Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najpiękniejsze miejsca na trekking w Europie

Łukasz Śwituniak
Łukasz Śwituniak
Przeczytasz w 6 min 0
trekking-w-europie

Jeżeli patrzysz na buty trekkingowe lub kijki trekkingowe i odzywa się w Tobie potrzeba przygody, najwyższy czas przygotować się na kolejną wyprawę trekkingową. Jeżeli nie masz pomysłu, który kierunek obrać, możesz skorzystać z naszej listy -  przygotowaliśmy 9 propozycji wycieczek trekkingowych.

Trekking w Alpach, Park Narodowy Gran Paradiso (Włochy)

Alpy należą do najpopularniejszych kierunków dla osób uprawiających trekking górski. Położone w granicach kilku europejskich krajów dają wiele możliwości przygotowania wycieczki trekkingowej. Jeśli planujesz trekking w Alpach, proponujemy wyjazd w północne rejony Włoch.

W tamtejszych Alpach Graickich znajduje się największy i najstarszy park narodowy Italii, Gran Paradiso. Na turystów przez całe wakacje czeka specjalnie przygotowany projekt “Spaceru w chmurach”. Droga prowadząca na przełęcz Nivelet zostaje wtedy wyłączona z ruchu samochodowego i zamienia się w idealną trasę na wędrówkę trekkingową.

Z przełęczy można podziwiać krajobraz typowy dla Gran Paradiso, jakim są alpejskie szczyty pokryte lodowcami. Na tym odcinku jest szansa na spotkanie koziorożca alpejskiego, będącego symbolem Parku Narodowego Gran Paradiso. To jeden z atutów tego zakątka Alp - bezpośredni kontakt z naturą i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

trekking-francja-alpy

Koziorożce i kozice są pod ścisłą ochroną od blisko 100 lat i człowiek przestał być ich wrogiem. Dlatego zwierzęta te nie czują strachu przed kontaktem z ludźmi, pozwalając turystom na niezwykłe spotkania.

Przełęcz Nivolet na całej długości liczy 19 km. Oprócz szlaku pieszego daje możliwość trekkingu rowerowego serpentynami wijącymi się na całej jej długości (około 40-km trasa). W najwyższym punkcie osiąga 2612 m n.p.m. Miłośnicy kina z pewnością rozpoznają wśród tamtejszych krajobrazów scenerię z filmu “Włoska robota”.

Trekking w Dolomitach, czyli Szlak Panoramiczny (Włochy)

Dolomity figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - fakt ten dla wielu trekkingowców jest wystarczającą rekomendacją. Jedna z najważniejszych tras to Dolomiti Panorama Trek, czyli Szlak Panoramiczny. W całości liczy ponad 200 km, dla ułatwienia podróżnych podzielono go na 20 odcinków. Do najbardziej niezwykłych należy Val di Fiemme.

Na szczycie Castellazo znajdują się krzyż oraz figura Chrystusa Frasobliwego, które w połączeniu z otaczającym krajobrazem Dolomitów sprzyjają nie tylko odpoczynkowi po podróży, ale także skłaniają ku chwili zadumy. Jednocześnie jest to jedna z tras Szlaku Panoramicznego o najmniejszym stopniu trudności.

dolomity-wlochy

Przemierzając szlaki w Dolomitach, z dużym prawdopodobieństwem trafisz do Val di Fassa. Dolina jest doskonałym punktem wyjścia na wyprawę trekkingową, znajduje się w niej aż siedem miejscowości. Warto o nich pamiętać, ponieważ dokładne przejście doliny może zająć kilka dni.

Poziom trudności tras trekkingu górskiego określany jest jako “średni”. Szlaki w Dolomitach, ich atrakcje i poziomy trudności można opisywać bez końca. Jeżeli ktoś już przemierzył je pieszo lub rowerem trekkingowym i szuka nowych wyzwań, powinien zwrócić uwagę na inny rejon Europy.

A może Dolomity na rowerze?

Trekking w Gruzji, czyli Masyw Chauki i Masyw Kazbek

Włoskie Dolomity można zamienić na gruzińskie - tak bywa określany Masyw Chauki wraz z przełęczą. Położone są w bliskiej odległości od Parku Narodowego Kazbeki, w którym znajduje się zabytek będący symbolem Gruzji, monastyr Cminda Sameba. Przez przełęcz Chauki wiedzie licząca blisko 9 km trasa trekkingowa. Podejście nie należy do łatwych, ale warto spróbować. Z przełęczy można podziwiać przepiękny masyw górski.

kazbek-gruzja

Wejście na liczący 3876 m n.p.m szczyt jest nie lada wyzwaniem, którego podejmują się raczej alpiniści. Jeżeli nastawiasz się na łatwiejszy trekking w górach, w drodze powrotnej można wybrać się na wspomniany masyw Kazbek. Pamiętaj, że jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Dla szukających dobrej trasy na spokojniejszy spacer z kijkami trekkingowymi zdecydowanie godny polecenia jest Masyw Chauki.

Interesuje Cię wyprawa na Kazbek w Gruzji?

Trekking na Ukrainie, czyli pasmo Czarnohory

Jeżeli wolisz wyprawę trekkingową bliżej Polski, odwiedź Karpaty Ukraińskie. Możesz wybrać trasę pasmem Czarnohory. To liczący blisko 60 km grzbiet górski na granicy obwodów Zakarpackiego i Iwanofrankowskiego, położony w Karpackim Parku Narodowym. Można też zdecydować się na krótsze trasy. Wędrówka często odbywa się na wysokości ponad 2000 m.n.p.m.

Planując wyjazd, dobrze przemyśl, jakie buty oraz sprzęt trekkingowy weźmiesz ze sobą. Podejmując wyzwanie, jakim jest Czarnohora, obowiązkowo uwzględnij Howerlę. Jest to najwyższy szczyt Ukrainy o wysokości 2061 m n.p.m. Jego nazwa wywodzi się od rumuńskiego słowa, oznaczającego “trudny do przejścia”. Jest to określenie mylące, ponieważ stosunkowo łatwo go zdobyć.

Howerla jest świetnym punktem startowym do dalszej wędrówki. Na jej zboczu stoi budynek bazy turystycznej, w którym możesz przygotować się do kolejnej wycieczki trekkingowej. W okolicy szczytu odnajdziesz pamiątkę po Polsce, do której te tereny należały przed II wojną światową. Howerla była podzielona między Rzeczpospolitą i Czechosłowację. Na zboczu góry zachował się stary słup graniczny.

czarnohora-ukraina

Aby odnaleźć więcej rodzimych pamiątek w ukraińskich górach, udaj się w kierunku szczytu Pop Iwan. Na jego zwieńczeniu znajduje się dawne obserwatorium meteorologiczne, wybudowane w 1938 r. zwane “Białym Słoniem”. W odbudowanym budynku swoją siedzibę ma m.in. polsko-ukraińska Stanica Ratownictwa Górskiego. Twoja wyprawa trekkingowa trwa dalej, pozostaje jeszcze kilka szczytów Czarnohory do zdobycia, m.in. Brebeneskuł i Petros.

Pamiętaj, że aby dostać się z Polski do pasma Czarnohory, musisz uzbroić się w cierpliwość. Podróż w ten rejon wymaga wielu godzin jazdy autobusem i kilku przesiadek. Nierzadko w dużym ścisku, gdyż w sezonie Karpacki Park Narodowy odwiedza mnóstwo turystów.

Sprawdzisz ofertę trekkingu na Ukrainie przez Gorgany i Czarnohorę?

Trekking w Finlandii, czyli rezerwat Kevo

Jeżeli marzysz o wycieczce na kraniec świata, pomyśl o wyjeździe do Laponii. Ta kraina w północnej części Finlandii, kojarząca się ze Świętym Mikołajem, charakteryzuje się surową przyrodą i jest doskonałym miejscem do wycieczek trekkingowych.

