Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Nie tylko Bieszczady, czyli trekking po Beskidach Wschodnich, Beksiński i Szwejk

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
beskidy-trekking-polska

Sąsiadujące ze słynnymi Bieszczadami Góry Sanocko-Turczańskie (do niedawna nazywane Bieszczadami Niskimi) to pasmo, o którym słyszało niewielu. Całe szczęście, bo dzięki temu malownicze szlaki wśród zjawiskowych szczytów i połonin są wolne od tłumów.

Zachęcamy do omijania szerokim łukiem najpopularniejszych atrakcji. Nieskażone wzmożonym ruchem turystycznym trasy to przepis na urlop w ciszy, spokoju i otoczeniu oszałamiającego piękna dzikiej przyrody. Zapraszamy na wędrówki po części Beskidów Wschodnich, mianowicie po Beskidach Lesistych, a dokładnie po Górach Sanocko-Turczańskich. Przy okazji można wstąpić do Galerii Zdzisława Beksińskiego, przejść szlakiem śladami Dobrego Wojaka Szwejka i zobaczyć bojkowską, niemal czarną cerkiew w Równi.

Szukasz klimatycznych noclegów w Bieszczadach?

Brańcowa i Góry Słonne - trekking górski i zamek Sobień

Góry Sanocko-Turczańskie to pasmo należące nie tylko do Beskidów (Beskidy Wschodnie, Beskidy Lesiste), ale również do Karpat Wschodnich. Z jednej strony graniczą z Bieszczadami, a z drugiej z Pogórzem Przemyskim - obszarami, które rokrocznie są oblegane przez turystów.

Z racji tego, że Góry Sanocko-Turczańskie nie są szczególnie popularne, można tam znaleźć miejsca, w których trudno spotkać człowieka. To oraz wyjątkowo piękne widoki, które cieszą oczy w czasie wędrówek, sprawią, że są idealnymi górami dla osób chcących odpocząć od tłumów na szlakach.

Brańcowa jest najwyższym szczytem Gór Sanocko-Turczańskich. Góra wznosi się zaledwie na wysokość 667 m n.p.m. Niestety po wejściu na Brańcową nie można podziwiać dolin, ponieważ jej wierzchołek jest gęsto zalesiony. Góry Słonne natomiast uznane zostały najpiękniejszym i zarazem najciekawszym pasmem, przede wszystkim z uwagi na wspaniałe punkty widokowe i słone źródełka.

Gdzie na warsztaty zielarskie?

rower-w-gorach

Oprócz panoram i przyrody są tam również ciekawe zabytki, np. pozostałości średniowiecznego zamku Sobień, który znajduje się w wyjątkowo malowniczej dolinie Sanu. Ze szczytu, na którym stoi zamek, widać koryto rzeki. Góry Słonne są znakomicie oznakowanym pasmem. Można zaplanować spacer śladami ikon, wyprawę rowerową, a nawet górski trekking.

Orły i rower w Górach Słonnych

Warto spędzić kilka godzin w Parku Krajobrazowym Góry Słonne, miejscu idealnym dla cyklistów. Na wycieczkę jednośladem najlepiej wybrać szlak zielony. Wyjeżdżając z Leska, po kilkunastu minutach dociera się do parku, w którym po pokonaniu małego wzniesienia można obejrzeć zamek Kmitów oraz wspaniałą panoramę na San i Bieszczady.

Wprawionym w trekkingu podróżnikom, którzy na przechadzkę wybiorą szlak czerwony, polecamy wspiąć się na Orli Kamień, wzniesienie o wysokości 546 m n.p.m. To najbardziej wysunięte na zachód pasmo Gór Sanocko-Turczańskich. Na szczycie znajduje się ogromny kamień, pomnik przyrody. Zakątek ten to również siedlisko orłów oraz jeden z lepszych punktów widokowych w tej części Gór Słonnych.

A może noclegi w tipi indiańskim?

trekking-beskidy

Szlaki tematyczne w Górach Słonnych - ikony i wojak Szwejk

Oznakowany kolorem niebieskim Szlak Ikon Doliny Sanu ma prawie 70 km. Wycieczkę najlepiej zacząć w Sanoku od wizyty w Muzeum Ikon. Następnie trasa prowadzi m.in. przez Międzybrodzie, Hłomczę, Dobrą Szlachecką, Tyrawę Solną, Tyrawę Wołoską i Hołuczków. Ostatni przystanek jest w Olchowcach (dzielnicy Sanoka), gdzie znajduje się najstarsza drewniana cerkiew: Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, wybudowana w 1844 r.

Miłośnicy prozy Jarosława Haszka koniecznie powinni wybrać się na spacer, rowerową wycieczkę lub samochodową przejażdżkę w Góry Słonne. Znajduje się w nich 200-kilometrowy fragment Międzynarodowego Szlaku Szwejka, który biegnie z Czech, przez Austrię, Węgry, Słowację i Polskę aż na Ukrainę. Trasa oznaczona jest na żółto-czarno (barwy Habsburgów) i wiedzie przez: Radoszyce, Komańczę, Rzepedź, Szczawne, Wysoczany, Poraż, Zagórz, Sanok, Załuż, Tyrawę Wołoską, Rozpucie, Wojtkówkę, Jureczkową i Krościenko. W każdym z tych miejsc znajduje się tablica z informacjami dotyczącymi szczegółów pobytu wojaka oraz najpopularniejszymi cytatami z książki Haszka.

Byłaś/eś już na obozie wędrownym dla dorosłych?

szwejk-beskidy

Przy ul. 3 Maja w Sanoku jest ławeczka, na której można usiąść obok Szwejka. Pomnik “Dobrego Wojaka Szwejka” został odsłonięty w 2004 r. i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Znasz już Karpacki Szlak Rowerowy?

Beksiński i XVIII-wieczna cerkiew

W czasie wycieczek po Górach Słonnych warto zajrzeć do Sanoka, głównej miejscowości w granicach tego pasma. Oprócz bardzo ciekawej architektury i wyjątkowego klimatu tego niewielkiego podkarpackiego miasteczka zachwyci Muzeum Historyczne, w którym znajduje się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Zgromadzony tam zbiór ponad 600 prac artysty jest największy na świecie. Bilet wstępu kosztuje niecałe 20 PLN.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi to kolejne miejsce szczególnie warte zobaczenia. Świątynia pochodzi z XVIII w. i została wybudowana w stylu bojkowskim. Ten styl architektoniczny jest charakterystyczny wyłącznie dla obszaru Karpat. Cerkiew robi niesamowite wrażenie, ponieważ drewno, z którego ją zbudowano, jest niemal czarne.

A może połoniny jesienią?

sanok-skansen

Beskidy Wschodnie to enklawa dla poszukujących relaksu z dala od ludzi, idealne miejsce na trekking, wyprawę rowerową, ciszę, spokój i zachwycanie się przyrodą.

Zobacz nasze wyjazdy:

W gorach Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy