Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Sri Lanka. Co robić na rajskiej wyspie? Aktywne wakacje

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 3 min 0
sri-lanka

Nazywana “Perłą Oceanu Indyjskiego” Sri Lanka to raj dla osób uprawiających sporty wodne. Krystaliczne wody oceanu, liczne gatunki zwierząt morskich oraz kolorowe rafy koralowe przyciągają miłośników nurkowania i snorkelingu z całego świata. Jednak Sri Lanka to nie tylko dobre warunki do pływania. Sprawdź, co jeszcze można robić na wyspie Cejlon. Atrakcji na Sri Lance jest naprawdę dużo!

Co zobaczyć na Sri Lance?

Nieopodal miasteczka Ratnapura znajduje się kopalnia szafirów. Sri Lanka słynie z wydobywania tego surowca. Lankijskie szafiry są unikalne pod względem kolorów i kształtów. Za drobną opłatą można wynająć przewodnika, który wskaże obszar wydobycia oraz dowiezie na miejsce. Kopalnie w większości przypadków są prowizoryczne jak na standardy europejskie, wręcz nie przystosowane do pracy górników.

Wejście do ciemnych, ciasnych szybów wiąże się z zastrzykiem adrenaliny. Po zejściu do szybu możemy obserwować pracę górników, którzy bez żadnych zabezpieczeń spędzają całe dnie w poszukiwaniu kamieni.

Po wydobyciu klejnoty trafiają do wyceny kupców, a następnie do jubilerów na całym świecie. Zejście do podziemi kopalni to zdecydowanie niezwykła przygoda.

Skusisz się na wycieczkę na Sri Lankę?

Sri Pada na trekking

Osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem na Sri Lance mogą wybrać się na wyprawę trekkingową na Adam’s Peak (Sri Pada).

adams-peak

Góra nie jest najwyższym szczytem na wyspie, jednak cieszy się dużą popularnością ze względów religijnych. Na szczycie znajduje się skalne zagłębienie, uznawane za święty znak z przeszłości, z którym utożsamia się wiele religii.

Wycieczki na Sri Pada są określano często jako pielgrzymki do świętego miejsca. Trekking na Adam’s Peak rozpoczyna się ok. godziny 2. nad ranem. Podczas podróży warto mieć przy sobie zapas wody. Droga na wzgórze jest stroma i wiedzie przez wąskie schody, które w okresie szczytu sezonu są bardzo zatłoczone. Widok wschodzącego słońca spowitego mgłą nad okolicznymi wzgórzami na długo zapisuje się w pamięci.

Safari w Yala National Park

Sri Lanka słynie z tropikalnej roślinności oraz licznych gatunków zwierząt, które często możemy spotkać jedynie na tej wyspie. Dlatego obowiązkowym punktem wycieczki na Sri Lankę jest safari w Yala National Park. Safari zazwyczaj rozpoczyna się wcześnie, ok. 6. rano. Podczas wyprawy z perspektywy jeepa da się bez problemu obserwować dzikie zwierzęta, w tym lamparty, bawoły błotne, krokodyle oraz jelenie.

zwierzeta-sri-lanki

Podczas postoju możemy natknąć się na urokliwe, choć przebiegłe makaki, które w mgnieniu oka mogą ukraść rzeczy znajdujące się w zasięgu ich wzroku.

Jak zorganizować wyprawę na safari? Sprawdzić kilka ofert, wybrać tę najatrakcyjniejszą i dotrzeć do punktu zbiórki. Yala National Park najlepiej eksplorować z kierowcą i przewodnikiem. Kilka godzin pośród dzikich zwierząt to niezapomniane przeżycie!

Chcesz poznać Cejlon i Indie Południowe podczas jednej podróży?

Rafting na Sri Lance

Jedną z wielu wodnych atrakcji Sri Lanki jest rafting. Rafting to nic innego jak spływ kajakowy lub pontonowy po jednej z lankijskich rzek. Przykładem są organizowane na różnych poziomach trudności spływy na rzece Kitulgali. Turyści w zależności od zaawansowania mogą wybrać spokojne odcinki rzeki lub rwiste potoki. Po spływie pozostaną wspomnienia, a poziom adrenaliny na pewno wzrośnie.

Wodne safari na Sri Lance

Jeśli rafting na Sri Lance to zbyt ekstremalna atrakcja, warto wybrać się na wodne safari po oceanie.

wodne-safari

Mirissa uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji płetwali błękitnych, które osiągają nawet 30 m. Przy odrobinie szczęścia podczas rejsu można również spotkać kaszaloty i delfiny. Wybór wodnego safari, jako jednej z atrakcji na Sri Lance, to świetna okazja na poznanie podwodnego świata.

Czy nurkowanie jest trudne?

Herbata ze Sri Lanki

Wyspa Cejlon słynie z najpiękniejszych pól herbacianych na świecie. Dlatego trzeba odwiedzić Nuwara Eliya. Spacer po malowniczych polach potrwa kilka godzin. Przy okazji można dowiedzieć się ciekawostek na temat uprawy herbaty i przypraw, tj. cynamon, wanilia czy pieprz oraz dokonać ich zakupu. Degustacja ulubionego napoju Anglików w takim miejscu jak Nuwara Eliya to podwójna przyjemność.

nuwara-eliya

A może aktywna wyprawa na Sri Lankę?

Jak się przygotować do podróży na Sri Lankę?

Przed wyjazdem na Sri Lankę warto poczytać przewodniki turystyczne lub blogi podróżnicze - wskażą one, do których miejsc należy się wybrać, a których unikać. Pobyt na Sri Lance jest możliwy po wcześniejszym wyrobieniu wizy turystycznej. Wniosek należy złożyć drogą internetową i wnieść opłatę. Na lotnisku możemy zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego, warto go zakupić wcześniej i mieć przy sobie.

Podczas podróży na wyspę Cejlon trzeba mieć najpotrzebniejsze leki, w tym przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

W torbie podróżnej powinny się również znaleźć środek na komary oraz moskitiera, które ochronią przed ukąszeniami.

Oprócz tego warto spakować krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, sportową odzież, wygodne buty, płaszcz chroniący przed deszczem oraz nakrycie głowy.

Organizacja aktywnego wypoczynku na Sri Lance nie należy do trudnych. Mamy spory wybór, począwszy od nurkowania, surfingu, safari wodnego, po rafting i wycieczki trekkingowe. Niezależnie od tego na jaką aktywność się zdecydujemy, pobyt na Sri Lance zaliczymy do udanych. Na mapie wyspy Cejlon jest wiele miejsc, do których warto dotrzeć.

wyspa-cejlon

Gdzie warto się wybrać z travelduck.pl?

Proponowane wyjazdy