Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czarnogóra. Aktywne wakacje w Europie

Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Przeczytasz w 3 min 0
czarnogora-trekking

Czarnogóra to jedno z najmłodszych i najmniejszych państw w Europie. Choć powierzchniowo nieduże, może pochwalić się całą gamą atrakcji, które przyciągają fanów aktywnych wakacji. Warto poznać ten klejnot na mapie Bałkanów, póki nie został opanowany przez tłumy turystów. Przystępne ceny w Czarnogórze i genialna pogoda sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten kierunek urlopowy.

Maleńka Czarnogóra nazywana jest często “perłą Bałkanów”. Dlaczego? Na ten tytuł zasłużyła sobie nie tylko przepiękną architekturą łączącą wpływy katolickiego Zachodu i prawosławnego Wschodu, malowniczą zatoką Adriatyku, bogatą historią, zapierającymi dech górami, ale i szeroką paletą wakacyjnych aktywności.

kotor-czarnogora

Montenegro to kraj nie tylko dla preferujących błogie wylegiwanie się na plaży. Ci którzy lubią spędzać czas wolny bardziej imprezowo, liczne atrakcje znajdą w stolicy.

Osoby, które nie lubią ani opalania nad morzem, ani tańców do rana także mają w czym wybierać. W odstępie zaledwie kilkuset kilometrów są morze, fiord, jezioro, kanion i niebotyczne góry (w końcu nazwa Czarnogóra nie wzięła się znikąd). Przyjemny, śródziemnomorsko-kontynentalny klimat zachęca do podjęcia aktywności, zarówno nad wodą, jak i w górach. Przedstawiamy kilka propozycji, co robić w Czarnogórze.

Co smakuje najlepiej w Czarnogórze? Off road!

Najlepszy rafting na Bałkanach

most-nad-rzeka-tara-czarnogora

Wiele krajów na Bałkanach chwali się ciekawymi miejscami na rafting. Jednak tylko Czarnogóra może poszczycić się rzeką idealną na tę formę spływu. Nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną znajduje się Kanion Rzeki Tary. Wpisane na listę UNESCO naturalne arcydzieło jest najgłębszym i najbardziej malowniczym kanionem w Europie. Ma około 80 km długości i ponad 1300 m głębokości.

Głębszy od niego jest tylko amerykański Wielki Kanion. Rafting po Tarze w niczym nie przypomina banalnego spływu po chorwackiej Cetinie czy serbskim Ibarze. To żywioł, nieokiełznana energia i warunki, które nawet u zaprawionych w raftingu osób powodują przyspieszenie akcji serca.

tara-rafting-czarnogora

Nierzadko Kanion Tary nazywany bywa “Łzą Europy”.  Niejedną łzę, czy to ze strachu czy ze wzruszenia, może otrzeć każdy, kto odważy się spłynąć rwącą Tarą. Dzika, praktycznie dziewicza przyroda, ponad 20 rzecznych progów, klify, skaliste przełamania i wodospady podniosą poziom adrenaliny zarówno początkującym, jak i doświadczonym amatorom raftingu.

Dasz się porwać do Czarnogóry na wyprawę 4x4?

Miejsca z bałkańskiego kraju idealne na kajaki

Dzielone między Albanię i Czarnogórę Jezioro Szkoderskie przyciąga nie tylko miłośników podglądania ptactwa. “Europejskie ptasie lotnisko”, jak mówią o nim ornitolodzy, to także świetne miejsce na wycieczkę łódką, kajakiem lub pontonem. Największy śródlądowy akwen Półwyspu Bałkańskiego to prawie 500 km² powierzchni do przepłynięcia.

Przebijanie się kajakiem przez gęsto porośniętą roślinnością toń i obserwowanie egzotycznych ptaków (bywają tu nawet pelikany) to atrakcja, której długo się nie zapomina. Kajakarze na miejsce spływu często wybierają także wspomniany już Kanion Tary. Mniej popularną, ale lubianą w kajakarskim środowisku czarnogórską rzeką jest Cijevna.

Płynie niedaleko Podgoricy, dlatego często tutaj spływają osoby zakwaterowane w stolicy. Pełna jazów, wąskich, krótkich przejść, syfonów i jaskiń trasa liczy sobie (po czarnogórskiej stronie) 33 km. Spływając nią w stronę Jeziora Szkoderskiego, natrafia się na zapierający dech w piersiach wodospad, nazywany czarnogórską Niagarą.

Trekking - jedna z największych atrakcji Czarnogóry

Posępne, ale piękne, praktycznie nietknięte cywilizacją czarnogórskie góry mają ogromny trekkingowy potencjał. Durmitor, Biogradska Gora i Góry Przeklęte to pasma, które warto przemierzyć pieszo lub rowerem. Trasy nie są bardzo wymagające. Raczej łagodne, z licznymi płaskimi fragmentami wiodą w dużej mierze przez przepiękne bukowe lasy.

jezioro-czarne2-czarnogora

Czytaj także: Najpiękniejsze szlaki trekkingowe w Europie

Szlakom uroku dodają także niewielkie jeziorka rozsiane między lasami. Infrastruktura turystyczna w czarnogórskich górach dopiero się rozwija, ale plusem jest fakt, że wszędzie można spać pod namiotem. W bardziej popularnych miejscach znaleźć można drewniane domki/szałasy, które można wynająć za niewygórowaną cenę.

kotor-czarnogora-4

Za najładniejsze widokowo góry w Montenegro uważa się pasmo Durmitor (Góry Dynarskie), które przyciąga zarówno młodych, jak i starszych amatorów trekkingu.

A może rowerowa wycieczka do Albanii i na wyspę Korfu?

Nurkowanie w Czarnogórze

Ulcinj to czarnogórskie miasto znane z ciekawych miejsc do nurkowania. Fauna i flora oraz dno nie odbiegają od innych adriatyckich miejscowości, ale największą podwodną atrakcją są tam wraki i jaskinie. Można eksplorować statki zatopione podczas I i II wojny światowej. Wody w okolicy miasta Bar słyną z kolei z podwodnych jaskiń, których zwiedzanie jest nie lada frajdą.

jezioro-czarne-czarnogora

Urlop spędzony w Czarnogórze na pewno nie będzie czasem nudy. Nie będzie także przepłacony. Choć walutą Czarnogóry jest euro, to ceny zbliżone są do polskich. Wystarczy przyjechać na dwa tygodnie, by spróbować aktywności zarówno w wodzie, pod wodą, nad wodą, jak i w górach. W międzyczasie można zwiedzić liczne zabytki, skosztować pysznego jedzenia, wina i trochę się poopalać.

Przejrzyj wyjazdy na travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy