Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Aktywne wakacje. Poznaj najważniejsze szlaki turystyczne w Polsce

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Turystyka piesza w Polsce kojarzy się głównie z wyprawami górskimi i zdobywaniem szczytów. W rzeczywistości siecią szlaków turystycznych pokryty jest cały nasz kraj, a najciekawsze trasy to odcinki łączące kultowe atrakcje, miejsca historyczne, malownicze widoki i dawne obszary industrialne. Oto lista najważniejszych szlaków turystycznych pieszych (nizinnych i górskich) w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak przebiega szlak Orlich Gniazd?
 2. Dlaczego warto przemierzyć Główny Szlak Sudecki?
 3. Co można zobaczyć na Głównym Szlaku Świętokrzyskim?
 4. Jakie atrakcje oferuje Szlak Dolinek Jurajskich?
 5. Kraina Wygasłych Wulkanów – co to jest i gdzie się znajduje?
 6. Czym są i gdzie leżą Kolorowe Jeziorka?
 7. Jak spędzić aktywne wakacje w Pieninach?
 8. Jakie szlaki wybrać w Zakopanem?

Szlak Orlich Gniazd

Na liście najważniejszych nitek turystycznych w Polsce znajduje się Szlak Orlich Gniazd, który wiedzie do najciekawszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to trasa oznaczona kolorem czerwonym. Droga wije się na długości 163 km i przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. 

Na szlaku znajdują się orle gniazda – gotyckie, warowne budowle, osadzone na masywach skalnych – Olsztyn, Ostrężnik, Mirów, Morsko, Ogrodzieniec, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn i Ojców oraz odbudowane zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach. Wędrując po jego odcinkach, napotkasz także pałace w Złotym Potoku i Pilicy oraz liczne rezerwaty przyrody. Do najciekawszych należą rezerwaty olsztyńskie: Zielona Góra i Sokole Góry, rezerwaty Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń oraz Ojcowski Park Narodowy. Przemierzając Szlak Orlich Gniazd, zobaczysz też udostępnione i nieudostępnione jaskinie. Wśród tych otwartych dla turystów warto odwiedzić zwłaszcza Jaskinię Ciemną w Ojcowie i Jaskinię Głęboką w Podlesicach.

pieskowa-skala-szlak-gniazd-orlih

Pieskowa Skała - Zdjęcie Lukasz Grudzien | Unsplash

Trasa rozpoczyna się w centrum Częstochowy przy kościele św. Zygmunta, a kończy w pobliżu Wawelu w Krakowie. Droga jest bardzo urozmaicona z terenem skalistym i unikalnymi osobliwościami przyrodniczymi i historycznymi. 

Główny Szlak Sudecki

Kolejną naprawdę wartą odwiedzenia trasą jest Główny Szlak Sudecki (GSS). Ma czerwone oznaczenie i jest to drugi co do długości szlak w Polsce (po Głównym Szlaku Beskidzkim). W całości ma około 440 km, a jego przejście zajmuje łącznie ok. 100 h – trzeba więc liczyć co najmniej 2 tygodnie na pokonanie tego szlaku. Trasę można jednak podzielić na mniejsze etapy i dzięki temu zobaczyć przynajmniej niektóre z tamtejszych atrakcji. 

wielka-sowa

Wielka Sowa - Zdjęcie Lukasz Szmigiel | Unsplash

Najważniejsze atrakcje na trasie GSS to:

 • Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie – najwyższy wodospad w Karkonoszach i Sudetach;
 • Błędne Skały – skalny labirynt Gór Stołowych wyrzeźbiony w piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry;
 • Słonecznik – forma skalna położona w Karkonoszach na wysokości 1423 m n.p.m, składająca się ze spękanych granitowych ostańców. Wysokość ostańca wynosi 12 metrów;
 • Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach. Dzięki wybudowanej na jej szczycie kamiennej wieży widokowej Wielka Sowa jest jednym z najwspanialszych punktów widokowych w polskich górach.

Główny Szlak Świętokrzyski

Trasa ma 105 km długości. Rozpoczyna się w Gołoszycach, a kończy w Kuźniakach. Obejmuje najciekawsze miejsca w regionie, m.in. Świętokrzyski Park Narodowy. Na terenie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego znajduje się najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich Łysogóry z Łysicą należącą do Korony Gór Polskich. Największe atrakcje GSŚ to Góra Truskolaska, Wesołówka (z Jeleniowskim Parkiem Krajobrazowym) i Góra Jeleniowska (dawne miejsce kultu pogańskiego).

Szlak Dolinek Jurajskich

Kolejną propozycją jest Szlak Dolinek Jurajskich, który wije się po południowych rubieżach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa ma swój początek przy zamku Pieskowa Skała i podąża na południe, łącząc niemal wszystkie podkrakowskie dolinki, aż do stacji PKP w Chrzanowie. Nitka w sumie liczy 85,3 km, a najciekawsze punkty na jej rozciągłości to:

 • zamek Pieskowa Skała,
 • jaskinie i ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym,
 • mroczna i malownicza Dolina Kluczwody,
 • Dolina Bolechowicka z dwukaskadowym wodospadem.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Choć obecnie Polska nie kojarzy się z takimi miejscami, na jej terenie znajdują się setki wygasłych wulkanów. Najwięcej ich znajdziesz na Dolnym Śląsku, a dokładniej pomiędzy Jaworem i Jelenią Górą, w rejonie Gór i Pogórza Kaczawskiego. To właśnie tam rozciąga się Kraina Wygasłych Wulkanów, której szlak liczy 85 km. Najstarsze pozostałości – budujące Góry Kaczawskie – pochodzą sprzed 500 mln lat.