Wizyta w rezerwacie Kevo to jedna z lepszych lapońskich destynacji. Jest to ścisły rezerwat, dzięki temu nie odwiedzają go rzesze turystów. Podczas wyprawy należy przestrzegać określonych reguł pod groźbą surowych kar. Poruszać można się jedynie po wyznaczonych trasach, nota bene  idealnych do uprawiania trekkingu.

Pierwszą z nich jest Kevo o długości 64 km, wiodąca wąwozem, przez który przepływa rzeka o takiej samej nazwie. Drugi szlak jest dłuższy, liczący 78 km i prowadzi przez pozbawione drzew okolice kanionu. Podróż przez rezerwat jest bardzo wymagająca. Trzeba się przygotować na liczne przejścia przez tereny skalne oraz lodowate wody rzeki.

finlandia-trekking-1

Trudy podróży przez rezerwat Kevo wynagradza kontakt z przyrodą. Finowie są narodem traktującym ją z wyjątkową troską - jest ich skarbem narodowym. W Kevo przenocujesz jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Biwak na dziko nie wchodzi w grę.

Tym co wyróżnia Kevo, jest cisza. Wyprawa trekkingowa do rezerwatu jest idealnym pomysłem nie tylko dla osób szukających przygody. To doskonała propozycja dla potrzebujących odpoczynku psychicznego z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Dasz się skusić na wyprawę do Finlandii Płn.?

Trekking w Szwecji, czyli Kungsleden

Będąc w Laponii, koniecznie udaj się do sąsiedniej Szwecji, gdzie znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników trekkingu - w szczególności górskiego - najdłuższy szlak trekkingowy w tym kraju, Kungsleden (Szlak Królewski). Trasa ma już blisko 100 lat. Jest to propozycja dla wytrwałych trekkingowców, ponieważ jej najpopularniejszy odcinek ma 110 km.

Podobnie jak fiński rezerwat Kevo Kungsleden to enklawa dla wielbicieli surowej przyrody. W przeciwieństwie do Finlandii w Szwecji nie ma tak restrykcyjnego podejścia do turystyki na obszarach przyrodniczych. Istnieje możliwość rozbicia namiotu np. na zboczu góry.

trekking-szwecja

Kungsleden leży na kole biegunowym, wymaga więc odpowiedniego ekwipunku i stroju. Szlak jest zróżnicowany. Miewa ciężkie podejścia. Za trudniejszą część uważa się jego północny fragment. Na szlaku znajduje się najwyższy szczyt Szwecji, Kebnekaise, mierzący 2098 m n.p.m. Jest jednym z punktów, gdzie można oglądać bajecznie kolorowe zachody słońca lub zorze polarne. Kebnekaise jest bodaj najpiękniejszym miejscem w Szwecji do cieszenia się tym zjawiskiem.

Trekking w Bułgarii, czyli Park Narodowy Riły

Jednym z najlepszych miejsc na trekking górski w Bułgarii są Góry Riła, będące częścią najwyższego pasma na Bałkanach, tworzącego Park Narodowy Riły. Najwyższym szczytem jest Musała (2925 m n.p.m.), według legendy po raz pierwszy zdobyta przez Filipa II, ojca Aleksandra Macedońskiego.

Masyw Riła charakteryzuje się wyjątkowym ukształtowaniem terenu. Wybierając go na kierunek swojej wyprawy trekkingowej, przemierzysz porośnięte trawami hale, skalne zbocza oraz jeziora górskie. Spod Musały wypływają źródła zasilające największe rzeki Bułgarii, jak Marica czy Mesta. Woda jest krystalicznie czysta i nadaje się do picia.

Wycieczkę trekkingową na szczyt Musały można rozpocząć od bazy noclegowej w miejscowości Borovec. Pierwszy etap trekkingu zakończysz na samym szczycie. Znajduje się na nim stacja meteorologiczna, oferująca kilka miejsc noclegowych. Kolejny odcinek to wędrówka przez połoniny do schroniska Iwan Mazow. Stąd dalsza droga wiedzie wśród hal górskich.

trekking-bulgaria

Planując trekking w górach tej części Bułgarii, nie musisz martwić się o poziom trudności ani dostępność szlaków. Bardzo łatwo tu dotrzeć, góry znajdują się w odległości 100 km od stolicy kraju, Sofii. Granie masywu Riły są łagodne i pozbawione drzew, co ułatwia podziwianie otaczających je krajobrazów. Niezwykle malownicze są również skupiska aż 180 polodowcowych jezior.

