Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Azja: dlaczego warto spędzić tam aktywnie urlop? Najpiękniejsze miejsca, pomysły na ciekawe spędzanie czasu

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 8 min 0
azja-dlaczego-warto-tam-jechac

Azja zachwyca różnorodnością krajobrazów, kultur, zabytków oraz potraw. Podróż do Azji zawsze jest intensywnym doznaniem, a jeśli chcesz zobaczyć i przeżyć jeszcze więcej, zdecyduj się na aktywny urlop. Możliwości naprawdę jest sporo - wędrówka po dżungli w Laosie albo wspinaczka na japoński wulkan to tylko niektóre z nich.

Azja od zachodu, czyli Bliski Wschód. Izrael i Jordania idealne na trekking

jordania-wielblady

Jeśli marzysz o trekkingu w ciepłym kraju, zastanów się nad wyprawą do Izraela i Jordanii. Jednym z ciekawszych pomysłów na aktywny wypoczynek jest trekking po pustyni Negew. Wędrówkę możesz zacząć od lotniska Ovda. Kieruj się na Ejlat położony nad Morzem Czerwonym. Przygotuj się jednak na to, że będzie to niezbyt łatwy i trwający kilka dni trekking.

pustynia-negew

Jeśli jesteś osobą początkującą, a mimo to marzy Ci się trekking w tamtych okolicach, możesz wybrać trasę z Ejlatu na górę Zefahot. Startujesz z okolic Rezerwatu Rafy Koralowej, a po drodze masz okazję do podziwiania zatoki Akaba.

Innym świetnym miejscem na trekking jest Czerwony Kanion w Izraelu. Będąc w tym miejscu, koniecznie przejdź Timma Park. Jeśli masz taką możliwość, zarezerwuj na to 2 dni.

jordania-petra

W Jordanii koniecznie przejdź wąwozem As-sik i zobacz starożytne miasto Petra wykute w skale. Jeśli lubisz intensywne doznania, a do tego kochasz prędkość, wybierz się na rajd jeepami po pustyni Wadi Rum. Zaskakuje jej różowo-czerwony kolor. Pustynia przypomina dzięki temu powierzchnię Marsa (to właśnie tam kręcono film ”Marsjanin”).

Chcesz zobaczyć Jordanię?

Kazachstan: aktywne podróżowanie po krainie dzikiego piękna

Jeśli potrzebujesz oderwać się od cywilizacji, wybierz się do Kazachstanu. Będzie okazja do wędrówek trasami wytyczonymi wśród dzikiej przyrody. Jedną z propozycji jest wycieczka do północnej części Tienszanu, czyli gór Ałatau Zailijski. Odwiedź też Kanion Szaryński, nazywany kazachskim Grand Kanionem, a także zawędruj nad jeziora Kolsai o czystej, lazurowej wodzie.

kazachstan-tien-szan

Niedaleko kanionu położony jest również “podwodny las”. Drzewa są częściowo zanurzone w wodzie jeziora Kajyngdy. W tym miejscu możesz również nurkować. Miejsce jest dość popularne wśród miłośników podwodnych krajobrazów.

Podczas wycieczki do Kazachstanu warto też zdecydować się na zwiedzenie Parku Narodowego Ałtynemel, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczysz tam “Białe Góry” (czyli Góry Aktau) oraz śpiewającą wydmę, długą na niemal 3 km i wysoką aż na 120 m.

Aktywna wyprawa po Kazachstanie?

Kirgistan: druga część przygody wśród dzikiej przyrody

“Azjatycka Szwajcaria” - tak bywa określany Kirgistan. Tak jak w przypadku Kazachstanu, tak i w Kirgistanie można wybrać się na trekking po Tienszan. W Kirgistanie jednak celem wędrówki będą Góry Niebiańskie.

Będąc w tamtym rejonie, koniecznie musisz zobaczyć górskie jezioro Issyk-Kul. To drugie co do wielkości górskie jezioro na świecie. Można się w nim bez obaw kąpać, co latem może być świetnym zakończeniem męczącej wędrówki.

issyk-kul-kirgistan

Jeśli masz ochotę na większe wyzwanie i chcesz zdobyć pierwszy w swoim życiu siedmiotysięcznik, w Kirgistanie czeka na ciebie Szczyt Lenina. Jest najłatwiej dostępnym siedmiotysięcznikiem na świecie, chociaż nie oznacza to, że wspinaczka będzie lekkim spacerem. Wręcz przeciwnie, dlatego przed próbą zdobycia tego szczytu, zbuduj najpierw kondycję i koniecznie zaopatrz się w potrzebny sprzęt trekkingowy.

