Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Szukasz inspiracji do podróży? Oto 5 filmów, które spowodują, że od razu spakujesz walizkę

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 2 min 0
toskania-we-wloszech

Filmy podróżnicze cieszą się dużą popularnością i przyciągają coraz większą rzeszę widzów. Malownicza sceneria, wyjątkowe kadry oraz historie filmowych bohaterów motywują do spakowania plecaka i przeżycia niezapomnianych chwil w miejscu znanym tylko z ekranu. Oto 5 pozycji filmowych, które być może zainspirują Cię do wybrania kierunku na urlop.

"O północy w Paryżu" ("Midnight in Paris")

Film w reżyserii Woody'ego Allena przedstawia losy pary narzeczonych - Gila i Inez (Owen Wilson i Rachel McAdams), którzy razem z rodzicami dziewczyny spędzają wakacje w stolicy Francji. Podczas pobytu w Paryżu towarzyszy im też zaprzyjaźniona para Amerykanów. Gil jest początkującym pisarzem, który szuka inspiracji, natomiast Inez jest pochłonięta przygotowaniami do zbliżającego się ślubu.

Podczas jednego z wieczorów w stolicy znudzony Gil odłącza się od grupy, by nieświadomie przenieść się do Paryża z lat 20.

Podróż w czasie rzuca go w sam środek francuskiej bohemy, gdzie spotyka m.in. Hemingwaya, Picassa, Bunuela i Fitzgeralda.

Woody Allen zabiera widzów w nostalgiczną, inspirującą podróż, która momentami jest snem na jawie.

paryz-francja

Dasz się porwać na fotoekspedycję do Paryża?

"Pod słońcem Toskanii" ("Under the Tuscan Sun")

Kolejna filmowa podróż po Europie. Tym razem przenosimy się z Frances Mayes (Diane Lane) do malowniczej Toskanii. Kobieta przytłoczona rozwodem ucieka z gwarnego, amerykańskiego miasta by rozpocząć nowe życie we Włoszech. Frances decyduje się na kupno i remont starego domu na włoskiej prowincji. Aura Toskanii napawa bohaterkę radością i bardzo szybko podnosi na duchu.

Film Audrey Wells to dobry wstęp do planowania podróży po wzgórzach Toskanii. Kadry przepełnione są słońcem, niebieskim niebem oraz urokliwymi widokami niemal skopiowanymi z widokówek. W filmie występuje również polski akcent. Jaki? Warto obejrzeć, aby się przekonać! “Pod słońcem Toskanii” to świetna komedia na wieczór.

toskania-wlochy

Może wycieczka do Toskanii?

"Prosta historia" ("The Straight Story")

Tym razem wędrujemy do USA, by poznać historię Alvina Straighta, który w sile wieku postanawia wsiąść na mały traktor i pokonać stan Wisconsin. Główny bohater przemierza powolnym tempem setki kilometrów, podziwiając wyjątkowe krajobrazy, wspomina kluczowe momenty swojego życia. Powodem tej szalonej podróży jest chęć pogodzenia się z chorym bratem.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia wyreżyserowana przez Davida Lyncha to opowieść o schorowanym, starszym człowieku, który czuje, że jego czas powoli się kończy. Mówi się, że sam motyw podróży jest ważniejszy niż cel. W przypadku Alvina Straighta jedno i drugie odgrywa kluczową rolę. Z pewnością po obejrzeniu “Prostej historii” wiele osób zapragnie wyruszyć w samotną podróż.

wisconsin-usa

"Touching The Void" ("Czekając na Joe")

Film zdobywcy Oscara, Kevina Macdonalda na podstawie książki “Dotknięcie pustki” to obowiązkowa pozycja dla miłośników gór. “Czekając na Joe” to film opowiadający historię dwóch alpinistów, Joe Simpsona i Simona Yatesa, którzy postanawiają zdobyć Siula Grande, jeden ze szczytów Andów Peruwiańskich. Niestety w pewnym momencie ich wyprawa wymyka się spod kontroli. Mimo przeciwności losu podejmują walkę.

Unikalne sceny wspinaczki, górski krajobraz oraz sceny odgrywane przez głównych bohaterów w oryginalnej scenerii robią niesamowite wrażenie. “Czekając na Joe” to film dokumentalno-fabularny oparty na faktach, w którym reżyser postanowił wpleść w fabułę komentarze uczestników wydarzeń z 1985 r. Dzieło Macdonalda ukazuje losy ludzi, dokonujących rzeczy niemożliwych.

andy-peruwianskie

Chcesz poznać Peru?

"Pożegnanie z Afryką" ("Out of Africa")

Ostatni film, który sprawi, że być może zechcesz wyruszyć w daleką podróż, to klasyk. Skradł serca milionów widzów na całym świecie. Zrealizowany przez Sydneya Pollacka film “Pożegnanie z Afryką” przedstawia historię duńskiej pisarki Karen (Meryl Streep), która wyjeżdża do Kenii, by poślubić barona Brora Blixena (Klaus Maria Brandauer).

Po ślubie małżonkowie chcą zająć się hodowlą bydła, jednak mąż bez wiedzy Karen decyduje się na plantację kawy. Główna bohaterka po licznych zdradach męża postanawia się z nim rozstać i samodzielnie prowadzić plantację. Dzięki życzliwości mieszkańców i pracowników Karen Blixen odkrywa prawdziwe oblicze Czarnego Lądu. W życiu pisarki pojawia się myśliwy (Robert Redford), z którym wdaje się w romans.

kenia-afryka

Zafascynowały Cie losy bohaterów granych przez Meryl Streep i Roberta Redforda? Zapraszamy na wyprawę do Kenii!

Filmy z motywem podróży w tle są doskonałą inspiracją do planowania własnej wyjątkowej wyprawy, podobnie jak książki podróżnicze. Scenarzyści i reżyserzy z całego świata dokładają wszelkich starań, by przenieść piękno poszczególnych miejsc na duży ekran. Magia kina sprawia, że chcemy się spakować, zarezerwować bilet na samolot lub pociąg i wyruszyć w nieznane.

Poznaj ofertę wyjazdów Travelduck:

Inspiracje

Proponowane wyjazdy