To nie Wielki Mur w Chinach jest widoczny z kosmosu, a Wielka Rafa Koralowa w Australii. Wciąż tak jest, mimo że straciła ona aż połowę swojej koralowej objętości. Czy proces ten da się załagodzić? Czy bezpowrotnie stracimy to unikalne i tak istotne dla Ziemi środowisko?

Wielka Rafa Koralowa w Australii
Zmiany klimatyczne to niezaprzeczalny fakt. Niedowiarkom pokażcie Wielką Rafę Koralową, która od ostatnich 30 lat zmalała o ok. 50%.

Wrażliwe na wahania temperatur, zmiany światła oraz jakość i ilość składników odżywczych korale wszystkich rozmiarów wybarwiają się, redukują i całkiem zanikają, zarówno na mniejszych, jak i na większych głębokościach. Zestresowane korale stają się ekstremalnie przeczulone na zaburzenia warunków w ich otoczeniu.

A może do Australii na kitesurfing?
Mapa Wielkiej Rafy Koralowej przeraża
Wymieranie dotyka najbardziej korali o kształtach gałęzi oraz okrągłych, tych przypominających blat stołu. W latach 2016-17 miała miejsce najgorsza sytuacja w związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Spowodowało to wręcz falę masowego wybielania korali, nie tylko na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej.
Podobnie było w jej południowej części na początku 2020 r. Fale upałów to koszmar dla korali. Jakie działania podejmą naukowcy? Trzeba zrobić to natychmiast.

Australia: informacje praktyczne i ciekawostki. Jak przygotować się do wyjazdu?
Chcesz pojechać do Australii lub Nowej Zelandii z travelduck.pl?