Kirgistan to także świetne miejsce na wyprawy rowerowe. Najatrakcyjniejsze szlaki są położone w pobliżu chińskiej i kazachskiej granicy. Jeśli zdecydujesz się na taką wyprawę, możesz podziwiać po drodze nie tylko jezioro Issyk-Kul, ale także dolinę Ałtyn Arszan. Część trasy wytyczona została przez malownicze pasma zielonych pastwisk.

kirgistan-jezioro

Inny atrakcyjny szlak rowerowy wiedzie w stronę gór Tienszan. Wycieczkę rozpocznij w miasteczku Koczkor, skąd udaj się do jeziora Song Kol. Potem kieruj się do doliny Naryn i przełęcz Tosor. Po drodze zobaczysz nie tylko tradycyjne wioski kirgiskie, ale również przez większą część trasy będziesz podziwiać imponujące szczyty Gór Niebiańskich.

Może Kirgistan: trekking masywem Tienszan?

Dalej na wschód, czyli wyprawa w Himalaje

Po spojrzeniu na mapę i przeniesieniu wzroku na wschód od byłych republik radzieckich spojrzenie bez wątpienia przyciągną Himalaje. Wyprawa w Himalaje to marzenie wielu miłośników gór i aktywnego podróżowania. Wbrew pozorom dostanie się w to miejsce jest o wiele łatwiejsze niż można przypuszczać.

annapurna-himalaje

Jeżeli chcesz uprawiać trekking w Himalajach, koniecznie wybierz trasę wokół Annapurny. Będzie ona wymagać pewnego wysiłku, który z pewnością zrekompensują widoki ze szlaku. Do tego niemal podczas całej wędrówki będzie towarzyszyć ci Annapurna - będziesz ją widzieć właściwie na każdym fragmencie trasy.

Uwaga: szlak wokół Annapurny możesz wykorzystać również jako trasę do wyprawy rowerowej. Pamiętaj jednak, że pokonanie tej ścieżki na rowerze może sprawiać trudność początkującym osobom.

Inny popularny szlak trekkingowy w Nepalu to trasa z Lukli na Everest Base Camp (Everest Base Camp trek), szczyt wznoszący się na wysokości 5334 m n.p.m. Na tę wyprawę musisz zarezerwować ok. 2 tygodni.

everest-base-camp

Aklimatyzację odbędziesz na Namche Bazaar (3340 m n.p.m.). Większość osób decydując się na taką przygodę, za cel obiera sobie jednak znajdujący się nieopodal B.C. szczyt Kala Pattar (5545 m n.p.m.). Podobno widok z niego jest o wiele lepszy niż z osławionego B.C.

Pamiętaj, że trekking w Himalajach wymaga odpowiedniego sprzętu. Podstawa to ciepła bluza polarowa, kurtka typu hardshell, buty do trekkingu z profilowaną podeszwą, rękawice, ciepła czapka i kije trekkingowe.

W gotowości na trekking w Himalajach?

Indie: aktywny wypoczynek w ojczyźnie Bollywood

Kolejnym celem wyprawy do Azji mogą być Indie. Osoby aktywne mogą postawić na trekking. Warto połączyć wędrówkę po wzniesieniach ze zdobywaniem licznych w Indiach fortec i świątyń, dzięki temu nie tylko intensywnie spędzisz czas, ale również poznasz lepiej kulturę i historię tego egzotycznego kraju. Możesz też wybrać się w indyjskie Himalaje. Odwiedź wtedy koniecznie Dharamsala, miasto, w którym mocno dba się o ekologię.

taj-mahal-indie

Będąc w Indiach, warto zwiedzić stolicę kraju, New Delhi. Zobaczysz nie tylko monumentalny Taj Mahal, ale będziesz mieć też okazję zawędrowania do Czerwonego Fortu, czyli kompleksu budowli fortecznych i pałacowych. Obejrzenie ich wszystkich może zająć nawet cały dzień.

