Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Pomysły na aktywne wakacje z dziećmi. Co robić w czasie rodzinnych urlopów?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 7 min 0

Wakacje z dziećmi są udane pod warunkiem, że dzieci się nie nudzą. W Europie jest wiele kurortów z aquaparkami i innymi atrakcjami dla rodzin. W Grecji, Bułgarii, Hiszpanii można również zwiedzać lub spędzać aktywnie czas np. na trekkingu. Przedstawiamy kilka pomysłów na niezapomniane rodzinne wycieczki, wraz z informacjami praktycznymi, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podróżnych.

Rodzinne wakacje

Wakacje z dziećmi to wyzwanie organizacyjnie znacznie trudniejsze niż podróż ze znajomymi albo tylko we dwoje. Dla rodziców wyjazd z dzieckiem za granicę to szereg komplikacji związanych z formalnościami, jak również konieczność spakowania ekwipunku na każdą okazję.

Wakacje za granicą z dzieckiem to przygoda dla całej rodziny. Wczasy za granicą z dziećmi są coraz łatwiejsze dzięki profesjonalnym biurom podróży, coraz lepszej siatce połączeń także z lokalnych lotnisk i wyborowi hoteli, które przygotowują specjalne oferty umożliwiające satysfakcjonujące wakacje z dziećmi za granicą.

Samotny rodzic na wakacjach z dzieckiem za granicą

Wyjazd za granicę z dzieckiem oznacza trudności logistyczne, a w przypadku samotnych rodziców może być problematyczny, jeśli drugi rodzic ma prawa rodzicielskie.

W niektórych krajach niezbędna jest poświadczona notarialnie zgoda rodzica, który nie będzie obecny w danej podróży. Również do wyrobienia paszportu niezbędne są podpisy obydwojga rodziców lub przedstawienie wyroku sądu, jeśli jedno z rodziców ma odebraną władzę.

Notarialnie poświadczona zgoda rodzica lub rodziców na odbycie podróży przez dziecko, dotyczy także sytuacji, gdy dzieci podróżują na wakacje np. z dziadkami, innymi krewnymi czy osobą niespokrewnioną.

Natomiast wyrobienie dowodu osobistego dla osoby nieletniej leży w gestii jednego rodzica, podobnie jak podróże w obrębie strefy Schengen.

W przypadku trudności formalnych dla samotnego rodzica możliwe są wakacje w kraju lub wakacje z dziećmi w Europie.

dziecko-na-wakacjach

Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę

Wybór destynacji podczas podróży z dzieckiem nastręcza więcej trudności niż w czasie podróży we dwoje lub dla grupy dorosłych. Wiąże się to z faktem, że dzieci nie zawsze dobrze znoszą przelot samolotem. Na pokładzie bywają również - choć nie zawsze rodzice ten fakt akceptują - uciążliwe dla współpasażerów. Dlatego dla rodzin z dziećmi sugeruje się wybór kierunków relatywnie nieodległych.

Każdy rodzic ma świadomość, jak męczące bywają dzieci, gdy się nudzą, a więc nawet kilka godzin w samolocie może wymagać przygotowania pakietu zabawek, gier, książek, aby przelot dla wszystkich był przyjemnością, a nie smutną koniecznością.

Odpowiedź na pytanie, gdzie na wakacje z dziećmi za granicę, wymaga zweryfikowania przez rodziców swoich planów i uwzględnienia ograniczeń. W zależności od wieku i kondycji dzieci możliwe są aktywne wakacje, rodzinne wycieczki, wspinaczka dla dzieci, jazda konna dla dzieci, spływy kajakowe, a w okresie ferii sporty zimowe, jazda na nartach dla dzieci oraz snowboard.

Wiele osób ceni również wyprawy rowerowe. Ścieżki rowerowe umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się na dwóch kółkach całej rodzinie. Dobrze wybrana trasa rowerowa sprzyja również zwiedzaniu. Aktywne wakacje dla rodzin wymagają chęci wszystkich uczestników. Rodzice powinni wziąć pod uwagę swoje preferencje, ale uwzględnić również pasje i możliwości dzieci.

A co robić z dzieckiem w domu?

Gdzie na wakacje w Europie

Wakacje w Europie dzięki krótkim przelotom, wysokim standardom i bogatej bazie noclegowej, są idealnym pomysłem na wczasy za granicą z dziećmi czy rodzinne wycieczki.

Warto podkreślić rozróżnienie istotne w nomenklaturze turystycznej. Jako wczasy rozumiany jest wypoczynek stacjonarny. Wycieczka to podróż mająca na celu zwiedzanie, niekiedy z noclegami w jednym hotelu, czasem ze zmianami hoteli na trasie. Jest to wyjazd, który wymaga większego zaangażowania i aktywnego zwiedzania.

