Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Suwalszczyzna - gdzie jechać i co warto zobaczyć?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
suwalszczyzna

Suwalszczyzna to balans pomiędzy krajobrazami mazurskimi a bieszczadzkimi. Jej mocne strony to krystaliczne powietrze, kameralna atmosfera i nieustanne poczucie więzi z przyrodą. Choć często niedoceniana ma do zaoferowania mnóstwo perełek ze świata natury i kultury. Do największych jej atrakcji należą chociażby najgłębsze polskie jezioro Hańcza, parki narodowe i krajobrazowe oraz monumentalne mosty w Stańczykach.

Suwalszczyzna, kraina wciąż niedoceniona

Suwalszczyzna to przyrodnicza perełka na mapie Polski, która pod względem turystycznym często jest niedoceniana. Kiedy zajrzymy do danych geograficznych, dowiemy się, że leży na terenach północno-wschodniej Polski.

To część województwa podlaskiego na północ od Biebrzy. W rzeczywistości po dotarciu na miejsce okazuje się, że Suwalszczyzna przypomina połączenie Bieszczad z urokiem mazurskich jezior. Jest jednak bardziej kameralna, sielska i spokojna. Bliskość natury i wszechobecna zieleń sprzyjają ekologicznemu trybowi życia, relaksowi i ucieczce od wielkomiejskiego pędu.

jezioro-wigry

A może Suwalszczyzna na rowerze?

Słynne jeziora na Suwalszczyźnie - Hańcza i Wigry

Baśniowa Suwalszczyzna to przede wszystkim doliny, jeziora i góry. Wszystko skupione w bliskiej odległości, dzięki czemu każdy może szybko znaleźć tutaj coś dla siebie. Do głównych atrakcji regionu należą jeziora Hańcza i Wigry.

Hańcza słynie z tego, że jest najgłębszym polskim jeziorem. Miejsce największego zagłębienia ma 108,5 m, mimo to brzegi akwenu są bezpieczne i przyjazne (płycizny zajmują nawet do 50 m). To jezioro rynnowe, a uroku dodają mu porozrzucane na brzegach głazy narzutowe. Latem Hańcza wprost prosi się o kąpiele, jest bowiem jeziorem o pierwszej klasie czystości.

Wigry ma wysokie brzegi, które porastają gęste lasy iglaste. Linia brzegowa jeziora to istny raj dla zwierząt. W większości jest ona zupełnie dzika i niezmieniona przez człowieka. Będąc w tej okolicy, warto skorzystać z atrakcji, jaką jest spływ Czarną Hańczą.

czarna-hancza-1

W tym roku wreszcie wypoczynek nad Bałtykiem?

Ma on swój początek właśnie na jeziorze Wigry i kończy się na Kanale Augustowskim.

Do zachodniego, południowego i wschodniego brzegu jeziora Wigry dochodzi Puszcza Augustowska. To kolejne cenne dla turystów miejsce. Leśny kompleks liczy aż 160 ha i prowadzą przez niego szlaki piesze, rowerowe oraz kajakowe.

Niebywałą atrakcją Suwalszczyzny jest Wigierski Park Narodowy. To symbol krystalicznie czystego powietrza i niezmąconych wód. Każdy krok na tym obszarze wprawia w zachwyt. Przyroda majestuje tu swoją doskonałość, a człowiek nabiera pokory i dystansu.

wigierski-park-narodowy

Dolina Rospudy - kajaki w ekologicznym otoczeniu

Dolina Rospudy, czyli zielone płuca Polski, zyskała rozgłos za sprawą protestów ekologów. Sprzymierzeńcy świata natury walczyli o ten cenny teren, ponieważ jest miejscem zamieszkania wielu gatunków ptaków, owadów i zwierząt. Sama Rospuda jest rzeką. To idealne miejsce na spływ kajakowy lub rodzinny piknik.

