Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Żeglarstwo - najciekawsze miejsca do żeglugi w Polsce

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 3
zamek-w-niedzicy

Żeglowanie to nie tylko pływanie jachtem. To również poznawanie historii i kultury danego regionu. Gdzie pływać w Polsce? Żagle na Mazurach, a może nad Bałtykiem? Podpowiadamy, gdzie znajdują się najlepsze wody do żeglugi w Polsce.

Polska dla żeglarzy - gdzie na żagle?

Żeglarstwo to nie tylko zwykłe pływanie statkiem, przemieszczanie się z punktu A do punktu B, recytowanie komend czy wypełnianie poleceń skipera. To przede wszystkim przygoda, która dla wielu osób stała się pasją, a nawet sposobem na życie.

Polskie szlaki żeglarskie od lat przyciągają miłośników jachtingu. W Polsce na żeglarzy czekają niepowtarzalne w skali światowej Wielkie Jeziora Mazurskie, wody okolic Soliny oraz spokój Zalewu Koronowskiego. Fanom wędkarstwa i wielbicielom dzikiej przyrody polecamy wyprawę na pojezierze Iławsko-Ostródzkie.

Żeglować w Polsce można również na Zalewie Wiślanym, jeziorach Drawsko, Żywieckim czy Lubie, a przede wszystkim warto wypłynąć na szerokie wody Bałtyku! Polskie wody odpowiednie są zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na pokładzie jachtu.

gdzie-na-zagle

Patenty żeglarskie

Polski Związek Żeglarski wydaje patenty żeglarskie, dzięki którym możemy pływać jachtem lub/i motorówką. Jakie otrzymujemy wtedy uprawnienia? Jakie są wymagania, aby otrzymać patent? Żeby prowadzić jacht motorowy po wodach śródlądowych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu (w porze dziennej) należy ubiegać się o patent sternika motorowodnego.

Można go otrzymać po ukończeniu 14. roku życia i zdaniu egzaminu na stopień Sternika Motorowodnego. Można również ubiegać się o Patent Motorowodny Sternik Morski oraz Patent Kapitan Motorowodny, który pozwala na prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych oraz morskich.

Aby móc pływać po morzu, trzeba posiadać patent motorowodnego Sternika Morskiego oraz odbyć co najmniej 1200 godzin żeglugi po wodach morskich.

Miejsca do żeglowania na Mazurach

Mazury to region nazywany krainą tysiąca jezior. Nic dziwnego: w północno-wschodniej Polsce znajduje się aż 486 km² samych jezior. Ponadto Mazury zapewniają turystom wiele atrakcji, a duża liczba wysp - odpowiednie miejsce do cumowania dla żeglarzy.

zeglarstwo-na-mazurach

Przedstawiamy najciekawsze miejsca do żeglowania w Polsce - żeglowanie na Mazurach:

 • mazurskie śluzy to kanały łączące jeziora lub/i miasta. Śluza Guzianka, Karwik i Przerwanki to trzy śluzy obecnie czynne na Mazurach. Są one niewątpliwie wielką atrakcją na Mazurach.
  - Śluza Guzianka znajduje się pomiędzy jeziorami Bełdany i Guzianka Mała. Stanowi wodne połączenie miasta Ruciane-Nida oraz jeziora Nidzkiego z pozostałą częścią szlaku. To trasa odpowiednia dla kajaków, jachtów, motorówek, a nawet dużych statków.
  - Śluza Karwik - szlak z jeziora Śniardwy do jeziora Roś.
  - Śluza Przerwanki - znajduje się na rzece Sapinie przy jeziorze Gołdopiwo, niedaleko Giżycka. To najmniej odwiedzana przez żeglarzy śluza, ponieważ na Sapinie nie wolno korzystać z silnika. Mimo wszystko warto przepłynąć się tym szlakiem.
 • Wyspy na Mazurach - polecamy wyprawę morską niedaleko wysp:
  - Upałty - największa wyspa położona na 67 hektarach powierzchni. Leży na jeziorze Mamry, niedaleko Mamerek. Znajdują się tu restauracja, leśniczówka oraz ruiny dawnych zabudowań, więc warto zatrzymać się na dłużej.
  - Czarci Ostrów na jeziorze Śniardwy. Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom, bo razem z pobliską wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po jeziorze.
 • Mazurskie jeziora - na żagle polecamy wybrać się m.in. na jezioro Gołdopiwo, Dobskie czy Tałty.

Mazury dla początkujących żeglarzy

Początkującym żeglarzom polecamy wybrać spokojne i niezatłoczone wody. Ważny jest również port, z którego można łatwo i bezpiecznie wypłynąć. Osobom rozpoczynającym przygodę z żeglarstwem polecamy port Sztynort, który jest wyjątkowo zaciszny i idealny do szkolenia się z pierwszych manewrów nie tylko na otwartej wodzie, ale i w porcie.

port-na-mazurach

Wady i zalety żeglowania nad Bałtykiem

Żeglowanie na Bałtyku nie należy do najłatwiejszych. Wody są burzliwe, a wiatry mocne, dlatego też wyprawy morskie nad polskie morze polecamy doświadczonym żeglarzom. Ponadto Bałtyk to morze wąskie, na którym występują zmienne kierunki wiatru oraz duże fale (od 2 do nawet 10 m).

