygotowane nie tylko miski i odpowiednie karmy, ale również specjalne miejsca dla zwierząt, a niekiedy nawet zatrudnione osoby zajmujące się nimi podczas pobytu.

podrozowanie-z-psem

Wybierzesz się na rodzinną wycieczkę na Kresy?

10. Uszanuj kulturę

W czasie podróży bardzo ważne jest aby szanować miejsce, do którego się udajemy oraz ludzi, którzy tam mieszkają. Jeżeli wiemy, że w kraju do którego zmierzamy, obowiązkiem jest noszenie chusty lub zdejmowanie butów w świątyniach, zróbmy to na znak szacunku do religii i kultury danej społeczności. Warto być życzliwym dla lokalsów i nie oceniać ich zwyczajów.

Warto powstrzymać się od fotografowania miejsc skrajnie biednych czy twarzy ludzi, którzy nie wyrazili na to zgody. Podróżując do innego kraju, zachowuj się tak, jak tego wymagasz od ludzi, którzy przybywają do Polski.

Dekalog turysty jest zbiorem istotnych zasad z punktu widzenia bezpieczeństwa i kultury. Niezależnie od tego, gdzie i jak często podróżujesz, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu się do podróży, aby pozostawić i zachować jedynie same pozytywne wspomnienia.

Sprawdź wyjazdy Travelduck:

Poradnik

Proponowane wyjazdy