Jeśli poszukujesz mocniejszych wrażeń, udaj się do Arambolu, położonego tuż za Słodkim Jeziorem. Tam znajdziesz ścieżkę prowadzącą w głąb dżungli. Jeśli wybierzesz turystyczną odmianę szlaku, po drodze możesz spotkać zaklinaczy węży, którzy będą chcieli zaprezentować swoje umiejętności.

arambol-indie

Na końcu ścieżki znajdziesz zimową siedzibę “baby”, mędrca, którego odwiedzali często The Beatles, a któremu obecnie ludzie przynoszą różne podarunki, głównie jedzenie i leki. Dzielnica Arambol to mekka adeptów jogi, ośrodek medytacji oraz terapii alternatywnych.

Indie to ojczyzna jogi. Nawet jeśli nie uprawiasz jej regularnie, klimat i atmosfera kraju mogą zachęcić do spróbowania nowej formy ruchu. Jeśli znasz podstawowe asany i jesteś w stanie samodzielnie poprowadzić swoją praktykę, wybierz spokojne, zaciszne miejsce. Jeśli nie, na miejscu z pewnością znajdziesz instruktorów, którzy pomogą w rozpoczęciu przygody z tą aktywnością.

Marzysz o wycieczce do Indii?

Laos, czyli azjatycki raj bez tłumu turystów

O ile Tajlandia przyciąga mnóstwo turystów, o tyle sąsiadujący z nią Laos odwiedza znacznie mniej osób. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd do tego kraju i zależy Ci na aktywnym spędzeniu czas, możesz wybrać się na trekking do obszaru chronionego Nam Ha, gdzie będziesz wędrować po laotańskiej dżungli.

laos-dzungla

Dobrym miejscem na rozpoczęcie wyprawy jest wieś Ban Namlue, położona niedaleko Luang Namtha. Wzniesienia, które trzeba będzie pokonać, są początkowo bardzo łagodne - różnica w wysokości wynosi ok. 400 m, dlatego jest to trasa idealna nawet dla osób początkujących.

Szlak prowadzi w kierunku wsi Ban Namgoy, zamieszkanej przez przedstawicieli grupy etnicznej Lantaen. Na miejscu można kupić rękodzieła wykonane przez tamtejsze kobiety.

Przygotuj się na to, że dalsza trasa położona jest wzdłuż gęstych pnączy i starych, wysokich drzew. Będziesz iść wzdłuż rzeki. Wiążą się z tym też ekstremalne doznania - na niektóre punkty widokowe wejdziesz po drabinkach zawieszonych na skałach lub drzewach.

laos-atrakcje

Jeśli lubisz pływać kajakiem, w Laosie wybierz się koniecznie na spływ po rzece Nam Song. Później możesz pojechać nad znajdującą się niedaleko lagunę Tham Phou Kham. Tam z kolei weźmiesz udział w eksploracji jaskini Tham.

Spędzisz 18 dni w podróży po Laosie i Wietnamie?

Kambodża: zobacz słynny Angkor Wat

Jeśli wybierasz się do Kambodży, musisz odwiedzić największy kompleks świątynny na całym świecie: Angkor, który zajmuje powierzchnię 400 km².

Możesz wybierać między dwoma głównymi trasami w Angkor. Jedna liczy 17, druga 24 km. Dobrym pomysłem może być wypożyczenie roweru.

angkor-kambodza

Zacznij od zwiedzenia głównej atrakcji kompleksu, czyli świątyni Angkor Wat. Sama świątynia zajmuje 20 hektarów. Jeśli jesteś cierpliwą osobą i nie przeszkadzają Ci tłumy turystów, wejdź po schodach na szczyt Angkor Wat, skąd rozciąga się niesamowity widok.

Zwiedzając kompleks, zajrzyj jeszcze do świątyń Bajon, Preah Khan i Ta Promh. Ta ostatnia określana jest jako “świątynia Tomb Raidera”, ponieważ na jej terenie nakręcono słynny film o Larze Croft, w którą wcieliła się Angelina Jolie.

angkor-swiatynia

Oprócz kompleksu świątynnego w Kambodży możesz np. popłynąć na Koh Rong. To wyspa, na którą dotrzesz wynajętą łódką lub motorówką. Koniecznie wybierz się tam na spacer po plaży już po zachodzie słońca, zobaczysz świecący, fosforyzujący na zielono plankton.