Szczególnie warta odwiedzenia jest Dolina Siedmiu Rilskich Jezior, uchodząca za jeden z najpiękniejszych zakątków Bułgarii. Podczas dalszego trekkingu górskiego dotrzesz do Monasteru Rylskiego, jednego z pomników historii Bułgarii. Świątynia położona jest na wysokości 1100 m n.p.m. Otoczona grubymi murami, była symbolem oporu prawosławnej Bułgarii przeciw naporowi islamskiego Imperium Osmańskiego.

A może Bułgaria i lekki trekking górskim pasmem Bałkanu?

Trekking w Irlandii, czyli Park Narodowy Wicklow Mountains

W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej szlaków, Wicklow Mountains są najmniej górskie. Wynika to z faktu, że Irlandia jest krajem nizinnym i występujące tu wzniesienia nie należą do wysokich.

Irlandczycy mają jednak powód do dumy. Chwalą się, że Wicklow są starsze niż Himalaje czy Alpy.

Park to przede wszystkim rozległe pastwiska oraz wrzosowiska i torfowiska. Przecina go licząca 132 km trasa trekkingowa, zwana Wicklow Way. Pierwszym jej plusem jest dostępność komunikacyjna. Podróż można zacząć już na przedmieściach Dublina. Szlak wiedzie głównie przez podmokłe tereny, dlatego warto zadbać o nieprzemakalne obuwie trekkingowe. Do perełek przyrodniczych parku należy najwyższy wodospad Zielonej Wyspy, zwany Powerscout.

trekking-irlandia

Szlak wiedzie także przez Glendalough, dolinę jezior, w której zwiedzisz średniowieczny klasztor. Schroniska na szlaku są rzadkością. Nocować można w okolicznych wsiach, ale trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem. Najlepszym sposobem na spędzenie nocy podczas trekkingowej wyprawy po Parku Narodowym Wicklow Mountains pozostaje namiot.

Z Górami Wicklow wiąże się ciekawostka filmowa: były plenerami do obrazu “Braveheart” w reżyserii Mela Gibsona.

Marzysz o Irlandii i wyprawie szlakiem Wild Atlantic Way?

Trekking w Chorwacji, czyli góry Welebit

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Większość odwiedzających wybiera plażowanie lub słynne atrakcje, jak np. Park Narodowy Jezior Plitwickich. Wyjeżdżając do Chorwacji, warto dla odmiany zaplanować wycieczkę trekkingową.

Góry Welebit to pasmo położone w dwóch sąsiadujących ze sobą Parkach Narodowych: Paklenicy i Welebicie Północnym. Jedną z najciekawszych tras jest Szlak Permuzicia o długości 57 km, prowadzący przez wapienne wzgórza. Po drodze będzie okazja wspiąć się na szczyty Gromovaca i Velki Zavizan. Oba nie należą do trudnych ani szczególnie wysokich, natomiast z ich wierzchołków rozciągają się niezwykłe widoki na otaczające je pasma górskie oraz Morze Adriatyckie.

chorwacja-trekking

W trakcie trekkingu zrób przerwę i koniecznie odwiedź schronisko dla niedźwiedzi w Kuterovie. Te zwierzęta są często spotykane w chorwackich górach, dlatego spędzając czas na trekkingu górskim, należy być ostrożnym. Opuszczone lub osierocone niedźwiadki trafiają do schroniska i na wolność już nie wracają, stanowiąc atrakcję turystyczną.

Powyżej opisane trasy można określić mianem “koniecznie zobaczcie, jeśli jeszcze nie byliście”. Przejdźcie każdą z nich i zdecydujecie, która wyprawa trekkingowa była najbardziej godna polecenia.

Zobacz wyjazdy Travelduck:

Trekking Gdzie na trekking Inspiracje Kierunki

Proponowane wyjazdy