Osoby mające małe dzieci powinny rozważyć albo wycieczki dedykowane rodzinom z dziećmi, albo przełożyć ambitne plany zwiedzania na później. Wycieczki mają często tempo dość intensywne, aby pilot zdążył pokazać w krótkim czasie jak najwięcej atrakcji danego miejsca. Z tego względu dla najmłodszych może być to trudne, męczące, nudne i uciążliwe.

Zamiast klasycznych muzeów można postawić na atrakcje dla najmłodszych, np. parki rozrywki, miejsca związane z ulubionymi bohaterami bajek. Jednak i w takim przypadku należy ostrożnie dawkować przyjemność, ponieważ dzieci szybciej niż dorośli męczą się, mogą potrzebować przerw, posiłków itd.

Kierunki europejskie mają również zaletę w postaci większej stabilności gospodarczej i politycznej niż kraje np. Afryki północnej. Dodatkowym atutem jest zbliżona do rodzimej flora bakteryjna, a co za tym idzie mniej zatruć pokarmowych w Egipcie znanymi jako “zemsta faraona”. To istotne kryterium w przypadku podróży z dziećmi, które ze względu na mniejsze rozmiary szybciej mogą ulegać odwodnieniu i gorzej przechodzić choroby.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, zwykle w Europie możliwe są rozliczenia w ramach NFZ, a prywatni ubezpieczyciele chętniej oferują polisy i za niższe stawki. Kraje pozaeuropejskie są nierzadko postrzegane jako miejsca wyższego ryzyka, co rzutuje na wysokość składki ubezpieczeniowej i warianty pakietów. Na wakacjach za granicą z dziećmi nie można lekceważyć zdrowia swojego i najmłodszych.

Najczęściej wybierane kierunki europejskie, zarówno na aktywne wakacje dla rodzin, jak i na plażowanie, to Bułgaria, Grecja, Hiszpania. W okresie ferii wiele osób kieruje się w stronę polskich gór, ze względu na ograniczone możliwości wypoczynku w Europie. Temperatury są w większości rejonów zbyt niskie, aby można było plażować. Niezawodna w tej sytuacji pozostaje Hiszpania, gdzie na Costa del Sol nawet zimą świeci słońce. Wprawdzie nie będzie tam upału, ale dla spragnionych ciepła podczas polskiej zimy temperatury powinny być satysfakcjonująco wysokie.

Z Costa del Sol niedaleko jest do pięknej Malagi, a także w góry Sierra Nevada. Możliwe są więc dni, gdy zdobywane są stoki narciarskie, na przemian z dniami na słonecznej plaży, gdyż miejsca te dzieli ok. 50 km. Sprawdzonym miejscem na zimowy wypoczynek są również należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie, gdzie temperatury nigdy w ciągu roku nie spadają poniżej 20 stopni.

Wypróbuj Fuerteventurę!

z-dziecmi

Hiszpania z dzieckiem

Możliwości wypoczynku, jak i aktywnych wakacji dla rodzin w Hiszpanii są ogromne. Wybrzeża, m.in. Costa Brava i Costa Dorada blisko Barcelony, Costa Blanca przy Alicante, Costa Almeria, Costa Tropical, Costa del Sol, czy też z drugiej strony Gibraltaru - sąsiadujące z Portugalią Costa de la Luz, dają niesamowite możliwości zarówno jeśli chodzi o zwiedzanie, jak i wypoczynek.

Planując rodzinne wakacje w Hiszpanii, warto uwzględnić różnice między rejonami. Na Costa de la Luz, czyli na wybrzeżu, które oblewa ocean, temperatury wody będą najniższe, niższa może być także temperatura powietrza. Podobnie niskich temperatur wody można spodziewać się również na Wyspach Kanaryjskich, gdyż ogromny akwen Oceanu Atlantyckiego pozostaje chłodniejszy, niż morza śródlądowe.

Poznaj wyspę Lanzarotę.

Costa de La Luz i Costa del Sol to rejony spokojniejsze, z mniejszymi miejscowościami, mniej rozrywkowe, mniej gwarne, mniej tłoczne niż Costa Blanca albo Costa Brava. Miejsca te za to oferują hotele z rozległymi kompleksami i pięknymi ogrodami, których trudno szukać wśród miejskich, wysokich hoteli w kurortach na Costa Blanca czy Costa Bravie. W przypadku tych wybrzeży niewątpliwy atut stanowi bliskość Barcelony, która jest celem podróży zarówno wielbicieli sztuki i kultury Katalonii, jak i tych, którzy są fanami piłki nożnej. Kultowy stadion FC Barcelony to jeden z głównych celów podróży w ten rejon.