Nad brzegiem Rospudy obok Jałówki i jeziora Jałowego mieści się Uroczysko Święte Miejsce, drewniana kapliczka upamiętniająca cmentarz cerkwi wzniesionej około 1514 r. W miejscu tym mieszkańcy odbywali obrzędy przypominające prawosławne święto Jordana - modlili się, jedli rytualny posiłek, odbywali kąpiele w Jałówce, składali pod krzyżami ofiary (pieniądze bądź żywność) oraz zawiązywali na nich dekoracyjne ręczniki.

Kanał Augustowski i Mosty w Stańczykach

Kolejnymi ważnymi przystankami są Kanał Augustowski i Mosty w Stańczykach. Kanał ma 101 km długości, a większa jego część znajduje się po polskiej stronie. Jedną z bardziej atrakcyjnych jest śluza Przewięź.

stanczyki-most

Jeżeli chodzi o mosty w Stańczykach, zaskakujący jest fakt, że to miejsce nie zyskało dotąd słusznego zainteresowania wśród turystów. To jedne z największych mostów w naszym kraju. “Wiadukty północy” pochodzą z lat 1917-1918 i były trasą linii kolejowej.

Ich konstrukcja przywodzi na myśl rzymskie akwedukty, gdyż wysmukłe filary mostów są miejscem styku klasycznych łukowych przęseł. Najlepsze wrażenie robią, gdy znajdziemy się u ich podstawy, tuż przy urokliwej rzece Błędziance. Podobną pozostałością są nieco mniejsze wiadukty kolejowe w pobliskich Kiepojciach.

Masz ochotę na rejs na Mazurach na koniec sezonu?

Jezioro Stańczyki

Przebywając w Stańczykach, warto zwrócić uwagę na otoczenie. Jest to bowiem jeden z najbardziej malowniczych zakątków pogranicza Mazur Garbatych i Suwalszczyzny. Okolica sprzyja wypoczynkowi na polu namiotowym i przy kąpielisku nad jeziorem Stańczyki.

Z tym akwenem wiąże się rzadkie i ciekawe zjawisko. Podczas gwałtownej burzy 31 maja 1926 r. jezioro nagle zniknęło, a na jego miejscu pojawiła się gruba warstwa szlamu. Po krótkim czasie od tego zjawiska doszło do eksplozji. Pojawił się słup wody z wielkimi bryłami ziemi oraz błota i wzbił się w powietrze. Taflę jeziora pokryła warstwa ziemi, która utrzymywała się przez 2 miesiące.

Źródła naukowe donoszą, że był to wybuch gazu błotnego. Jego źródłem mogła być butwiejąca przez setki lat roślinność, a wybuch wywołało niskie ciśnienie powietrza.

Skarby Suwalszczyzny

wigry-1

Suwalszczyzna jest atrakcyjna nie tylko dla tych, którzy liczą na zew natury, jej zabytki i historyczne budowle zadowolą także miłośników perełek kultury. Jednym z takich miejsc jest Pałac Paca w Dowspudzie. Sądząc po tym, co się z niego zachowało, czyli dostojnie wznoszącego się pośród parkowych drzew portyku, łatwo orzec, że dawniej musiał tu stać naprawdę imponujący pałac.

Suwalszczyzna jest spokojna, cicha i bardzo zróżnicowana. Obfituje w miejsca idealne do samotnych wędrówek jak np. Wisząca dolina Gaciska lub Głazowisko Bachanowo (znajdziemy tu blisko 10 tys. różnych głazów o obwodzie sięgającym do 8 m).

Są też obszary sprzyjające rodzinnym wypadom - Dolina Rospudy czy linie brzegowe jeziora Hańcza. Możemy być też pewni, że poza skarbami świata natury czekają tutaj na nas smaczki kultury i architektury.

Zobacz wyjazdy z Travelduck:

Polska Nad jeziorem Z rodzina

Proponowane wyjazdy