Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Ciekawostki o Kazachstanie. Co robić na wakacjach w Kazachstanie?

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 3 min 0
atrakcje-kazachstanu

Kazachstan, jako jedno z państw Azji Środkowej, kojarzone jest wyłącznie z nieposkromioną naturą. I chociaż w niektórych regionach Republiki Kazachstańskiej doświadczymy tej dzikości, kraj zapewni moc atrakcji. Barwna Astana i godzina pod powierzchnią jeziora to nie wszystkie atrakcje Kazachstanu.

Kazachstan - co warto wiedzieć

Kazachstan to kraj leżący częściowo w Europie Wschodniej i częściowo w Azji Środkowej, powstały w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z takimi krajami, jak: Rosja, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Chiny. Brak dostępu do morza Kazachstan rekompensuje sobie dostępem do jednego z największych jezior, zwanego Morzem Kaspijskim.

morze-kaspijskie

Spróbujesz swoich sił podczas wędrówki po Kazachstanie?

Waluta w Kazachstanie

Obecnie obowiązującą walutą w Kazachstanie jest tenge kazachskie (KZT). 1 tenge można podzielić na 100 tiynów.

Jeszcze przed wyjazdem do Kazachstanu zaleca się wymienienie polskiej waluty na kazachską. Zwolennicy płacenia kartą, chociaż mają taką możliwość w większych miastach, powinni mieć w portfelu kilka banknotów.

Czym jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

Język w Kazachstanie

Językiem urzędowym w Kazachstanie jest język kazachski. Prawie wszyscy mieszkańcy Republiki Kazachstanu posługują się również językiem rosyjskim. Jeżeli nie znasz tego języka, warto przed wyjazdem poznać chociaż kilka zwrotów ułatwiających wymianę informacji. Sam język angielski w Kazachstanie będzie niepraktyczny. Niewiele osób w tym kraju mówi biegle po angielsku, nawet w punktach informacji turystycznej.

Religia w Kazachstanie

Kazachstan to państwo wielowyznaniowe, z przeważającą ilością wyznawców islamu. Drugą co do wielkości religią jest chrześcijaństwo. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy wyznawcy są bardzo tolerancyjni i przyjaźnie nastawieni do turystów z całego świata.

pogoda-w-kazachstanie

Pogoda w Kazachstanie

Jeżeli planujesz wycieczkę do Kazachstanu, wybierz cieplejsze miesiące - od maja do września. W tym okresie pogoda na terenie całego kraju sprzyja wzmożonej aktywności fizycznej i zwiedzaniu. Jesień w Kazachstanie jest chłodna, a zima potrafi być surowa. Poza sezonem możesz trafić na naprawdę niskie temperatury, szczególnie w styczniu i lutym. Opady deszczu mogą nasilić się w czerwcu i lipcu.

Trekking w Kazachstanie

Trekking w Kazachstanie stanowi jedną z atrakcji turystycznych, z których chętnie korzystają ludzie przybywający z różnych stron świata. Jedna z tras trekkingowych w Kazachstanie wiedzie od lodowiska Medeu, przez Dolinę Lewego Talgaru oraz Przełęcz Turystów, aż do Wielkiego Jeziora Ałmatyńskiego.

almaty-kazachstan

Wycieczka trekkingowa w wymagających warunkach i trudniejszym do pokonania terenie trwa kilka dni. Znajdując się w okolicy jeziora, należy pamiętać, że leży ono w strefie przygranicznej, blisko granicy z Kirgistanem. Dlatego nietrudno spotkać na ścieżce kazachskiego pogranicznika.

Inna trasa trekkingowa wiedzie po górach Ałatau Zailijski. Chętni udając się na szlak, za cel podróży mogą wyznaczyć sobie Pik Sowietów, skąd rozpościerają się widoki na jezioro Big Almaty Lake i Tienszan. W trakcie wyprawy trekkingowej można zobaczyć m.in. Park Narodowy Ałtyn-Emel, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wędrując po Kazachstanie, warto też pomaszerować przez Narodowy Park Kolsai, aby zobaczyć jeziora Kolsai, oddalone od siebie o kilka km. Przed trekkingiem warto zadbać o sprzęt trekkingowy, w tym kijki trekkingowe i buty trekkingowe z odpowiednią podeszwą.

trekking-w-kazachstanie

A może wycieczka trekkingowo-rowerowa po Kazachstanie?

Nurkowanie w Kazachstanie

Wielbiciele nurkowania w Kazachstanie znajdą swoją bezpieczną przystań. Mowa o jeziorze Kaindy (Kajyngdy), znajdującym się w południowo-wschodniej części kraju, w górach Küngej Ałatau. Ze względu na niską temperaturę wody nurkowanie w jeziorze Kaindy jest możliwe tylko i wyłącznie z użyciem odpowiedniego sprzętu do nurkowania.

Kazachstan - snowboard i stoki narciarskie

Kazachstan to idealne miejsce dla fanów długich zjazdów - na desce lub nartach. A to za sprawą wielu ośrodków narciarskich zlokalizowanych na terytorium państwa. Jednym z głównych ośrodków jest Shymbulak u podnóża pasma górskiego Tienszan. Zawodowcy prowadzeni przez przewodników mogą udać się w region Big Almaty Lake.

Jak się przygotować do wyjazdu na narty?

sporty-zimowe-w-kazachstanie

Kazachskie trasy rowerowe

Przemieszczanie się rowerem po Kazachstanie nie zdziwi nikogo. Trekking rowerowy to chętnie uprawiany rodzaj sportu w tym państwie Azji Środkowej. Myśląc o takiej formie aktywności, należy być jednak przygotowanym na różne nawierzchnie: od asfaltowych po zupełnie polne.

Ponadto rowerzystów będących w Kazachstanie pierwszy raz może zaskoczyć liczba dróg, stale rozwidlających się i prowadzących na wszystkie strony świata.

Chcesz poznać Kazachstan w 18 dni?

Najważniejsze atrakcje Astany - dzień w stolicy Kazachstanu

Kazachstan wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do aktywnego wypoczynku. Państwo oferuje również miłośnikom city breaków dobrze wykorzystany czas. Będąc w kraju, nie można pominąć kazachskiej stolicy, Astany.

astana-kazachstan

Podczas pobytu w Astanie warto zobaczyć m.in.:

  • Bulwar Nurzhol,
  • siedzibę KazMunaiGas,
  • jeden z największych meczetów Azji Centralnej - Nur Astana,
  • Nowy Pałac Prezydencki Ak Orda,
  • Pałac Pokoju i Pojednania.

Jeżeli aktywność to Twoje drugie imię, koniecznie musisz wybrać się do Kazachstanu. Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej to tam znajdziesz coś dla siebie. A bliskość natury będzie jedynie plusem w pełnej przygód podróży!

Gdzie pojechać z travelduck.pl?

Proponowane wyjazdy