Na hiszpańskich wybrzeżach znajdziemy także szereg aqua parków, które są niezwykłym źródłem rozrywki dla całej rodziny. Warto tu wymienić WaterWorld w Lloret de Mar na Costa Brava. W Benidorm na Costa Blanca czeka na najmłodszych niesamowita Aqualandia. A to tylko ułamek atrakcji, jakie oferuje rodzinom z dziećmi Hiszpania.

Podróże do Hiszpanii nie wymagają wiz ani paszportów, ale każdy, także nieletni uczestnik wyjazdu, zobowiązany jest do posiadania ważnego dowodu osobistego. Jeśli podróż na Wyspy Kanaryjskie wiąże się z rejsem między wyspami, co jest coraz częściej spotykaną formą wypoczynku, wymagany jest również paszport przy zaokrętowaniu. Dotyczy to statków-wycieczkowców, które są pływającymi hotelami. Paszporty nie są wymagane podczas jednodniowych czy kilkugodzinnych rejsów katamaranami.

A jeśli szukasz azylu w Polsce bez tłumów...

Bułgaria na wakacje z dziećmi

Ze względu na geograficzną i kulturową bliskość Bułgaria to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Starszemu pokoleniu przez lata Bułgaria kojarzyła się z wczasami doby PRL, gdy świat nie stał jeszcze przed Polakami otworem. Te konotacje odchodzą do lamusa.

Choć nadal architektonicznie wiele hoteli przywodzi na myśl czasy socrealizmu, co szczególnie dotyczy starszych obiektów, widać również unowocześnienie Bułgarii, atrakcyjne aquaparki, rozbudowaną infrastrukturę, poprawę jakości świadczonych usług. Do tego przepiękne perełki architektoniczne, jak Nessebar, niezwykle ciepłe Morze Czarne i piaszczyste plaże - i już mamy przepis na idealne wakacje z rodziną.

Bułgarska turystyka koncentruje się wokół dwóch ośrodków, Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków. Dodatkowym plusem dla rodzin z dziećmi jest bardzo mała odległość od lotnisk w Burgas i Warnie, która słynie z pięknego delfinarium.

Przeloty obsługiwane są zarówno przez linie czarterowe, jak i przez tanich przewoźników. Oprócz bazy hotelowej można korzystać z bogatej oferty apartamentów do wynajęcia. Ceny są zbliżone do polskich, co na tle droższej strefy euro sytuuje Bułgarię bardzo korzystnie. Również lokalna kuchnia podoba się Polakom.

W Bułgarii nie dotkną nas także zbyt wysokie temperatury, co jest kolejną korzyścią podczas wypoczynku z dziećmi, które nie powinny być narażone na upały i zbyt ostre słońce, nawet w wakacje.

z-malym-dzieckiem

Grecja na wakacje z dziećmi

Wczasy z dziećmi w Grecji to również jedna z najchętniej wybieranych opcji. Greckie wyspy oraz kontynent kuszą różnorodnością. Najpopularniejsze są największe i najbardziej rozwinięte komercyjnie wyspy Kreta i Rodos. Rodziny z dziećmi równie chętnie decydują się na wypoczynek także na mniejszych wyspach, jak Zakynthos znany z tajemniczej Zatoki Wraku. Kos kusi piaszczystymi plażami, Korfu pięknym ukształtowaniem terenu i możliwością zwiedzania pobliskiej Albanii.

Oprócz pięknych plaż Grecja oferuje świetną kuchnię, choć nie znajdziemy tu znanej w Polsce ryby po grecku. Są za to wyśmienite sałatki, potrawy z baraniny, smaczne miody, a dla rodziców mocne ouzo - anyżowa grecka wódka, regenerująca po żeglowaniu po wodach Grecji i nie tylko.

Hotele w Grecji mają bardzo różnorodną ofertę. Znajdziemy tu zarówno niewielkie hotele miejskie typu “bed and breakfast”, jak i rozbudowane resorty z wyżywieniem all inclusive, bogatą ofertą animacji i atrakcji dla całej rodziny, z aquaparkami, boiskami i interesującą infrastrukturą. Dla spragnionych nocnego życia są hotele blisko centrów miast i dogodna komunikacja, zarówno publiczna, jak i taksówki czy auta i skutery, które można wypożyczyć. Popularne jest również zwiedzanie za pomocą wynajmowanych pojazdów, czy to samochodów, rowerów bądź quadów.