A może Kambodża i Laos w trakcie jednego wyjazdu?

Tajlandia to nie tylko rajskie plaże

Być może Tajlandia kojarzy się głównie z rajskimi plażami i drinkami w kokosie. Jeśli jednak marzysz o aktywnym wypoczynku w tym kraju, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem ciekawego zajęcia.

tailandia-plaze

Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów aktywności jest nurkowanie. W tym celu możesz udać się do Koh Bon, Koh Tachai, Surin Islands czy Richelieu Rock. Ostatnia propozycja cieszy się największym zainteresowaniem osób nurkujących ze względu na możliwość zobaczenia wraku statku Boonsung.

manty-nurkowanie

Niezależnie jednak od tego, gdzie dokładnie będziesz nurkować, zobaczysz żółwie, manty i płaszczki, a nawet rekiny leopardzie. Twój wzrok przyciągną też z pewnością koralowe ogrody i fantazyjne formacje skalne.

Uwaga: jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nurkowaniem, wybierz się do Khao Lak. Przy okazji stawiania pierwszych kroków w podwodnym świecie zobaczysz piękne wapienne góry Parku Khao Sok.

Tajlandia może być dobrym kierunkiem podróży także, jeśli chcesz spróbować trekkingu w tropikalnych warunkach. Kieruj się do Chiang Mai położonego na północy Tajlandii. Szlak prowadzi przez dżunglę, a w trakcie wyprawy możesz podziwiać bogatą faunę i florę tych terenów.

dzungla-tailandia

Jedziesz z nami do Tajlandii?

Wietnam: wielokulturowy kraj z oryginalną kuchnią

Jeśli wybierasz się do Azji Południowo-Wschodniej, koniecznie odwiedź Wietnam. Będąc na północy tego kraju, jedź do stolicy, czyli Hanoi. Po części ulic możesz swobodnie spacerować, są wyłączone z ruchu motorowego, dzięki czemu nie musisz się spieszyć i możesz przyjrzeć się lokalnej architekturze.

nha-ke-bang-wietnam

Zainteresować może Cię również wycieczka do Nha-Ke-Bang - na tym terenie znajduje się wiele wietnamskich jaskiń dostępnych dla turystów. Część z nich trzeba podziwiać z pokładu łódki. Większość można jednak eksplorować pieszo. Ułatwiają to specjalne, drewniane platformy.

Warto zajrzeć także do kompleksu My Son (nazywanego przez Wietnamczyków “mini Angkorem”) oraz odwiedzić miasto Hue, w którym znajdują się kompleks pałacowy, cytadela i grobowce. Na zwiedzenie obiektu zarezerwuj cały dzień.

Wietnam odwiedzają nie tylko zwolennicy aktywnego wypoczynku. Coraz częściej ten kraj jest wybierany także jako cel tzw. gastroturystyki. Dla wielu kuchnia wietnamska to kwintesencja kuchni azjatyckiej.

wietnam-co-zjesc

Sajgonki, zupa pho, wołowina po wietnamsku, smażone pierożki czy bagietka banh-mi - to tylko niektóre przysmaki, które w Wietnamie smakują jak nigdzie indziej na świecie. Zaskakujące połączenia składników i przypraw przyciągają fanów odkrywania smaków z całego świata.

wietnam-kuchnia-jedzenie

Dasz się skusić na kulinarną wyprawę do Wietnamu?

Filipiny: raj dla miłośników nurkowania

Jeśli nad trekking i wyprawy rowerowe przekładasz nurkowanie, pływanie rekreacyjne i surfing, to najodpowiedniejszym kierunkiem będą dla ciebie Filipiny. Kraj słynie z bujnej, zielonej roślinności, bajkowych lagun i przejrzystych zatok.

oslob-plaza-filipiny

Na pierwszą wyprawę pod wodę w tej części planety wybierz się koniecznie do miejscowości Oslob na Filipinach. Zobaczysz nie tylko rafy koralowe, ale będziesz mieć okazję do nurkowania z… rekinami wielorybimi. Nie masz się jednak czego obawiać - są przyjazne człowiekowi.

