Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Aktywne wakacje – spływ kajakowy kanałem Elbląskim

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Kanał Elbląski jest jedną z lepszych propozycji na kajakowy urlop. To miejsce wyjątkowe, dające mnóstwo możliwości dotyczących stopnia trudności i walorów przyrodniczych. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kanału – trochę faktów, najlepsze atrakcje i kilka przydatnych wskazówek dotyczących kajaków. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto pływać po Kanale Elbląskim?
 2. Jakie są szlaki na kanale Elbląskim?
 3. Co warto zobaczyć podczas spływu po Kanale Elbląskim?
 4. Co warto wiedzieć przed spływem kajakowym po Kanale Elbląskim?

Warunki do spływów kajakowych na kanale są sprzyjające przez cały rok, jednak większość osób decyduje się na tę formę aktywności w okresie wiosenno-letnim (od maja do końca września), wtedy też pływanie kajakiem na tych wodach jest najłatwiejsze i przyroda oczarowuje bujnością. Podziwianie flory i fauny z perspektywy kajaku – niemal na równi z lustrem wody – to niezapomniane przeżycie i ogromna frajda!

Kanał Elbląski – jedyny taki na świecie!

Kanał łączący dorzecze Drwęcy z Elblągiem i Zalewem Wiślanym zbudowano w latach 1844–1881 na potrzeby handlu. W momencie, gdy rozwinęła się kolej i zaczęły powstawać pierwsze samochody, stracił na wartości transportowej i stał się atrakcją turystyczną. W 1912 roku odbył się uroczysty rejs inaugurujący nową funkcję kanału.

Pierwszy spływ kajakowy - Sprawdź nasz poradnik dla początkujących

Koncepcja budowy Kanału Elbląskiego (Warmińskiego) pojawiła się na początku XIX w. Niestety główną przeszkodę stanowił różny poziom wód w okolicznych akwenach. Po wielu analizach okazało się, że budowa kanału jest możliwa i nie tylko znacznie usprawni transport towarów drogą wodną, ale również nie będzie zagrażać okolicznym mieszkańcom widmem suszy. A wszystko dzięki zaprojektowanym przez inżyniera Jacoba Steenke pochylniom i śluzom, które dodatkowo stały się bardzo unikalną atrakcją. 

Znajdujące się na odcinku łączącym jezioro Drwęckie i jezioro Druzno elbląskie pochylnie (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny) mimo poważnego wieku są sprawne i koniecznie trzeba obejrzeć mechanizm ich działania na własne oczy. Można to zrobić zarówno z poziomu wody, np. płynąc przez nie kajakiem, jak i z lądu. W pobliżu każdej znajdują się parkingi. Oprócz pochylni są również wspaniałe śluzy w Małej Rusi, Zielonej, Ostródzie i Miłomłynie. 

wyprawy-aktywne-splywy-kajakowe

Zdjęcie Marvin Meyer | Unsplash; Zdjęcie okładkowe: Filip Mroz | Unsplash

Na obszarze pochylni, których długość wynosi łącznie 10 km, różnica poziomu wody to aż 98 metrów. Dzięki wykorzystaniu siły opadającej na koło wody w ruch zostaje wprawiony misternie zaprojektowany system zębatych przekładni i stalowych lin. Linami po lądzie ciągnięta jest platforma poruszająca się na kołach po torach kolejowych. Platforma ta po przejechaniu odpowiedniego odcinka zanurza się w wodzie i wpływają na nią jachty, łódki, statki i kajaki. Wtedy po specjalnym ostrzeżeniu – alarmie – śluzą spuszczana jest woda.

Koncepcja oraz realizacja projektu hydrotechnicznego, noszącego nazwę Kanał Elbląski, stanowi unikat w skali świata. 1 sierpnia 1978 roku Kanał Elbląski został uznany jako dobro kultury narodowej oraz dziedzictwo cywilizacyjne. Jest też pomnikiem historii oraz jednym z siedmiu cudów Polski.

Dokładną historię powstania kanału wraz z interesującymi makietami i filmem można zobaczyć w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. 

Szlaki na kanale Elbląskim – główne atrakcje

System Kanału Elbląskiego to 3 rozgałęzienia spotykające się w Miłomłynie. Tam też został wyznaczony kilometr „0” zgodnie z żeglugowymi oznaczeniami. Miłomłyn to pewnego rodzaju wodne skrzyżowanie, na którym łączą się: Pojezierze Iławskie z Ostródą, Elblągiem i Zalewem Wiślanym.

Trzy kanały na Elbląskiej drodze wodnej

Mierzącą 151,7 km długości wraz z odnogami drogę wodną Kanału Elbląskiego tworzą 3 kanały: 

 • Elbląski (z jeziora Drwęckiego do jeziora Druzno);
 • Ostródzki (z Ostródy przez jezioro Pauzeńskie do jezior Szeląg Wielki i Mały);
 • Iławski (od Miłomłyna przez jezioro Karnickie i jezioro Dauby do jeziora Jeziorak). 