Jeśli szukamy ciekawych miejsc na wakacje za granicą, Grecja niewątpliwie znajdzie się w czołówce. Na każdej z wysp, jak i na kontynencie, są światowej sławy pozostałości kultury greckiej, minojskiej, kreteńskiej, z wpływami m.in. tureckimi co nadaje dodatkowy egzotyczny posmak każdej greckiej wyprawie.

Lazurowe morze, błękitne niebo i imponujące ruiny historycznych budowli, mityczny labirynt, czyli pałac w Knossos na Krecie, rodyjska Dolina Motyli czy niesamowite wschody słońca na Thassos to tylko ułamek tego, co trzeba w Grecji koniecznie zobaczyć.

A może z dziećmi do Wietnamu lub rodzinnie do Japonii?

Trekking, spływy kajakowe, wspinaczka dla dzieci

Nie wszyscy są zwolennikami przysłowiowego smażenia na plaży. Dla dzieci może ono być niezdrowe, prowadzić do udarów cieplnych, oparzeń słonecznych, a w przyszłości do rozwoju nowotworów skóry.

Interesującą alternatywą mogą być: trekking, jazda konna dla dzieci, wyprawy rowerowe, spływy kajakowe albo wspinaczka dla dzieci. Rodzic nie powinien zapuszczać się w trudniejsze tereny bez przygotowania siebie i dziecka do zwiększonego wysiłku fizycznego. Nieodzowne jest również zadbanie o odpowiednią garderobę, obuwie i akcesoria rowerowe, trekkingowe lub wspinaczkowe.

Z dzieckiem najbezpieczniej będzie poruszać się po ścieżkach rowerowych. W Europie siatka tras rowerowych pozwala dotrzeć do atrakcyjnych zabytków i pięknych plaż. Niezbędne jest uwzględnienie kondycji dziecka, którego wytrzymałość odbiega od możliwości dorosłego. Wyprawy rowerowe tylko wtedy usatysfakcjonują, gdy dla wszystkich będą bezpieczne.

Spływy kajakowe czy jazda konna dla dzieci powinny odbywać się w kontrolowanych warunkach pod okiem doświadczonych instruktorów. Obecność osoby odpowiedzialnej za młodego człowieka jest nieodzowna również podczas jazdy na nartach dla dzieci czy też dla tych, którzy wybiorą snowboard.

aktywne-dziecko

Zimowe ferie z dziećmi

Wyjazdy na ferie mogą być bardziej skomplikowanym wyzwaniem ze względu na ograniczenia związane z pogodą. W miejsca, gdzie sezon zimowy nie jest łaskawy, poza latem nie ma również przelotów. Pozostają więc sprawdzone lokalizacje, jak góry w Polsce, zimą szczególnie urokliwe, albo w Europie.

Letnie wakacje za granicą z dziećmi można spędzić w ciepłych krajach, podczas gdy zimą rodzinne wycieczki odbywają się w śnieżne i górskie rejony. Niektóre stoki narciarskie są przystosowane do umiejętności nawet młodych początkujących narciarzy. Należy jednak mierzyć siły na zamiary i nie szarżować. Każdego roku media donoszą o wypadkach lub tragediach na stokach. Niezależnie od tego, czy wybieramy narty biegowe czy zjazdowe, priorytetem dla rodzin musi być bezpieczeństwo.

Stoki w Polsce są relatywnie niskie i jeśli nie ma zagrożenia lawinowego, można z nich korzystać, delektując się śnieżną pogodą. Nigdy nie należy lekceważyć zaleceń służb. Niezbędne jest weryfikowanie bieżących prognoz. Ferie lub wakacje z dziećmi mają być przede wszystkim czasem wypoczynku, a nie wystawianiem się na niepotrzebne ryzyko dla udowodnienia sobie czy innym, że potrafimy zdobyć każdy szczyt.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na wielkie greckie wakacje, czy wybierzemy Hiszpanię z dziećmi, wakacje w Bułgarii z dzieckiem, a może polskie stoki, priorytetem dla każdego rodzica powinno być bezpieczeństwo i komfort młodego człowieka. Aktywne rodzinne wakacje będą udane, jeśli wyjazd z dzieckiem za granicę omówimy ze wszystkimi członkami rodziny oraz skorzystamy z sugestii profesjonalnych i doświadczonych doradców turystycznych.

A może z dziećmi na Mazury i nad Bałtyk?

Wyjedź z Travelduck:

Z dziecmi Z rodzina

Proponowane wyjazdy