Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wielka Rafa Koralowa umiera

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 1 min 0
rafa-w-australii

To nie Wielki Mur w Chinach jest widoczny z kosmosu, a Wielka Rafa Koralowa w Australii. Wciąż tak jest, mimo że straciła ona aż połowę swojej koralowej objętości. Czy proces ten da się załagodzić? Czy bezpowrotnie stracimy to unikalne i tak istotne dla Ziemi środowisko?

wielka-rafa-koralowa

Wielka Rafa Koralowa w Australii

Zmiany klimatyczne to niezaprzeczalny fakt. Niedowiarkom pokażcie Wielką Rafę Koralową, która od ostatnich 30 lat zmalała o ok. 50%.

atrakcje-australii

Wrażliwe na wahania temperatur, zmiany światła oraz jakość i ilość składników odżywczych korale wszystkich rozmiarów wybarwiają się, redukują i całkiem zanikają, zarówno na mniejszych, jak i na większych głębokościach. Zestresowane korale stają się ekstremalnie przeczulone na zaburzenia warunków w ich otoczeniu.

wielka-rafa

A może do Australii na kitesurfing?

Mapa Wielkiej Rafy Koralowej przeraża

Wymieranie dotyka najbardziej korali o kształtach gałęzi oraz okrągłych, tych przypominających blat stołu. W latach 2016-17 miała miejsce najgorsza sytuacja w związku z bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Spowodowało to wręcz falę masowego wybielania korali, nie tylko na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej.

Podobnie było w jej południowej części na początku 2020 r. Fale upałów to koszmar dla korali. Jakie działania podejmą naukowcy? Trzeba zrobić to natychmiast.

nurkowanie-w-australii

Australia: informacje praktyczne i ciekawostki. Jak przygotować się do wyjazdu?

Chcesz pojechać do Australii lub Nowej Zelandii z travelduck.pl?

News

Proponowane wyjazdy