Na nurkowanie warto wybrać się też do Pescador czy Portu Barton - warunkom do podwodnej aktywności sprzyjają okoliczne wysepki.

nurkowanie-tailandia

Na Filipinach możesz również spróbować innych aktywności. We wspomnianym Port Barton można na przykład zjechać długą na 750 m tyrolką, co będzie niesamowitym przeżyciem nie tylko dla fanów widoków z lotu ptaka.

Filipiny - podobnie zresztą jak Wietnam i Tajlandia - są częstym celem wypraw kitesurfingowych. Umożliwiają to duże, liczne plaże i stosunkowo płytka woda przy brzegu. Dodatkowo wiatry w tym rejonie są stabilne, dlatego ten region Azji to ulubione miejsce miłośników wielu sportów wodnych.

kitesurfing-azja

Jeśli jesteś amatorem ekstremalnych wrażeń, z pewnością spodoba Ci się również canyoneering. Będziesz skakać do wody z dość dużej wysokości (nawet do 15 m), oczywiście pod czujnym okiem instruktorów. Jednym z miejsc, gdzie możesz spróbować takiej aktywności, są filipińskie wodospady Kawasan.

kawasan-filipiny-wodospady

Japonia, czyli kraj tętniących życiem miast

Ostatnią propozycją wycieczki do Azji jest wyjazd do Japonii. To kraj o niesamowicie bogatej kulturze i historii.

tokio-japonia

Aktywny wypoczynek w Japonii polega głównie na eksploracji najbardziej charakterystycznych miast. Pierwsze na liście jest oczywiście Tokio, jednak warto odwiedzić także Osakę, Kioto czy słynną wyspę Miyajima, na której znajduje się Wielka Brama Tori. Będąc w Japonii, możesz również na własne oczy zobaczyć miasto, na które została zrzucona bomba atomowa - mowa oczywiście o Hiroshimie.

hiroshima-japonia

Jeśli liczysz na coś innego niż wędrówka po egzotycznych dzielnicach i parkach pełnych świątyń, możesz wybrać się na wyspę Honsiu i spróbować zdobyć szczyt Fudżi, czyli najbardziej rozpoznawalnego wulkanu na świecie. Mierzy 2776 m n.p.m. Fudżi oraz świątynie znajdujące się u podnóża wulkanu zostały wpisane na listę UNESCO.

Dróg na szczyt Fudżi jest sporo. Od tego jaki szlak wybierzesz, zależy, w którym mieście zaczniesz wędrówkę. Możesz np. przemierzyć szlak Yoshida, Subashiri, Gotemba lub Fujinomyia. Najdłużej (7-10 godzin) będziesz wchodzić na szczyt trasą Gotemba. W przypadku reszty zajmie to od 4 do maksymalnie 7 godzin.

mount-fuji-japonia

Z trekkingiem na Fudżi poradzisz sobie nawet, jeżeli jesteś osobą początkującą, jednak dla wygody zaopatrz się w sprzęt trekkingowy, a do tego w wygodne buty trekkingowe.

Japonię możesz też przemierzać na rowerze. Do wypraw na jednośladzie najlepiej nadają się Osaka, Kioto, ale także niedoceniany mocno półwysep Noto, położony w środkowej części wyspy Honsiu. Trasy rowerowe na półwyspie wiodą przez tereny zalesione, ale nie musisz bać się nudy - rzeźba terenu jest mocno urozmaicona, a dodatkową atrakcją jest widok na Morze Japońskie.

kioto-japonia-rowerowa-wyprawa

Podróż do Japonii to jedno z Twoich marzeń? Zrealizuj je!

Lecąc do Azji, możesz odpoczywać na rajskich plażach i huśtać się na ogromnych huśtawkach umiejscowionych w różnych punktach widokowych.

Jeśli jednak zależy Ci na aktywnym odpoczynku i jak najlepszym poznaniu krajów na tym kontynencie, to postaw na piesze wędrówki, rowerowe wycieczki oraz trekkingi po egzotycznych miejscach. Wspomnienia z takiej wyprawy zostaną z Tobą na zawsze.

Gdzie chcesz pojechać z Travelduck?

Proponowane wyjazdy