Po Kanale Elbląskim można pływać na różne sposoby, wybierając długość tras i czas trwania wycieczki. Najatrakcyjniejsze szlaki kajakarskie wiodą przez pochylnie – trudno się dziwić, to największa atrakcja tego terenu. Planując start trasy przy śluzach, trzeba brać pod uwagę godziny otwarcia. 

kajakiem-kanal-elblaski

Zdjęcie - Karl Hedin | Unsplash

Największe atrakcje – mosty, pochylnie, śluzy i jeszcze więcej

Szlaki wiodące korytem kanału są bardzo proste, ale trasy biegnące już przez jeziora będą wymagały nieco więcej umiejętności kajakarskich. Wśród atrakcji, jakich można oczekiwać w czasie pobytu nad Kanałem Elbląskim, warto wymienić:

 • najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak, które mierzy prawie 28 km. Na Jezioraku jest 16 wysp, warto zatrzymać się chociaż na jednej z nich np. na piknik. Jego zachodni brzeg jest bardzo dziki i dzięki temu dużo ciekawszy niż wschodni;
 • wiekowe betonowe mosty przerzucone przez Kanał Iławski;
 • Akwedukt Karnicki. Tak jest określany odcinek między Jeziorakiem i jeziorem Karnickim. Akwedukt ten to nic innego jak 3-metrowy nasyp, którym podzielono Jezioro Karnickie na dwie części, dzięki temu płynie się po nim 3 metry powyżej tafli;
 • przepływanie przez pochylnie i możliwość ich zwiedzania – odpłatnie i za darmo;
 • doświadczenie śluzowania – czyli otwierania śluzy. Szczególnie widowiskowa jest ta w Miłomłynie, gdzie różnica poziomów wody wynosi aż 2,5 metra;
 • Elbląska Amazonia – tak często określany jest Kanał Elbląski ze względu na wrażenie płynięcia zielonym tunelem utworzonym z koron rosnących na brzegach drzew;
 • Iława – gotycki kościół, secesyjna zabudowa;
 • przenoszenie kajaku przy jazie;
 • możliwość oglądania ptasich gniazd z bardzo bliskich odległości;
 • pałac neogotycki nad Jeziorem Karnickim;
 • Ostróda – zamek krzyżacki i gotycki kościół, nadbrzeże Jeziora Drwęckiego;
 • Elbląg: Wyspa Spichrzów, Stare Miasto, piękne gotyckie kościoły np. XIII-wieczna katedra św. Mikołaja, Brama Targowa, Centrum Sztuki Galeria EL, tereny stoczni;
 • rezerwat przyrody Jezioro Drużno na Żuławach Elbląskich;
 • muzeum Kanału Elbląskiego w Buczyńcu;
 • miasteczko relaksu w Pasłęku;
 • możliwość przejechania kilku odcinków podczas spływu kajakowego rowerem;
 • rejs statkiem po trawie;
 • bogata infrastruktura turystyczno-hotelowa, miejsca na camping, pola namiotowe.

Rezerwat Sosny Taborskiej

Na szczególną uwagę wśród atrakcji zlokalizowanych przy Kanale Elbląskim zasługuje Rezerwat Sosny Taborskiej niedaleko Ostródy. Dorastająca do 40 metrów wysokości sosna z lasów rosnących dookoła Taborza to idealny surowiec na maszty do okrętów, wykorzystywany dawniej przez szkutników. Posadzone tam przed wiekami strzeliste drzewa na szczęście nie zostały wycięte do cna i przerobione na części statków. Można podziwiać ich majestatyczne pnie, wysokie jak 11-piętrowy blok. Niektóre z okazów mają nawet 250 lat. W rezerwacie została utworzona ścieżka dydaktyczna, dzięki której można poznać ciekawą historię tych drzew.

wyprawy-kajakiem

Zdjęcie - Taryn Manning | Unsplash

Od taborskich sosen wszystko się zaczęło. Ich drewno było niemal tak cenne jak złoto, chciał go cały świat, ale problem tkwił w sposobie transportu. Zaczęto się zastanawiać nad rozwiązaniami, a w rezultacie powstał Kanał Elbląski, który ostatecznie przegrał z koleją, ale tylko pod względem handlowym.

Co warto wiedzieć przed spływem kajakowym po Kanale Elbląskim?

Kanał Elbląski to idealne miejsce dla początkujących, dla dzieci, ponieważ nie ma na nim żadnych naturalnych przeszkód. W większości to woda pozbawiona nurtu, a kanał ma stałą szerokość. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zbaczania i pływania odnogami kanału, które w większości są jeziorami. Tam trzeba już liczyć się z utrudnieniami spotykanymi w tradycyjnym kajakarstwie słodkowodnym.

Bezpieczeństwo to podstawa – o tym zawsze trzeba pamiętać. Osoby, które nie czują się pewnie w kajaku lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą rekreacji, z pewnością znajdą coś dla siebie wśród mnóstwa ofert profesjonalnych szkółek kajakarskich organizujących spływy, które są dostosowane do stopnia umiejętności uczestników. 

Świetnym miejscem na wycieczkę jest Miłomłyn. Co środę przez okres wakacji organizowane są tam grupowe spływy z przewodnikiem. Wiodą pętlą miłomłyńską, a ich czas trwania to około 1,5 h. Początek o godzinie 12:00 pod Przystanią na Wyspie. To idealny sposób na rozpoczęcie przygody z kajakami.

Nie śmieć, nie hałasuj – podróżuj odpowiedzialnie!

Wybierając się na kajaki na Kanał Elbląski i gdziekolwiek indziej, pamiętaj, żeby zachowywać się kulturalnie wobec ekosystemów wodnych. To, że możesz korzystać z ich uroków to ogromny przywilej, szanuj, nie śmieć, nie hałasuj, pozostawiaj miejsca pobytu w stanie nie gorszym od zastanego, przestrzegaj przepisów i obostrzeń mających znaczący wpływ na funkcjonowanie danego terenu i naturalnych habitatów zwierząt.

Jeżeli na spływ wyruszasz z czworonożnym przyjacielem, pamiętaj, żeby chodził na smyczy i nie zakłócał spokoju rodzimym gatunkom.

Zwiedzaj Polskę z wody, z wyjazdami TravelDuck.pl:

Polska Nad jeziorem

Proponowane wyjazdy