Co więcej Morze Bałtyckie jest płytkie, co oznacza, że często występują na nim niebezpieczne mielizny, głównie przy ujściu rzek. Mimo wszystko rejsy na Bałtyku to wspaniała przygoda, do której oczywiście trzeba się przygotować.

Najciekawsze miejsca do żeglowania nad polskim morzem

Polskie morze oferuje wiele miejsc, z których można rozpoczynać rejsy morskie. Z Gdańska lub Gdyni możesz popłynąć do Władysławowa (ok. 4 dni), portu Kalmarsund (ok. 2 tygodnie), na Bornholm (2 tygodnie) czy na Gotlandię. Natomiast ze Świnoujścia w kilka dni dotrzesz do Dziwnowa, Sassnitz, Stralsund oraz Klintholm.

Wprawionym żeglarzom polecamy dłuższe wyprawy morskie np. Świnoujście - Kopenhaga czy Świnoujście - Warnemünde i Rostock. Oczywiście to tylko przykłady tras żeglarskich. Możliwych jest także 1000 innych tras, które zapewnią wiele atrakcji.

jaki-jacht

Najciekawsze miejsca do żeglowania w Wielkopolsce

Wielkopolska to region z wieloma zbiornikami wodnymi, a co za tym idzie, pozwala na uprawianie żeglarstwa. Polecamy morskie podróże po takich akwenach, jak:

 • jezioro Kierskie - akwen w Wielkopolsce (niedaleko Poznania) o powierzchni 300 ha; znany w kraju ośrodek sportów wodnych,
 • jezioro Powidzkie - największe (zajmujące ponad 1000 ha) jezioro w województwie wielkopolskim; zaletą akwenu jest cisza oraz czysta woda, a największe bazy żeglarskie można znaleźć w Powidzu i Przybrodzinie,
 • jezioro Dominickie - położone w Przemęckim Parku Krajobrazowym; w okolicy działa szkoła żeglarska,
 • jezioro Dolskie na Pojezierzu Leszczyńskim; charakteryzuje się prostą, niezalesioną linią brzegową oraz silnymi zachodnimi i południowo-zachodnimi wiatrami.

Polecamy wybrać się na żagle w okolice zalewu Szałe, nazywanego też Pokrzywnickim, Jeziora Kaliszańskiego oraz Sarcze.

Najciekawsze miejsca do żeglowania w Małopolsce

Jeżeli myślisz, że na południu polski nie ma miejsc do żeglugi, bardzo się mylisz. Podpowiemy, gdzie można wybrać się na jacht, pływając po wodach w województwie małopolskim. Koniecznie udaj się w podróż po takich zbiornikach, jak:

 • Jezioro Czorsztyńskie - zbiornik wodny na Dunajcu w Kotlinie Nowotarskiej z 11 km² powierzchni do żeglowania. Na Jeziorze Czorsztyńskim znajduje się m.in. przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego, gdzie można wyczarterować jacht na godziny, pół dnia lub cały dzień.

jezioro-czorsztynskie

 • Jezioro Rożnowskie - powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. Ma powierzchnię 16 km². Wody są spokojne, dlatego polecamy ten zbiornik wodny początkującym żeglarzom.
 • Jezioro Żywieckie - jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na rzece Sole koło Żywca. Ma powierzchnię 10 km².

Ceny wypożyczenia jachtu

Na południu polski wypożyczymy jacht na cały dzień za ok. 150 PLN.

Do wyboru są jachty: Puck, Lubań, Sigma, Orion i Tango 720. Natomiast na północy kraju wynajmiemy jacht za ok. 300 PLN.

Bezpieczeństwo na żaglach - co ze sobą zabrać?

Apteczka to obowiązkowe wyposażenie jachtu. Warto mieć ze sobą: maść rozgrzewającą na stłuczenia, środki przeciwbólowe, na ukąszenia, gorączkę oraz na problemy żołądkowo-jelitowe, bandaże i gazę opatrunkową.

W sytuacjach kryzysowych mogą przydać się również oczywiście telefon z dobrą baterią, ładowarką i powerbankiem oraz odpowiednie numery telefonów, aby z łatwością móc poinformować o zdarzeniu, gwizdek do wezwania pomocy, gdy w pobliżu są inne jachty, nóż składany oraz folia termoizolacyjna.

baltyk-na-zagle

Polska to kraj przyjazny dla wszystkich miłośników sportów wodnych, a w szczególności dla żeglarzy. Znajdziesz tutaj akweny wodne o mocnych falach, jak np. Morze Bałtyckie, Mazury dla każdego czy łagodne wody odpowiednie dla osób początkujących.

Zobacz wyjazdy żeglarskie na travelduck.pl:

Nad jeziorem Nad morzem Zeglarstwo Rejsy

Proponowane wyjazdy