Ostrzyca

Ostrzyca - Zdjęcie Paweł Kuźniar | Wikipedia | CC BY-SA 3.0

Współcześnie większość wulkanów to wzniesienia, które wyglądem przypominają stożki wulkaniczne. Takim przykładem jest np. Ostrzyca – znana także jako „śląska Fudżijama”. Na szlaku Wygasłych Wulkanów szczególną uwagę przykuwają:

 • Wielkie Organy Wielisławskie – forma skalna stworzona z ryolitu o słupowatej strukturze;
 • Małe Organy Myśliborskie – bazaltowy nek (czop wulkanu) zlokalizowany w Parku Krajobrazowym Chełmy na wzgórzu Rataj;
 • Czartowska Skała – pomnik przyrody nieożywionej. Z jej szczytu widać panoramę Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich i pobliskich Karkonoszy.

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy

Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy to niewątpliwy „must be" każdego piechura przemierzającego polskie szlaki turystyczne. Jest to element Światowego Geoparku „Łuk Mużakowa", który znalazł się na Liście dziedzictwa UNESCO.

Na tym terenie znajduje się prawdziwa turystyczna perełka, czyli „Kolorowe Jeziorka”. Są to cztery stawy leżące u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Jeziorka są efektem działalności człowieka. Powstały w miejscu płytko położonych wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Gdy złoża się wyczerpały, miejsce opustoszało. Wtedy natura wzięła sprawy w swoje ręce – wyrobiska zapełniły się wodą, a związki chemiczne znajdujące się w skałach i glebie spowodowały, że nabrała ona barw. Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach:

 • Żółte Jeziorko (ok. 555 m n.p.m.),
 • Purpurowe Jeziorko (560 m n.p.m.),
 • Błękitne Jeziorko (znane też jako Szmaragdowe, Niebieskie lub Lazurowe – 635 m n.p.m.),
 • Zielone Jeziorko (ok. 730 m n.p.m.). 

Aby zobaczyć wszystkie jeziorka, trzeba pokonać trasę 3 km. Wędrówka zajmuje około 1,5 godziny. Droga nie jest trudna do pokonania, nie wymaga przygotowania kondycyjnego i można zabrać ze sobą dzieci. 

Droga Pienińska

Jeżeli interesują Cię najciekawsze szlaki trekkingowe w Polsce, weź pod uwagę piękny spacerowy trakt – bardzo popularną i malowniczą Drogę Pienińską. Ścieżka wiedzie przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy, prawym brzegiem Dunajca aż do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Trasa ma około 10 km długości i prowadzi do niej np. szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (2,5 h w jedną stronę). 

trzy-korony

Trzy Korony -Zdjęcie Mariusz Słoński | Unsplash

Zobaczysz tu zachwycające widoki na przełom Dunajca i spływające rzeką tratwy flisackie oraz pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę i Trzy Korony. Wyprawa nie wymaga przygotowania fizycznego ani kondycyjnego na wysokim poziomie.

Będąc w Pieninach, możesz też pokusić się o wejście np. na Sokolicę (747 m n.p.m.) – jeden z najpiękniejszych szczytów w tym regionie. Znajduje się tam charakterystyczna nieforemna sosna karłowata – element rozpoznawczy i symbol całych Pienin. Dojdziesz tam trasą niebieską ze Szczawnicy (ok. 1,5 h) lub zieloną z Krościenka. 

Widokowe szlaki w Tatrach

Przeglądając najważniejsze szlaki turystyczne w Polsce, nie sposób pominąć górskich nitek rozciągających się po Tatrach. W tym regionie znajduje się wiele ciekawych tras, ale najbardziej atrakcyjne szlaki w Tatrach to:

Orla Perć

Trasa przepiękna widokowo, ale bardzo trudna i niebezpieczna. Znajduje się w Tatrach Wysokich – rozpoczyna się na Przełęczy Zawrat i biegnie przez Kozi Wierch, Granaty do Przełęczy Krzyżne – i prowadzi do niej czerwony szlak. To najtrudniejszy szlak w Polsce.

orla-per-gdzie-na-trekking-w-polse

Orla Perć - Zdjęcie Krisztián Korhetz | Unsplash

Beskid

Szczyt leżący w głównej grani Tatr, pomiędzy Suchą Przełęczą a Przełęczą Liliowe. Jest bardzo łatwo dostępny z Kasprowego Wierchu. Najkrótsza droga do Beskidu prowadzi czerwonym szlakiem z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy i zajmuje ok. 1,4 h.

Rysy 

To najwyższy szczyt w Polsce. Masyw leży w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji, w Małopolsce i ma 3 wierzchołki (po polskiej stronie leży tylko jeden – północny). Wejście na Rysy wiedzie czerwonym szlakiem spod schroniska nad Morskim Okiem, przez Czarny Staw i Bulę pod Rysami. Czas przejścia to 3 godziny i 50 minut i jest to jedyny szlak na Rysy po polskiej stronie. Na tej trasie spotkasz fragmenty z łańcuchami, dużym nachyleniem terenu, miejscami zacienionymi i miejscowo zalegającym śniegiem. 

Sprawdź wyprawy po Polse na TravelDuk.pl:

Trekking Gdzie na trekking W gorach

Proponowane wyjazdy